19 °

max 19 ° / min 12 °

Petak

01.11.

19° / 12°

Subota

02.11.

21° / 13°

Nedjelja

03.11.

20° / 11°

Ponedjeljak

04.11.

20° / 10°

Utorak

05.11.

18° / 10°

Srijeda

06.11.

18° / 11°

Četvrtak

07.11.

17° / 10°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Savjet za prava djeteta: Za 15 dana analiza stanja o nasilju i vandalizmu u školama

Izvor: Vlada CG

Društvo

Comments 0

Savjet za prava djeteta: Za 15 dana analiza stanja o nasilju i vandalizmu u školama

Autor: Antena M

  • Viber

Savjet za prava djeteta Vlade Crne Gore formirao je danas na petoj sjednici međuresorsku radnu grupu i zadužio je da u roku od 15 dana pripremi analizu stanja o nasilju i vandalizmu u školama.

Savjet je zadužio radnu grupu i da predloži modalitete za suzbijanje nasilja i vandalizma u školama i dostavi ih Vladi.

Sjednicom je predsjedavao predsjednik Savjeta ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić, a osim članova, prisustvovao je Mikela Servadei šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori sa saradnicima.

Na dnevnom redu bile su dvije teme - prezentacija završnog izvještaja nezavisne Evaluacije Strategije za realizaciju prava djeteta za period 2019-2023 i vršnjačko nasilje.  

Predsjedavajući Dragoslav Šćekić rekao je da je Strategiju za ostvarivanje prava djeteta 2019-2023. u Crnoj Gori usvojila Vlada Crne Gore 2019. godine  i napomenuo da su je sprovela dva nezavisna evaluatora – međunarodnog eksperta i domaćeg eksperta – između novembra 2023. i avgusta 2024. godine.

Šćekić je naveo da je evaluacija imala za cilj da obezbijedi Vladi Crne Gore, nacionalnim partnerima i UNICEF-u Crna Gora nezavisnu ocjenu rezultata postignutih kroz Strategiju.

“Preporuke koje su date kroz ovaj dokument važno je sagledati prilikom izrade nove Strategije za ostvarivanje prava djeteta. Jedna veoma važna preporuka koja je data u ovom dokumentu tiče se jačanja saradnje resora koji se bave dječijim pravim putem Savjeta za prava djeteta, i  nadam se da ćemo u tom smjeru u budućnosti ići”, rekao je Šćekić.

“Imajući u vidu poslednje dogadjaje u kojima su djeca bila žrtve nasilja kao i činjenice da je sve učestalija pojava nasilja na našim ulicama i u školskim dvorištima smatram da se sve nadležene institucije   moraju uključiti kako bi se preduzele neophodne mjere u cilju suzbijanja ove pojave. Cilj je zaštita djece i suzbijanje nasilja među djecom i mladima, kao nasilja nad djecom uopšte”, istakao je Šćekić.

Kazao je da je na sjednici Vlade prethodne sedmice Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija pripremilo informaciju u kojoj je izloženo sa kakvim problemima se u pogledu ove teme suočavamo, pa je Vlada donijela zaključak kojim se obavezuje Savjet za prava djeteta da oformi međuresorski tim koji će izvršiti analizu stanja o nasilju i vandalizmu u školama i da predložiti modalitete za suzbijanje ove pojave.

Ministar pravde Bojan Božović rekao je da problem vršnjačkog nasilja vrlo često eskalira u školskom dvorištu, ali sam problem nastaje nerijetko izvan školskog dvorišta.

Ministarstvo pravde će dati svoj doprinos i u saradnji sa drugim resorima uložiti napore u cilju rješavanja ovog pitanja, kazao je Božović.

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović najavio je da će se to ministarstvo “aktivno uključiti i zajedno sa drugim resorima ozbiljno pristupiti rješavanju ovog problema”.

“Posmatrajući škole kao vaspitno-obrazovne ustanove, kakav naziv su nekada i nosile, može se reći da je ta vaspitna komponenta danas zapostavljena u odnosu na neki prethodni period”, rekao je Šaranović.

Članovi radne grupe iz Vlade su predstavnici Ministarstva prosvjete nauke i inovacija, Ministarstva unutrasnjih poslova, Ministarstva sporta i mladih, Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, Ministarstva finansija, Ministarstva zdravlja i Ministarstva pravde.

U grupi su i predstavnici Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore, Uprave policije, Zavoda za socijalnu i dječiju zaštitu te Lejla Kaladžija, članica Savjeta za prava djeteta Katarina Čarapić, članica Savjeta za prava djeteta.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR