Socijalna preduzeća uglavnom funkcionišu preko tzv. hibridnog poslovnog modela, kombinovanjem profitnih i neprofitnih aktivnosti, pri čemu se poslovanje finansira ostvarenim profitom, iz javnih fondova, i različitih privatnih fondova kroz filantropiju.
Zanimljivosti o socijalnim preduzećima i uspješne priče socijalnog preduzetništva u 🇪🇺 kao lekcije i inspiracija za 🇲🇪 ⤵️#Employment #CGO #EU #YouthJobLink pic.twitter.com/V1NeJomn0f
— CGO - CCE (@CGOCCE) October 5, 2024
To omogućava finansijsku stabilnost i otvara prostor za adresiranie važnih društvenih problemima koji ne donose profit.
Socijalna preduzeća svojim aktivizmom doprinose javnoj debati i zagovaranju za konstruktivne javne politike, praveći izvjesni pritisak na institucije da poprave stanje u društvu, navode iz CGO.
Na primjer, mnoga socijalna preduzeća u oblasti održive energije i upravljanja otpadom aktivno sarađuju s lokalnim vlastima kako bi se primijenila bolja regulativa za zaštitu okoline.
"Među uspješnim pričama, izdvaja se i aplikacija Junker koja pomaže korisnicima da pravilno razvrstavaju otpad. Pokrenuta je kako bi se riješio veliki problem u Italiji, gdje pravila za razvrstavanje otpada variraju od grada do grada. Korisnik skenira barcode proizvoda i dobija informacije o komponentama ambalaže, materijalima od kojih su napravijeni, te o odgovarajućim kantama za otpad u koje moraju biti odioženi", navode iz CGO.
Do sada se aplikaciji pridružilo oko 1.200 opština u Italiji, i oko 20 opština u Švajcarskoi.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR