Položaj novinara u Crnoj Gori sve je gori, a broj zaposlenih u medijima se za tri godine smanjio za 725, saopštila je predsjednica Sindikata medija Crne Gore Marijana Camović.
"Sami novinari kažu da je njihov položaj iz godine u godinu sve gori. Oni su potplaćeni, preopterećeni i cenzurisani”, rekla je Camović u intervjuu agenciji MINA.
Ona je podsjetila da je SMCG prošle godine anketirao crnogorske novinare i urednike, koji su odgovarali na više od 30 pitanja koja se odnose na njihov socijalni, ekonomski i profesionalni položaj.
Sada, kako je kazala Camović, imaju dobar pregled stanja kakvo zaista jeste i više ne moraju da se oslanjaju na njihova saznanja ili percepciju.
“Podaci govore da 83 odsto anketiranih smatra da je položaj novinara u prethodnih pet godina veoma ili donekle oslabio, 45 odsto smatra da se radno vrijeme povećalo, 18 odsto je prinuđeno da se, osim novinarstvom, bavi i još nekim drugim poslom jer kao novinari ne zarađuju dovoljno, 67 odsto anketiranih prati više oblasti i to ukazuje na njihovu preopterećenost”, precizirala je Camović.
Ona je saopštila da gotovo polovina ispitanika smatra da je kredibilitet novinarstva smanjen u posljednjih pet godina.
Prema riječima Camović, prosječna zarada je i dalje manja od prosječne na nivou države.
Ona je rekla da na rad novinara utiču urednici (83 odsto), menadžeri, vlasnici medija, političari i biznismeni.
“Svi vrše pritisak i onda se svi zajedno čude kako to da novinari nijesu slobodni”, navela je Camović.
Kako je kazala, jasno je da u takvim uslovima profesija strada i da novinari ne mogu biti zadovoljni i slobodni, ne mogu dolaziti na posao puni elana i davati svoj maksimum.
“Kreativnost se ne cijeni i ne dozvoljava, sve mora da bude uniformisano i zato su podaci poražavajući”, ocijenila je Camović.
Camović je saopštila da je sloboda medija u Crnoj Gori, prema svim mjerenjima, na jako niskom nivou.
“Uvijek smo jedva bolji od Makedonije, i postoje konkretni razlozi zbog kojeg je to tako”, dodala je Camović.
Upitana da li postoje podaci o tome koliko novinara u Crnoj Gori radi „na crno“, Camović je saopštila da ne postoje, jer bi precizan broj mogli da saopšte jedino poslodavci, koji to, naravno, neće uraditi.
mr
Ako ima dje slobode medija, onda je to ovdje... Pisu, sta se kome prohtje... Istina je zadnja rupa na svirali... Niko nikome ne odgovara... Nevidjena kaubojstina... Ili se mozda pod slobodom medija podrazumijeva nesto drugo...