Čuvajući prirodu čuvamo sebe i zbog toga je odgovornost i obaveza svih da budućim generacijama ostavimo zemlju ekološki osviješćenih ljudi, na kojoj se uzgaja ukusna i zdrava hrana, u kojoj se pliva u čistoj vodi, štiti životna sredina i prirodni resursi, prenosi PR pres servis.
To je poruka sa Trga nezavisnosti u Podgorici gdje je Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera organizovalo obilježavanje Dana proglašenja Crne Gore ekološkom državom.
Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić istakao je da slogan „Svaki list, svaka kap“ nosi poruku koju ne smijemo zaboraviti, i zato je dovoljno da se držimo samo njega, da cijenimo svaki list, da čuvamo svaku kap, jer u tom naizgled malom, leži ono najveće - odgovornost prema prirodi i budućim generacijama.
„Vjerujem da svako od vas ima viziju i želju da Crna Gora bude čista i prosperitetna zemlja, bez otpada, sa čistim vazduhom, vodom i šumama. Kao ministar, moram reći da je to izazovno, ali kao građanin, koji svakodnevno može da bira kako će se ophoditi prema prirodi, uvjeren sam da je taj zadatak jednostavniji nego što mislimo“, jasan je Ćulafić.
Podsjetio je da je Crna Gora 20. septembra 1991. godine postala prva i ostala jedina država kojoj je ekološko određenje zapisano u Ustavu.
„Naša dužnost je da očuvamo taj imidž, da ga njegujemo, budemo ponosni kada čujemo kako posjetioci iz drugih zemalja govore o ljepotama Crne Gore. Naša zemlja je stvorena za uživanje, ali i za odgovornost prema prirodi, prema sebi i budućim generacijama. Hvala vam što ste tu, i što zajedno radimo na očuvanju onoga što nam je najvrednije“, poruka je Ćulafića.
Istakao je da će resorno ministarstvo i dalje činiti sve da sanira, očuva i zaštiti životnu sredinu i prirodne resurse.
Tamara Brajović iz Direktorata za klimatske promjene i zaštitu prirode rekla je da je današnji događaj i okupljanje podsjetnik na zavjet prema zemlji, vodi, vazduhu, Suncu, svakoj kapi, svakom listu.
„Kada su naši preci hodali ovom zemljom, oni su je poštovali, razumjeli su njen puls i snagu. U njenim planinama vidjeli su utočište, u rijekama izvor života, a u šumama mudrost. Danas, naša odgovornost je da nastavimo taj zavjet i budemo čuvari onoga što su nam oni ostavili. Jer, čuvajući prirodu, čuvamo sebe. Sada svi možemo da razumijemo koliko je ideja Crne Gore, kao prve ekološke države na svijetu, bila vizionarska. To je poziv, obaveza svakog od nas da doprinese očuvanju onoga što se zove izvor života“, poručila je Brajović.
Smatra da nam je ekološka Crna Gora, svojim nazivom, ljepotom i resursima, pripala lako i da je zato nismo cijenili.
„Sada, konačno, vidimo da naziv moramo da zaslužimo i opravdamo, budemo zahvalni, tražimo oprost i damo novo obećanje da ćemo dobijenu ljepotu i bogatstvo paziti i voljeti. Mi, u institucijama ćemo nastaviti da se trudimo i najbolje evropske i globalne prakse pretočimo u zakone i strategije, da edukujemo sebe i vas, da štitimo biodiverzitete, da zaštitimo zemlju, vazduh i vodu, da razmjenjujemo iskustva i upozoravamo. Ali, bez vas, nećemo imati dobru primjenu Zakona i nećemo uspjeti“, sigurna je Brajović.
Građankama i građanima je poručila da odlažu otpad gdje treba, da recikliraju,y ne zagađuju, da zasade drvo, očiste, da upozore druge da ne bacaju smeće, da uče druge da vole svoju zemlju.
„Verujem da će naša djeca biti svakako, bolja od nas, ali je na nama da im ostavimo zemlju osvješćenih ljudi, na kojoj se uzgaja ukusna i zdrava hrana, zemlju u kojoj se pliva u čistoj vodi, u kojoj se dočekuju gosti koji će je poštovati. Sve smo bolji, ali nam želim da budemo i prva i prava ekološka država i pravi ekolozi i u glavi i u srcu“, rekla je Brajović.
Izvršni direktor Eko-fonda Draško Boljević, kazao je da su se u posljednje tri godine sve aktivnosti u Eko fondu odnosile na zaštitu životne sredine i zaštitu jedinog bogatstva koje imamo, a to je prostor i ono što je Bog podario.
"Aktivnosti koje smo radili ogledale su se u ozelenjavanju javnih površina, uklanjanju divljih deponija, nabavci komunalne opreme. Obaveza institucije koju predstavljam je da radi na podizanju svijesti građana, prvenstveno roditelja, a sve sa ciljem da generacije koje budu dolazile narednim generacijama ostavljaju bolju i zdraviju životnu sredinu", rekao je Boljević.
Program je bio posvećen djeci, kako bi se od malih nogu podstakla njihova svijest o zaštiti životne sredine. Djeca su uživala u zabavnom programu „Čiste igre“ sa Žarkom Žapcem, gdje su uz igru i animaciju ekološkim materijalima učila o važnosti očuvanja prirode.
U sklopu radionice „Mjuziklaže“, u saradnji sa Muzičkim centrom Crne Gore, mališani su pravili muzičke instrumente od recikliranih materijala, usavršavajući motoričke i kreativne vještine. JP Nacionalni parkovi Crne Gore su organizovali „Likovnu edukativnu radionicu sa rendžerom“, gdje su se djeca upoznala sa nacionalnim parkovima i simbolima kroz crtanje i bojanke. Prikazan je i kratki film „Da li ti nedostajem?“, a događaj je upotpunio nastup KIC pop hora.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR