Kancelarija Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) u Crnoj Gori i Ministarstvo zdravlja zalažu se za postupno izbacivanje mjernih uređaja koji sadrže živu iz zdravstvenih ustanova, kako bi se smanjila mogućnost da pacijenti, medicinsko osoblje i životna sredina budu izloženi uticaju te materije.
To je poručeno sa Nacionalnog sastanka organizovanog u okviru projekta „Postepeno uklanjanje mjernih uređaja koji sadrže živu iz upotrebe u zdravstvenim ustanovama“, koji implementira SZO uz finansijsku podršku Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF).
Državna sekretarka u Ministarstvu zdravlja Mirjana Vlahović Andrijašević istakla je da je taj resor nepokolebljivo posvećen otklanjanju svake mogućnosti ugrožavanja bezbijednosti i zdravlja zdravstvenih radnika i pacijenata, građana i životne sredine.
Ona je kazala da je projekat koji ih je okupio od velike važnosti za modernizaciju crnogorskog zdravstvenog sistema.
“Njegov cilj nije samo da se izvrši tehnička zamjena uređaja koji sadrže živu, već i da se poveća svijest o rizicima koje ova materija nosi, kao i da se zdravstvenim radnicima pruži adekvatna obuka kako bi ispravno rukovali novim, bezbjednijim uređajima”, pojasnila je Vlahović Andrijašević.
Prema njenim riječima, u Ministarstvu zdravlja projekat vide kao važan dio šire strategije za unapređenje ekološki održive prakse u zdravstvu.
Vlahović Andrijašević je rekla da uklanjanjem uređaja koji sadrže živu, ne samo da stvaraju bezbjednije radno okruženje za zdravstvene radnike, već doprinose i ispunjavanju međunarodnih obaveza koje su preuzeli potpisivanjem Konvencije iz Minamate.
“Konvencija nas obavezuje na smanjenje upotrebe žive - čime pokazujemo odgovornost prema budućim generacijama. Uspjeh ovog projekta ne zavisi samo od tehničke implementacije, već i od naše sposobnosti da edukujemo širu zajednicu o značaju uklanjanja žive", zaključila je državna sekretarka”, navela je Vlahović Andrijašević.
Predstavnica Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Jelena Kovačević istakla je važnost međuinstitucionalne saradnje kao neophodnog činioca realizacije projekta.
“Kao ugovornica Minamata konvencije, Crna Gora je posvećena zaštiti ljudi i životne sredine od štetnih efekata žive, a ovaj projekat predstavlja ključan korak ka ostvarivanju tih ciljeva i održivog razvoja zemlje”, rekla je Kovačević.
Prema njenim riječima, saradnja sa međunarodnim partnerima, uključujući SZO i UNEP, od velikog je značaja za uspjeh tog projekta.
Šefica kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije u Crnoj Gori Mina Brajović kazala je da ukidanje uređaja koji sadrže živu nije samo značajan korak prema očuvanju javnog zdravlja, već i dokaz predanosti Crne Gore transformaciji zdravstvenog sistava u sistem koji je sposoban da pruži kvalitetne i bezbijedne zdravstvene usluge svim građanima.
“Eliminacija žive zahtijeva ujedinjene napore, inovativna rješenja i snažnu predanost saradnji’’, poručila je Brajović.
Ona je naglasila da je živa toksična za gotovo po svaki segment organizma, od neurološkog do reproduktivnog sistema.
“Živa je jedna od onih prijetnji koja ne poznaje granice - putuje vazduhom vodom i tlom, stoga je potreban globalni okvir za odgovor na ovaj problem”, dodala je Brajović.
Ona je podsjetila da se živa može naći u bolnicama, klinikama i stomatološkim ordinacijama.
“Zdravstveni sektor, iako posvećen dobrobiti pojedinaca i zajednica, doprinosi ovom problemu upotrebom uređaja koji sadrže živu. I zato je uloga sektora zdravstva krucijalna u eliminaciji zive i razvijanju rješenja za odlaganje opasnog otpada", kazala je Brajović.
Kako je rekla, SZO raduje posvećenost Crne Gore implementaciji projekta i eliminaciji medicinskih uređaja na bazi žive, a što je istovremeno potvrda posvećenosti Crne Gore i Ministarstva zdravlja transformaciji zdravstvenog sistema kako bi imao kapacitet da pruži kvalitetnu i prije svega bezbjednu zdravstvenu uslugu.
“Ne smijemo zaboraviti - ove aktivnosti idu rukupod ruku sa nacionalnim naporima na harmonizaciji sa tekovinama Evropske unije i ubrzavanjem procesa EU integracija", poručila je Brajović.
Sastanku su prisustvovali predstavnici gotovo svih zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori, nevladinog sektora, akademije, privatnog sektora i međunarodni eksperti iz oblasti životne sredine.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR