Gost Drugačije radio veze bio je Josip Juratović, poslanik SPD-a u Bundestagu, a govorio je o rezlutatima jučerašnjih vanrednih parlamentarnih izbora u Njemačkoj.
Po svemu sudeći izvjesna je koalicija Demohrišćana (CDU/CSU), čiji će lider Fridrih Merc biti novi kancelar, i Socijaldemokrata (SPD), ukazuju prve procjene.
"Činjenica je da je to najstabilnija mogućnost što se tiče stvaranje vlade jer su samo dvije stranke, odnosno tri pošto postoji CDU i CSU.
Problem je u tome što se u opoziciji nalaze uglavnom Zeleni pa onda i lijeve stranke, ali i što postoji velika opasnost da će se polarizacija stvarati između demokrata i autokrata.
Dakle, postoji bojazan da će AFD još više pojačati snagu i da će sve teže biti izbjeći situaciju da budu tri ili četiri stranke u koaliciji, što je veliki problem, pokazalo se sad u zadnjem sazivu, barem za Njemačku. To je problem i za Socijaldemokrate, jer smo mi jako dugo u vlasti i takav koalicioni kapacitet, odnosno širina, nas troši", kaže sagovornik Antene M.
Juratović je siguran da Fridrih Merc neće sjesti za pregovarački sto sa AfD-om, jer je svjestan da bi to bilo pogubno za demokratiju i za vrijednosti za koje se zalaže CDU/CSU.
"AFD nije demokratska stranka nego teži kao desno radikalna stranka autokratije. AFD je stranka koja postavlja u pitanje NATO, AFD je stranka koja postavlja u pitanje Evropu i koja je u savezu stranaka koja su čak i desnije od desno radikalnih stranaka kao što su to u Francuskoj ili Italiji.
Tako da sa svim obilježjima koje nosi AFD jako prikrivreno to su nacionalistička obilježja koja čak i za radikalno desne stranke su upitna. Evropska unija treba više zajedništva, više sloge upravo u ovoj globalnoj situaciji nego manje, to što AFD traži", kaže Juratović.
Juratović se osvrnuo i na uticaj administracije Donalda Trampa i njegove "desne ruke" Elona Maska, uz naznaku da je takvo djelovanje uticalo na jačanje AfD-a:
"I Putin se miješa u unutrašnju politiku koju podržava AFD. I jedni i drugi podržavaju AFD. Međutim, to nije, mislim, bilo ključno baš u društvu. Što se tiče AFD-a, bilo je više odluka naroda gdje se jednostavno više nije moglo vidjeti razlika između konzervativnih i progresivnih stranaka, pa onda postoji i strah logično pitanjr kako ćemo dalje sa Ukrajinom, kako se ta cijela priča na globalnom planu odvija i tako dalje. Dakle, jasno je da su Elon Musk i Trump bitno uticali."
Juratović je ukazao i da u svijetlu pregovora o ratu u Ukrajini, Evropska unija ne bi smjela da uopšte uvažava ono što Rusija i SAD rade bez Ukrajine za stolom.
"Dil između SAD i Rusije za EU ne smije da ima vrijednost, a imamo veliki problem što Ukrajina i Rusija nikada više neće imati povjerenja jedni u druge", stav je Juratovića.
Juratović zaključuje da je za Njemačku najvažnije da dobije stabilnu Vladu, sa stabilnom većinom, u koju će biti uključeni i Zeleni kako koalicija ne bi bila "tanka".
Juratović je stava da Njemačka mora da se do te mjere reorganizuje kako ne bi došlo do "balkanizacije" Evropske unije i kako bi zajedništvo na relaciji Berlin - Pariz bilo čvrsto.
Dodaje i da Evropska unija ovako kako sada funkcioniše, ne može opstati, jer djeluje na principu jednoglasnosti koji nije moguće, u većini slučajeva, postići.
"Vjerujem da ćemo morati funkcionisati po principu "Evropa u dvije brzine", jer 27 članica ne mogi odlučivati zajedno o svim pitanjima, u smislu postizanja jednoglasja.
Ja uvijek kažem da je Rajna rajfešlus Evrope, tačno protiče između Francuske i Njemačke, i važno je da Mercova vlada u budućnosti pokaže snagu, ojača zajedništvo EU, kako bi se EU okrenula sebi i nadjačala globalne izazove", zaključuje on.
Drugačiju radio vezu u cjelosti pogledajte na linku ispod:
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR