Euro se tokom jutrošnjeg trgovanja odmakao od tromjesečnog minimuma nakon objave da će američka vlada uvesti carinu od 25% na uvezene automobile i laka teretna vozila, koja stupa na snagu sljedeće sedmice. Iako su zabrinutosti zbog mogućeg trgovinskog rata uticale na raspoloženje ulagača na valutnim tržištima, reakcija je ostala relativno suzdržana.
U odnosu na dolar rasli su euro, jen i funta. Euro je ojačao 0,3% na $1,0786, oporavljajući se sa prethodnog minimuma od $1,0733. Japanski jen je blago ojačao i njime se trgovalo na nivou od 150,17 za jedan američki dolar. Vrijednost britanske funte porasla je 0,26% na $1,2919, nadoknadivši pad od 0,45% iz prethodne sesije. Indeks američkog dolara, koji mjeri vrijednost dolara u odnosu na šest glavnih valuta, pao je 0,33% na 104,29, povlačeći se sa tromjesečnog maksimuma iz prethodne sesije.
Pad indeksa dolara odražava zabrinutost da bi nove trgovinske mjere mogle usporiti ekonomski rast SAD i povećati inflaciju. Učesnici na tržištima sada pažljivo prate moguće recipročnih carina od pogođenih trgovinskih partnera, a očekuje se da će uzvratne mjere biti objavljene iduće sedmice.
Cijena bitcoina jutros je bila stabilna i njime se nakon najave uvođenja carina trguje po cijeni iznad 87.300 dolara, uprkos velikoj tržišnoj neizvjesnosti.
Zlato i plemeniti metali
Cijene zlata su porasle jer su investitori tražili sigurnu luku usred rastućih globalnih trgovinskih tenzija. Spot zlato poraslo je 0,3% na 3.028,65 dolara po unci, dok su američki fjučersi na zlato porasli 0,5% na 3.036,1 dolar.
Tržišno raspoloženje ostalo je oprezno nakon objave carina na automobile, uz zabrinutost da bi dodatne uzvratne mjere mogle pojačati inflatorne pritiske i oslabiti ekonomski rast. Povećana neizvjesnost gurnula je zlato na rekordnih 3.057,21 dolara 20. marta.
Očekivanja ostaju optimistična, s predviđanjima da bi zlato moglo preći granicu od 3.100 dolara u drugom kvartalu i porasti još 8-10% do kraja ove godine, pod uslovom da makroekonomski faktori i tražnja centralnih banaka ostanu povoljni.
Cijena srebra je blago porasla 0,1% na 33,73 dolara po unci, cijena platine je pala 0,4% na 970,34 dolara, dok je cjena paladijuma smanjena 0,5% na 963,03 dolara po unci.
Ulagači na tržištima sada čekaju objavu podataka o ličnim potrošačkim izdacima (PCE) u SAD, koji se očekuju sjutra, a od kojih se očekuje da će pružiti dodatne uvide u inflacione trendove i potencijalni pravac monetarne politike Federalnih rezervi. Niže kamatne stope obično idu u korist imovini koja ne ostvaruje prinos, poput zlata.
Cijene nafte
Cijene nafte su blago pale dok su tržišta procjenjivala uticaj carina na automobile zajedno s globalnim zabrinutostima oko snabdijevanja vezanim za sankcije Venecueli i Iranu.
Fjučersi na Brent sirovu naftu pali su 0,22 dolara, odnosono 0,3% na 73,57 dolara po barelu, dok je cijena bareal američke WTI nafte umanjena 0,23 dolara, odnosno 0,3% na 69,42 dolara po barelu.
U početku su oba referentna indeksa porasla rano jutros po otvaranju azijskih tržišta, podržana najnovijim podacima koji pokazuju pad američkih zaliha sirove nafte. Međutim, zabrinutost zbog novih američkih sankcija kupcima venecuelanske nafte, kao i potencijalne prilagodbe proizvodnje OPEC+ u maju, održala je tržište nestabilnim.
Tržišna očekivanja ostaju podijeljena. Dok neki vjeruju da bi trgovinske tenzije i nesigurnost povezane s carinama mogle smanjiti tražnju, drugi vide potencijalni rast cijena nafte ako više cijene automobila uspore tranziciju ka energetski efikasnijim vozilima. Dodatno, predstojeći podaci iz Kine o Indeksu menadžera nabavke (PMI) takođe će igrati ključnu ulogu u određivanju kretanja cijena nafte.
Signali
Uvođenje carina na automobile najavljuje značajnu promjenu u globalnim trgovinskim politikama, povećavajući zabrinutost zbog dugotrajnih trgovinskih sporova i njihovog ekonomskog uticaja. SAD su u 2024. uvezle 474 milijarde dolara vrijednih automobilskih proizvoda, uključujući 220 milijardi dolara u putničkim automobilima. Očekuje se da će glavni dobavljači – Meksiko, Japan, Južna Koreja, Kanada i Njemačka – odgovoriti, što dodatno povećava trgovinske tenzije.
Neizvjesnost zbog ovih trgovinskih mjera stvorila je visoko reaktivno finansijsko okruženje. Tržišta se kreću između optimizma i izbjegavanja rizika, reagujući na signale o obimu i prirodi najavljenih carina.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR