Odnos eura i dolara nastavio je i jutros po otvaranju tržišta silaznu putanju, produžavajući petodnevni niz gubitaka i dostigavši najniži nivo od 7. marta. Euro je blago oslabio na 1,0783 dolara, padom od 0,08% u odnosu na dolar, dok su zabrinutosti oko fiskalne politike SAD i predstojećih trgovinskih carina dodale neizvjesnost na tržištima.
Uprkos upozorenjima da se finansijska situacija u SAD pogoršava zbog rastućih carina i planiranih smanjenja poreza, dolar je tokom jutrošnjeg trgovanja ostao relativno stabilan u odnosu na euro. Ulagači na finansijskim tržištima usmjerili su pažnju na podatke o narudžbama trajnih dobara u SAD, za koje se očekivalo da će pokazati pad od 0,6% u februaru, što bi moglo pružiti dalji uvid u snagu američke ekonomije.
Američki dolar pokazao je jutros mješovita kretanja, nakon objavljivanja slabih podataka o potrošačkom povjerenju i zabrinutosti zbog predstojećih trgovinskih ograničenja. Indeks dolara, koji mjeri performanse američke valute u odnosu na korpu od šest glavnih valuta, blago je jutros porastao 0,1%, oporavljajući se nakon pada od 0,12% u prethodnoj sesiji. Međutim, indeks je ostao blizu petomjesečnog minimuma od 103,19 jer ulagači zadržavaju oprez zbog ekonomskih implikacija povećanih carina.
Valutni par dolar-jen i na početku jutrošnjeg trgovanja bio je atraktivan ulagačima. U odnosu na japanski jen, dolar je po otvaranju tržišta pao ispod 150 jena, ali se kasnije oporavio na 150,55 jena tokom azijske sesije. Učesnici na tržištima ostali su oprezni, naročito nakon komentara guvernera Banke Japana Kazuoa Uede, koji je izjavio da inflacija još nije dovoljno stabilna. Takođe je potvrdio da će centralna banka nastaviti podizanje kamatnih stopa ako trajni rast cijena hrane dovede do većih inflatornih pritisaka. Kao odgovor, prinosi na desetogodišnje japanske državne obveznice dostigli su najviši nivo od 2008. godine. Kretanje dolara u odnosu na jen odražavalo je kontinuiranu nesigurnost tržišta i oprez ulagača, uprkos relativno optimističnog stava Banke Japana naspram šireg globalnog ekonomskog rizika.
Britanska funta blago je oslabila nakon objavljivanja podataka o inflaciji u Velikoj Britaniji, koji su pokazali da su potrošačke cijene porasle 2,8% u februaru, u odnosu na 3% u januaru, što je bilo malo ispod tržišnih očekivanja. Ovi podaci su uslovili da jutros po otvaranju tržišta dođe do pada vrijednosti funte 0,13% na 1,2927 dolara, nakon što se njom prethodno trgovalo po kursu od 1,294 dolara neposredno prije objave. U odnosu na euro, funta je takođe izgubila vrijednost, dok je zajednička valuta porasla 0,08% na 83,45 penija. Ulagači zainteresovani za funtu fokusiraju se na najavljeno predstavljanje mjera smanjenja potrošnje u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Na kriptovalutnom tržištu, bitcoin nastavlja da bilježi trend oporavka, popevši se jutros na 88.500 dolara nakon značajnih padova ranije tokom godine. Cijena bitcoina je u februaru pala na 78.000 dolara, izazivajući strah među ulagačima. Međutim, nedavni oporavak najavio je promjenu tržišnog sentimenta, pri čemu su ulagači prešli iz značajnog straha u blagi optimizam.
Tržište zlata zabilježilo je skromne dobitke, pri čemu je spot zlato poraslo 0,2% na 3.026,38 dolara po unci. Investitori su tražili sigurna utočišta uoči očekivanog uticaja novih američkih trgovinskih politika. Zlato, koje je ove godine poraslo više od 15%, ostaje ključna zaštita od inflacije i geopolitičke nestabilnosti. Ovaj plemeniti metal dostigao je rekordni maksimum od 3.057,21 dolara po unci 20. marta, a tržišna očekivanja sugerišu dalji rast, s nekim prognozama koje predviđaju 3.200 dolara do septembra. Ipak, bilo kakvi neočekivano oštri signali Federalnih rezervi mogli bi da uspore rast cijene zlata.
Na robnim berzama jutros su se mogle vidjeti različite performanse. Cijene nafte blago su porasle zbog zabrinutosti u vezi sa snabdijevanjem, pri čemu su fjučersi Brent nafte porasli 0,4% na 73,31 dolara po barelu, dok je američka WTI nafta ojačala 0,4% na 69,29 dolara po barelu. Tržište je ostalo fokusirano na napore američke vlade da ograniči izvoz venecuelanske i iranske nafte, kao i na pad američkih zaliha sirove nafte koji je bio veći od očekivanog, jer su se smanjile za 4,6 miliona barela prošle sedmice, znatno iznad očekivanja da će pad iznositi milion barela.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR