10 °

max 21 ° / min 10 °

Subota

02.11.

21° / 10°

Nedjelja

03.11.

20° / 11°

Ponedjeljak

04.11.

19° / 10°

Utorak

05.11.

18° / 10°

Srijeda

06.11.

18° / 11°

Četvrtak

07.11.

17° / 11°

Petak

08.11.

17° / 11°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hitna reforma Zakona o SPI ključna za borbu protiv korupcije

Društvo

Comments 1

Hitna reforma Zakona o SPI ključna za borbu protiv korupcije

Autor: Antena M

  • Viber

Hitna reforma Zakona o slobodnom pristupu informacijama (SPI) ključna je za borbu protiv korupcije, poručili su iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS).

Iz MANS-a su rekli da Crna Gora 28. septembar - Međunarodni dan prava javnosti da zna dočekuje sa nereformisanim Zakonom o SPI koji državnim institucijama omogućava da kriju informacije od javnog značaja.

“Iako su izmjene ovog zakona bile među prvima koje su inicirane nakon smjene prethodnog režima, četiri godine i tri različite vlade nakon toga, još uvijek ne postoji politička volja da se kroz povećanu dostupnost informacija smanji prostor za korupciju i druga kršenja zakona”, naveli su iz MANS-a.

Prema njihovim riječima, brojni su primjeri gdje je loša praksa u primjeni ovog zakona nastavljena, uprkos promjenama na čelu državnih institucija i kompanija.

Iz MANS-a su ukazali da već više od godinu traje upravi postupak koji je te nevladina organizacija pokrenula protiv Rudnika uglja Pljevlja zbog kršenja Zakona o SPI, a nakon što je uprava kompanije za poslovnu tajnu proglasila ugovore o prodaji uglja koji je sklopila sa Elektroprivredom Srbije.

“Osim ove informacije, Rudnik uglja je za poslovnu tajnu proglasio i podatke o potrošnji biznis kreditnih kartica, broju novozaposlenih u toj kompaniji tokom izbornih kampanja, ugovorima o djelu i drugim informacijama koje mogu da ukažu na kršenje zakona i moguću korupciju”, navodi se u saopštenju.

Sličnu praksu za različite vrste podataka su, dodaje se, imale i druge najveće državne kompanije, uključujući Elektroprivredu Crne Gore, Solar-Gradnju, Crnogorski elektrodistributivni sistem, Pošta Crne Gorem, Javno preduzeće Morsko dobro, TO Montenegro i ostali.

U MANS-u smatraju da državna preduzeća ne skrivaju slučajno te klase informacija.

“Smatramo da se kroz kršenje Zakona o SPI pokušavaju prikriti poslovi i odluke za koje postoji sumnja da nisu u javnom interesu”, naveli su iz MANS-a.

Kako su kazali, to je praksa koja je preuzeta i nakon 2020. godine i u suprotnosti je sa obećanom punom vladavinom prava i nultom tolerancijom na korupciju nakon smjene prethodne vlasti.

Iz MANS-a su istakli da slobodan pristup informacijama omogućava građanima, novinarima i civilnom društvu da steknu uvid u odluke koje direktno utiču na njihove živote, čime se podstiče veće učešće javnosti u demokratskim procesima.

“Transparentnost je, dakle, presudna za razvoj poverenja između države i građana, a nedostatak reforme u ovom segmentu značajno podriva taj odnos”, naglasili su iz MANS-a.

Ta nevladina organizacija pozvala je Ministarstvo javne uprave da preduzme konkretne korake ka brzoj reformi Zakona o SPI.

“Samo kroz jasne i stroge zakonske norme koje garantuju pravo javnosti na informacije možemo očekivati da se značajno smanji prostor za zloupotrebe i poveća nivo integriteta u radu državnih organa”, ističe se u saopštenju.

MANS je pozvao i građane Crne Gore da se pridruže u zahtevima za transparentnijom vladavinom i jačanjem mehanizama za slobodan pristup informacijama, što je osnovni preduslov za pravu demokratiju i društvo u kojem vladaju zakon i red.

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR

Onako samo

Vi se toboš borite protiv korupcije a nijednom ne pomenuste slučaj izbora Raonića. Izgubili ste svaki kredibilitet, a uzeli ste velike pare za svoj uzaludni rad. Je li vas sramota bar malo?