Uticaj klimatskih promjena osjećamo svuda oko nas, počev od ekstremno visokih temperatura pa sve do promjena u biodiverzitetu. Nešto što nam je ranije izgledalo samo kao daleka prijetnja, sada je postalo stvarnost koja oblikuje naše živote. Svjesni toga, aktivisti „Ozelenimo Crnu Goru“ povukli su konkretne poteze u cilju zaštite životne sredine.
Zahvaljujući njihovom trudu, Lješkopoljska Gorica nadomak Podgorice postaje dom prvog Eko-centra za borbu protiv klimatskih promjena u Crnoj Gori.
Polako ali sigurno grupa entuzijasta to područje pretvara u simbol ekološke svijesti koji, prema riječima predstavnika organizacije Vuka Vujisića, pruža brojne potencijale za edukaciju, okupljanje, te podsticaj zajedničke brige o našem ekosistemu.
„Skoro godinu dana radimo na pošumljavanju Lješkopoljske Gorice. Pored brojnih akcija, dolaska volontera i svega onoga što smo radili na ovom pojasu, shvatili smo da nam treba i prostor gdje možemo da se okupljamo, držimo edukativne radionice, puštamo dokumentarne filmove, prikazujemo planove, okupljamo mještane da razmišljaju i razgovaraju o budućnosti razvoja ovog mjesta“, navodi Vujisić.
Udruženim snagama ovi eko-aktivisti uveliko rade na ispunjavanju zacrtanih ciljeva i već se mogu pohvaliti zavidnim rezultatima. Zasadili su oko 8.000 sadnica, formirali vidikovac, postavili dio mobilijara... No, tu se ne zaustavljaju.
„Nabavili smo i sistem za nalivanje, tako da sadnice nećemo zalivati ručno i cistijernama već ćemo imati sistem vodenih topova, ali i sistem 'kap po kap'. Cilj nam je da već sljedeće akcije sadnje ne zavise od toga da li će padati kiša ili ne“, kaže Vujisić koji vjeruje da će jednog dana ovdje uspjeti da stvore park-šumu koja će biti zaštićena baš poput brda Gorica.
Zato, obogaćeni znanjem i iskustvom, svaki korak na tom putu pažljivo planiraju. Vode računa o svim detaljima, fokusirajući se na zasad autohtonih vrsta, te plan da na brdu uskoro osposobe i rasadnik. To će ujedno biti i odlična prilika da zainteresovani građani na licu mjesta nauče kako se vrši presađivanje. Područje će takođe oplemeniti i nadstrešnicama sa puzavicama, ali i brojnim drugim sadržajima.
Vujisić podsjeća da ovaj prostor već sada ima i mjesto za sortiranje otpada, a uskoro će dobiti i kutak za mljevenje biljnog otpada, te proizvodnju malča i komposta koji će biti korišteni baš za potrebe tog brda.
Naravno za sve ovo bila je potrebna podrška koja je stigla u pravo vrijeme od Fonda za aktivno građanstvo.
Naime, projekat Eko-centar na Lješkopoljskoj Gorici je podržan kroz program „Podržani=Osnaženi“, u okviru grant šeme “Zajednica u akciji” koji realizuje fAKT u partnerstvu sa Zakladom za razvoj lokalne zajednice „Slagalica“ iz Hrvatske. Program finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.
„Da nije bilo ove podrške, ne bi bilo ni Eko-centra. Vrlo bi se teško mogao nastaviti proces pošumljavanja. Ne bismo mogli da držimo radionice, da formiramo rasadnik... Sada imamo jednu dobru osnovu i nastavićemo da razvijamo Eko-centar i ulažemo u njega kako bi bio bogatiji i dostupniji još većem broju građana“, poručuje on.
Dodaje da nije izostala ni podrška volontera, koji svakoj akciji daju nemjerljiv doprinos.
„Imali smo akcije u kojima je bilo više od 200 građana u jednom trenutku. Osim toga zainteresovane su i društveno-odgovorne kompanije da doniraju mobilijar, sadnice, potrebna sredstva. Imali smo podršku i Agencija za zaštitu životne sredine, Ministarstva ekologije...“, kaže Vujisić.
Prema njegovim riječima poziv za volontere uvijek je otvoren, kako bi svi zajedno mogli da budu dio ovog zaista lijepog i važnog projekta.
„Zainteresovani nam se mogu javiti putem mejla i naših društvenih mreža. Uvijek smo otvoreni za sve nove ljude“, kaže Vujisić.
Napominje da vrijedno rade i na razvoju aplikacije koja će omogućiti zainteresovanima da učestvuju i digitalnim putem. To znači da će građani moći online da plate svoju sadnicu, koja će potom biti označena NFC kodom.
„Dakle, trudimo se da personifikujemo samu sadnju, da građani osjete ovo brdo kao svoje. Da učestvuju u tom procesu, kako bi ga sjutra čuvali i kako bi njihova djeca i buduće generacije s pažnjom posmatrale jedan ovakav prostor koji će sjutra biti park-šuma“, pojašnjava Vujisić.
Za kraj razgovora poručuje da su akcije na Lješkopoljskoj Gorici samo početak, te da se aktivisti „Ozelenimo Crnu Goru“ na tome neće zaustaviti.
„Kad dobijemo zaokružen eko-centar na ovom brdu, planiramo da se selimo na okolna brda poput Dajbabske gore, brda u blizini KAP-a. Ne stajemo ovdje, jer želimo da napravimo zeleni prsten oko Podgorice. Tu će naravno biti i drugi gradovi poput Danilovgrada, jer prvo krećemo od onih područja koji su zaista ugrožena zbog klimatskih promjena, koja su okružena opustošenim brdima, kamenjarima i koja i te kako osjećaju posljedice“, zaključuje Vujisić za kraj razgovora.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR