U Crnoj Gori je prošle godine evidentiran značajan porast žalbi osoba lišenih slobode Zaštitniku ljudskih prava i sloboda, gotovo trostruko više nego 2015. godine.
Taj porast je, kako se ocjenjuje, pokazatelj povećanja svijesti zatvorenika o njihovim pravima i jačanja povjerenja u instituciju Zaštitnika.
Ombudsman konstatuje napredak u saradnji sa Upravom Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija (ZIKS), što je rezultiralo značajnim povećanjem slučajeva u kojima su povrede prava i konstatovane nepravilnosti otklonjene u toku postupka, u 60 odsto slučajeva.
„Unaprijeđeni su materijalni uslovi u ZIKS-u, ali postoji potreba za dalja unapređenja u Istražnom zatvoru u Bijelom Polju i u Kazneno popravnom domu Podgorica u paviljonu „A“, dok je problem prenaseljenosti uglavnom prevaziđen“, navodi se u Izvještaju Ombudsmana za prošlu godinu.
Analizirajući stanje zdravstvene zaštite pritvorenika i zatvorenika utvrđeno je da ova lica imaju pristup zdravstvenim uslugama, na istom nivou kao i svi građani.
Iako su u ranijem periodu utvrđeni pojedinačni slučajevi mučenja i nečovječnog postupanja, u prošloj godini je, kako se konstatuje, ostvaren određeni napredak.
„Opasnost od ovakvih dešavanja je uvijek prisutna, pa su neophodne kontinuirane aktivnosti na prevenciji torture. Svoje postupanje tim NPM je unaprijedio i kroz tematske obilaske čiji je cilj uža i specifična analiza određene problematike (dostupnost sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite licima lišenim slobode, analiza penološkog tretmana i slično).
Zapažen je izostanak postpenalne pomoći osuđenim osobama nakon izdržane zatvorske kazne.
To je značajna prepreka za njihovu integraciju u društvo, što je, kako se ističe, osnovni cilj resocijalizacije i rehabilitacije.
Izvor: Mina
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR