Interkulturalizam predstavlja ključ za oblikovanje harmoničnih zajednica, u kojima različite kulture ne samo da koegzistiraju, već i obogaćuju jedne druge. Ovakve diskusije ne samo da doprinose izgradnji međusobnog povjerenja, već i jačanju socijalne kohezije, što je ključno za stabilnost i prosperitet društva, dio je poruka sa javne tribine o interkulturalizmu, koju je Centar za građansko obrazovanje (CGO) danas organizovao u prostorijama Opštine Bijelo Polje.
Kroz otvorenu komunikaciju i razmjenu iskustava, kako je saošteno, razgovaralo se o brojnim neuralgičnim tačkama koje daju pečat društvenoj dinamici, toleranciji ili netoleranciji, kao i socijalnim distancama, ali i o posljedicama koje to ostavlja na lokalnu zajednicu.
"U vremenu kada se globalno suočavamo sa brojnim izazovima i polarizacijama, važno je da zajedničkim snagama čuvamo prostor za dijalog, saradnju i doprinos opštem dobru", poručio je Tufik Bojadžić, potpredsjednik Opštine Bijelo Polje, koji je bio jedan od panelista.
"Jako me raduje što se ovoj tribini odazvao lijep broj ljudi različitih generacija, a da su najviše interesovanja pokazali oni najmlađi. To pokazuje da sa ovim temama nismo završili, da je potrebno da o njima više razgovaramo, a onda i da se nadamo da će to ishodovati boljim međusobnim razumijevanjem", ocijenio je Andro Martinović, reditelj i, takođe, jedan od panelista.
"Ovakvi događaji su potrebni našem gradu kako bismo radili na jačanju i očuvanju vrijednosti koje baštinimo. Drago nam je što smo i na ovoj tribini u Bijelo Polju isticali primjere dobrih odnosa jer to podstiče da se još više radi u ovoj oblasti", ističe Ena Pušija, iz NVO Multimedijal Montenegro, koja je učestvovala na tribini.
Tribina je organizovana u okviru projekta „Harmonija u raznolikosti” koji CGO sprovodi uz podršku Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.
Izvor: CGO
CGO: Inkluzivno društvo se gradi kroz dijalog i saradnju
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR