Niska stopa imunizacije među djecom predškolskog i dijelom školskog uzrasta, kao i narušeni kolektivni imunitet, predstavljaju dobre uslove za razvoj velike epidemije morbila, naveli su iz Instituta za javno zdravlje (IJZ).
„Osim nevakcinisane djece, koja su najranjivija, od morbila obolijevati i odrasli koji nisu potpuno imunizovani, jer ih djeca više ne štite kolektivnim imunitetom“, kazali su iz IJZ za Dan.
Iz IJZ navode da su posebno zabrinuti da bi u narednim mjesecima moglo doći do značajnog pogoršanja situacije, te da će početak školske godine znatno povećati rizik od širenja morbila, s obzirom na trenutnu epidemiološku situaciju u Crnoj Gori i okolnim zemljama.
„Nevakcinisano je preko 29.000 djece, dok je vakcinisano njih oko 124.000“, navode iz IJZ.
Vakcinacija je, prema njihovim riječima, jedina djelotvorna i pouzdana mjera za prevenciju i suzbijanje morbila.
„Pravovremena vakcinacija djece, kao i sustizanje vakcinacije za one koji kasne, od suštinske je važnosti“, poručuju iz Instituta.
Podsjetimo, epidemija morbila proglašena je u Budvi i Podgorici.
čitalac
@Mila K Očito ste neinformisani. Pogledajte koliko je porasla smrtnost na zapadu gdje se sprovodila masovna vakcinacija protiv kovida. Takav porast smrtnosti ne postoji u državama sa malim procentom vakcinisanih, npr. Bugarskoj i Rumuniji. Mogu vam pomoći oko tumačenja podataka.
Mila K
Javite ovo SPC i JbB i specijačistima i medicinskim sestrama koji su sve učinjeli da pljuju po vakcinaciji ali se zato parkiraju u parku Kralja Nikole i manikiraju nokte. Više nema dps zdravstvo. Zato ima Borovinić Bojović/Vučelhoć/ Mičačić glumu zdravstva, štetnu pacijentima i zdravlju.