Dopisnica RTK i RSE iz Brisela, novinarka Đeraćina Tuhina, gostujući u emisiji "Drugačija radio veza" na Anteni M, izjavila je da je zvanični Brisel izgubio povjerenje građana Kosova, dok Beograd i dalje uspješno izbjegava odgovornost za svoje postupke. Prema njenim riječima, dok Kosovo trpi sankcije, Srbija i dalje ostaje netaknuta u očima EU, što dodatno produbljuje nepovjerenje prema evropskim institucijama. Ključno pitanje, kako je naglasila, ostaje da li će Brisel konačno preduzeti konkretne korake prema Prištini ili će nastaviti politiku dvostrukih standarda.
Govoreći o ishodu prvih redovnih parlamentarnih izbora na Kosovu nakon sticanja nezavisnosti, Tuhina je ocijenila da će, iako je Samoopredjeljenje aktuelnog premijera ponovo osvojilo najveći broj glasova, postizborna kombinatorika biti veoma komplikovana.
„Iako je Samoopredjeljenje premijera Aljbina Kurtija ponovo osvojilo najviše glasova, ta pobjeda nije dovoljna da on ponovo sam vodi vladu Kosova. Biće mu potreban koalicioni partner, međutim, imajući u vidu polarizaciju među političkim strankama na albanskom govornom području – a da ne govorim o srpskoj zajednici – formiranje koalicije biće izuzetno teško i biće neophodni ozbiljni kompromisi“, naglasila je Tuhina.
Prema njenim riječima, ono što je Kurti izjavio nakon proglašenja pobjede djeluje kao da nije spreman da uđe u koaliciju sa bilo kojom od drugih partija. S druge strane, opozicione stranke, iako na drugom, trećem i četvrtom mjestu, ipak su zabilježile rast u procentima, naročito bivša stranka nekadašnjeg predsjednika i premijera Hašima Tačija, koja je osvojila više od 20 odsto glasova.
„Bez obzira na to, ponovo je Kurtijeva partija dobila više glasova nego opozicione partije zajedno, ali to ipak nije dovoljno. Vjerovatno će se pregovarati o manjinskim pozicijama, ali ni to neće biti dovoljno, jer prema Ustavu, Skupština broji 120 poslanika, od kojih je 20 mjesta rezervisano za manjine, a od tih 20, 10 je isključivo za srpsku zajednicu“, istakla je Tuhina.
Ona je naglasila da trenutna politička matematika ne ide u prilog Kurtiju, ali ni opozicionim partijama koje ne uključuju Srpsku listu.
„Opozicione stranke – njih tri, zajedno sa strankama manjina, plus Srpska lista, mogli bi nekako formirati vladu. Ipak, šta god da se desi, jasno je da će buduća vlada biti krajnje nestabilna i lako promjenjiva. Ako sada, u pregovorima o novoj koaliciji, ne dođe do dogovora o poziciji predsjednika, Kosovo bi moglo da očekuje nove izbore već početkom naredne godine“, dodala je Tuhina.
Ona je podsjetila da se predsjednik Kosova bira u Skupštini, što znači da je izbor predsjednika rezultat kompromisa među vladinim partijama koje se već dogovaraju oko kandidata. Taj kandidat mora da dobije dvotrećinsku većinu glasova u Skupštini.
„Prema Ustavu, prilikom prvog glasanja potrebna je dvotrećinska većina. Drugi krug se održava na isti način. Ako u dva kruga ne dođe do izbora, treći krug omogućava glasanje običnom većinom, ali u tom slučaju u Skupštini treba da bude prisutan najmanje 81 poslanik, odnosno dvije trećine poslanika. Svaka stranka koja ne bude dio tog dogovora može da poremeti glasanje – samo tako što neće prisustvovati sjednici, čime bi moglo doći do novih izbora“, istakla je sagovornica Antene M.
Za razliku od drugih kosovskih i regionalnih političara, Kurti je poznat po tome što održava data obećanja, čak i kada su ona štetna za njega lično.
„Održavao je riječ i obećanja čak i onda kada je to išlo na štetu njega lično, ali i Kosovu, zbog odbijanja da se ispune određeni uslovi koji bi bili na uštrb kosovske države. Vjerovatno ima neku strategiju. Što se Brisela tiče, fokus je, naravno, na procesu dijaloga i normalizacije odnosa, što se svodi na implementaciju dogovora postignutog 2023. godine, a za pomake u tom smislu Kosovu je potrebna stabilna vlada. Ako gledamo političku matematiku, najstabilnija vlada bila bi ona u kojoj bi se našli prvi i drugi pobjednik. Taj drugi pobjednik, Demokratska partija Kosova, jedina nije eksplicitno odbila koaliciju sa Kurtijem, za razliku od Demokratskog saveza, bivše stranke Ibrahima Rugove, i Alijanse bivšeg premijera Ramuša Haradinaja“, zaključila je Tuhina.
Ona je ocijenila da ovaj proces neće biti ni brz ni lak, jer je već sada jasno da bi ta koalicija mogla da se uruši u bilo kojem trenutku, iako postoji mogućnost da se postigne neki dogovor.
„Ukoliko Kurti odluči da odustane od pozicije premijera, to bi značilo da će preostalim političkim akterima prepustiti da preuzmu odgovornost za sve obaveze proistekle iz dijaloga, koje on nije želio da sprovede, čak i po cijenu daljeg izolovanja Kosova. Ove obaveze bi, međutim, mogli nastaviti da sprovode njegovi nasljednici, čime bi se otvorio put za odblokiranje mnogih procesa, uključujući EU integracije i članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama“, izjavila je Tuhina.
Komentarišući stav aktuelne kosovske predsjednice Vljose Osmani prema izbornom procesu, Tuhina je pojasnila da, u skladu sa kosovskim ustavom, predsjednica mora ostati neutralna, jer „ne smije biti navijač“, s obzirom na to da je dužna da se prilikom preuzimanja funkcije odrekne svih političkih angažmana.
„Predsjednica treba da bude simbol jedinstva kosovskog naroda, zbog čega na nju nije moguće računati kao na budućeg poslanika. Takođe, njene šanse za osvajanje još jednog predsjedničkog mandata nijesu naročito velike, jer između nje i kosovskog premijera postoji očigledan raskol. Da bi ponovo stekla podršku, moraće prvo da osigura podršku Samoopredjeljenja, a zatim i drugih političkih partija“, istakla je Tuhina.
Vljosa Osmani, dodala je ona, uživa podršku međunarodne zajednice. Od 2023. godine, svi koji su željeli da prime političare sa Kosova, uglavnom su primali predsjednicu, dok premijera nijesu.
Tuhina je objasnila da su susreti međunarodnih zvaničnika sa premijerom uglavnom bili usmjereni na „krizni menadžment“, a ne na pokazivanje podrške, što je, prema njenim riječima, posljedica Kurtijeve politike prema sjeveru Kosova. Ovom politikom, kako je naglasila, Kurti je učvrstio suverenitet i kontrolu nad teritorijom koja je bila izvan kosovske vlasti posljednjih 25 godina.
Podsjetila je da je posljednji izvještaj EU o napretku Kosova ukazao na značajne rezultate u borbi protiv kriminala, naročito na sjeveru zemlje, gdje je Kurtijeva vlada uspješno razbila mreže organizovanog kriminala.
„Brisel je izgubio kredibilitet među građanima Kosova. Do januara je Brisel bio jedini koji je držao Kosovo u izolaciji, dok su ostali građani u regionu uživali slobodu – na primjer, Crnogorci su vjerovatno već zaboravili kada su posljednji put morali da koriste vize. Kosovare je Brisel držao kao građane drugog reda, i to bez ikakvih kredibilnih objašnjenja, uprkos činjenici da je Kosovo ispunilo dvostruko više zahtjeva nego druge zemlje. Kosovarima je jednostavno bilo onemogućeno da napreduju, zbog unutrašnjih nesuglasica unutar država članica EU“, izjavila je Tuhina.
Ona je podsjetila da su sankcije uvedene Kosovu, dok Beograd, kako je naglasila, nije snosio nikakve posljedice za svoje postupke.
„Iz perspektive Brisela, Srbija mora biti stabilna, jer njen uticaj na naše države je uvijek snažan, ali ne uvijek pozitivan. Albanija, s druge strane, napreduje u procesu evropskih integracija, a premijer Edi Rama igra značajnu ulogu u regionu i održava dobre odnose sa svim liderima, uključujući i Aleksandra Vučića, sa kojim ima bolje odnose nego sa Kurtijem“, dodala je ona.
Na pitanje o mogućnostima da Kurti pokaže veću konstruktivnost u stabilizaciji odnosa, Tuhina je odgovorila da će krajnji ishod zavisiti od toga šta ta konstruktivnost tačno podrazumijeva.
„Ne bi imalo smisla da Brisel očekuje bezuslovnu konstruktivnost, koja podrazumijeva da Kosovo bude obavezano da se ponaša u skladu sa aktima Srbije. Situacija je, međutim, sada drugačija nego ranije. Prije smo imali Miroslava Lajčaka i Žozepa Borelja, koji su praktično bili glasnogovornici zvaničnog Beograda. Ako Brisel i dalje to očekuje, onda se grdno vara. Ako Brisel bude spreman da preduzme konkretne korake i ispuni obećanja data Kosovu, onda Kurti može pokazati konstruktivnost“, zaključila je Tuhina.
Rade
Sjajno. O koliko su ovi intervjui na Anteni M bolji od svega sto gledamo na drugim medijima. Nebo i zemlja.
Miki
Odlican intervju. I zanimljiv, i aktuelan, i analitican.