Drugi Ekonomski dijalog u Vašingtonu i potpisivanje Memoranduma o ekonomskoj saradnji spada u istorijske trenutke za Crnu Goru a benefiti svega o čemu smo posljednjih par dana razgovarali će tek da se osjete u našoj zemlji, izjavio je ministar javne uprave Maraš Dukaj.
Na sastancima su, kako je kazao, potencirali projekte iz više oblasti od razvoja tehnologija, digitalizacije, vještačke inteligencije do sajber bezbjednosti, pri čemu će neki od benefita biti vidni već do kraja godine.
„Do kraja godine ćemo kreirati Learning akademiju što je rezultat ovog Sporazuma u saradnji sa USAID-om. Takođe, ključna stvar za nas je i formiranje Agencije za sajber bezbjednost. Novi zakon je u skupštinskoj proceduri i nadamo se da će brzo biti usvojen. Naši američki partneri će nam pomoći ne samo da kreiramo program ove Agencije već i da adekvatno obučimo naš kadar, kako bi doprinijeli podizanju institucije na najveći nivo. Jer, što taj nivo bude veći, povećavaće se i priliv stranih investicija i crnogorska ekonomija će biti još bolja. Agencija će štititi ključne institucije i ključnu infrastrukturu”, kazao je Dukaj.
Konkretne aktivnosti najavljene su, kako je saopšteno iz Vlade, i u oblastima digitalizacije i vještačke inteligencije.
Jedna od važnih tema na Ekonomskom dijalogu u Vašingtonu bila je i sajber bezbjednost, kazao je Dušan Polović, generalni direktor Direktorata za infrastrukturu, informacionu bezbjednost, digitalizaciju i e-servise u Ministarstvu javne uprave.
„Dobili smo uvjeravanja od naših američkih partnera da će apsolutno podržati uspostavljanje sajber otpornosti u Crnoj Gori. Dakle, tokom 2025. godine u punoj mjeri će se podržati uspostavljanje Agencije za sajber bezbjednost, a dodatno smo se bavili i temama poput inovacija, digitalne transformacije i uopšte saradnje između crnogorskih i kompanija iz Sjedinjenih Država”, kazao je Polović.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR