Gost današnje Drugačije radio veze predsjednik Regionalne akademije za razvoj demokratije Balša Božović, komentarišući odluku Džoa Bajdena da dozvoli Ukrajincima korišćenje dalekometnih raketa, i to samo dva mjeseca pred odlazak iz Bijele kuće, kaže da je ta odluka ispravna ali zakašnjela.
“Odluka koja govori o tome da je administracija mogla da uradi više, da joj je očigledno krivo što to nije uradila na vrijeme i da nije do kraja precizno, odgovorno i predano radila na tome da Ukrajina ne samo sebe odbrani, već i da pobijedi u tom ratu. Mislim da je ovaj potez zataškavanje griže savjesti pred odlazak iz kabineta, ali u svakom slučaju mislim da će Ukrajina imati ovu priliku i ne samo sa zelenim svijetlom iz SAD-a već sa zelenim svijetlom koju je dobila i od strane Velike Britanije i Francuske da sa raketama dugog dometa na neki način ipak odbiju one najopasnije napade koji se na Ukrajinu sprovode već hiljadu dana”, kaže Božović.
Sagovornik Antene M kaže da je jasno da će Rusija, kao odgovor, sprovoditi kampanju dezinformacija i širenja panike ka zemljama EU.
Božović podsjeća na reakcije Švedske, Finske i Estonije koje su pozvale građane da budu u pripravnosti u slučaju eskalacije rata.
“Oni svi znaju da ukoliko se Putinu omogući da uzme predah, on se neće zaustaviti na Ukrajinu, nego da sledeće mogu biti neke Baltičke zemlje, Moldavija, Gruzija, na kraju Zapadni Balkan. Stvar je u tome da su te države svjesne opasnosti a strah je tu iz jedne vrste nesolidarnosti Zapada da kaže koji je odgovor ukoliko se dogodi napad”, smatra sagovornik Antene M.
Božović kaže da je izjava načelnika generalštaba Velike Britanije, da su spremni da uđu u nuklearni rat sa Rusijom, način da umiri dio stanovništva tog dijela Evrope.
Ono što Putinu odgovara u tom širenju straha, dodaje Božović, je neodlučnost Donalda Trampa koji je kazao da je protiv rata, a svjesno svojim potezima bira ljude u svoj kabinet koji su bili za Rusiju.
Na pitanje da li ovakve odluke, koje dolaze u trenutku, kada preispitujemo svjetski poredak uspostavljen nakon drugog svjetskog rata, i da li se sada nalazimo na prekretnici, Božović odgovara:
“Svjetski poredak uspostavljen nakon Drugog svjetskog rata se promijenio pobjedom Trampa na izborima. Nakon Drugog svjetskog rata, uloga SAD-a je bila u širenju liberalne demokratije, slobodnog tržišta, ljudskih prava. Njoj od Drugog svjetskog rata do danas nije bilo moguće da im budu saveznici režimi koji su autokratski, a kamoli diktatorski. Čak je i Bajden koji je otišao u Kinu zajedno sa kompletnom svojom administracijom, nebili riješili otvorena pitanja po pitanju trgovine između SAD-a i Kine, rekao pred kineskim predsjednikom da je on diktator", kaže Božović i dodaje:
"Tu se ne dovode u pitanje vrijednosti do pobjede Trampa, posebno u drugom mandatu. Za prvi mandat se smatralo da je neka greška u sistemu, dok je druga pobjeda na izborima pokazala da je to trajno mijenjanje suštinskih vrijednosti unutar američkog društva. U tom smislu Evropska unija koja je opstala na tim vrijednostima nakon Drugog svjetskog rata do danas više nema oslonac u SAD-u koje će širiti liberalnu demokratiju po Evropi”, smatra Božović.
Sagovornik Antene M ocjenjuje da je rat u Ukrajini samo prva četvrtina sukoba u svijetu, uzimajući u obzir i učešće Sjeverne Koreje u Kursku.
Govoreći o odluci Trampa da za specijalnog izaslanika za Ukrajinu naimenuje Ričarda Grenela, Božović kaže on neće doprinijeti smirivanju tenzija između Rusije i Ukrajine.
"On nema nikakvu slobodu da kreira bilo kakvu politiku, to je čovek koji je duboko korumpiran. On je sa Aleksandrom Vučićem ostao u bliskim odnosima nakon 2020. kada je Tramp izgubio izbore od Bajdena. On je davao javne izjave po pitanju odnosa Srbije i Kosova u sred posredovanja Evropske unije koje su bile oštrije nego izjave koje je davao Marko Đurić. Od njega ne očekujem ništa dobro", jasan je Božović.
Sa našim sagovornikom smo govorili i o situaciji u Srbiji, gdje je u centru pažnje odluka Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu koje je poslije saslušanja za nesreću na Željezničkoj stanici u tom gradu, podnijelo predlog za određivanje pritvora za 13 osoba, među kojima je i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije u ostavci Goran Vesić.
Na pitanje da li predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pušta niz vodu svoje ljude uslijed pritiska građana, Božović odgovara da to nije slučaj i dodaje da Vučić nije državnik već se od početka ponaša kao šef mafije koji svoje ljude nikada ne pušta niz vodu.
"Odgovaraće nebitni ljudi, Vesić je dio te mafije i nema šanse da on odgovara", jasan je Božović.
Sagovornik Antene M kaže da se nakon tragedije vidi da je Novi Sad u nikad gorem stanju i da je ljudima sve preko glave.
"Mislim da je jasno i opoziciji u Srbiji, koja je takođe iskritikovana od strane građana, da ne rade dovoljno. U tom smislu, sa hapšanjem pojedinih političara, poput Ješića, Bačulova i mnogih mladih aktivista, mislim da je ovo sada kap koja je prelila čašu i vidim da su i Vučić i premijer Vučević počeli češće da dolaze u prostorije stranke pokrajinskog i gradskog odbora u Novom Sadu da bi dizali moral svojim ljudima. To se nikada do sada nije dogodilo. Nikada se nije dogodilo da na svakom čošku imate razbijene i išvrljane izloge Srpske napredne strane. To je bilo nemoguće zamisliti. Danas je to svakodnevnica i ljudi su se oslobodili od straha od Vučića i njegove mafije, iz straha za svoje bližnje", poručuje Božović.
Cijelu emisiju možete pogledati na linku ispod:
Mila K
Počeo kraj nekad najjače demokratije svijeta. I mora biti zalazak kad su hill escobar i tetkica J bili orobljivači sredstava poreskih obveznika.