Ukoliko želimo razvijen ugostiteljski sektor, potrebni su zakoni i zakonske odredbe koje ne čine štetu ugostiteljima, poručuju iz Udruženja ugostitelja Podgorice.
U razgovoru sa Momo Sladakovićem, predsjednikom Udruženja, razgovarali smo o ljetnjoj sezoni, očekivanju od zimske, ali i problemima sa kojima se suočavaju.
„Ljetnja sezona u Podgorici bila je vrlo izazovna, najprije zbog toga što je bio veliki broj dana sa ekstremnim temperaturama, pa su bašte bile pune samo tokom večernjih sati. Imamo velika očekivanja od ovog zimskog perioda, ali u najavi imamo i neke probleme sa kojima ćemo da se suočavamo a ne idu nam na ruku“, objašnjava Sladaković.
Kako je objasnio, potencijalna izmjena u dijelu zabrane upotrebe bezdimnih duvanskih proizvoda u zatvorenom prostoru posebno ih je zabrinula.
Očekuju da će ovim potezom doći do drastičnog pada prometa u kafićima i restoranima, naročito ako se ima u vidu i razmatranje ograničenja upotrebe u baštama lokala.
Oni zasad imaju informaciju da Radna grupa sastavljena od Ministarstva zdravlja, Instituta za javno zdravlje i Kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije u Podgorici priprema zakon koji će uvesti dodatne zabrane upotrebe duvanskih proizvoda u zatvorenom prostoru.
Sladaković smatra da će ovim potezom doći do drastičnog pada prometa u kafićima i restoranima, naročito ako se ima u vidu i razmatranje ograničenja upotrebe u baštama lokala.
Sladaković kaže da im se niko nije obraćao po ovom pitanju iako, kroz kampanju na društvenim mrežama, već duži period šalju poruke da „ograničenja nijesu rješenja“ da su „gosti dobrodošli, a zabrane nijesu“ te da je vrijeme da se „uvede red, a ne no nove zabrane“.
„Naš zahtjev je da se čuje i glas onih koji dolaze u naše lokale, ali i nas koji radimo u njima. Ako je potreban novi zakon za zabranu pušenja, ja se samo pitam zašto se ne sprovodi postojeći. Nismo mi inspekcija da provjeravamo da li se poštuje u svakom lokalu, niti smo mi, kao ugostitelji, dužni da svakog gosta kontrolišemo hoće li poštovati zakon, a još manje smo odgovorni što tinejdžeri puše. Tu je ključ problema, svako treba da radi svoj posao i neće biti potrebe za stalnim promjenama zakona. Ovakvo rigorozne odluke koje utiču na sve ne smiju da se donose na prečac, bez konsultacija sa ugostiteljima koji zapošljavaju toliki broj ljudi“, smatra Sladaković.
Podsjetimo, na posljedice izmjena ovog Zakona ukazala je, u maju ove godine, i Privredna komore Crne Gore iz koje je saopšteno da bi izmjene aktuelnog Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda, posebno u dijelu potencijalnih uvođenja novih ograničenja upotrebe bezdimnih duvanskih proizvoda u zatvorenom prostoru, negativno uticale na poslovanje ugostiteljskih objekata u Crnoj Gori.
To je pokazalo istraživanje koje su sproveli među vlasnicima i menadžerima ugostiteljskih objekata u Crnoj Gori.
Prema istraživanju više od polovine ispitanika (59 odsto) vjeruje da bi dodatne zabrane u okviru izmjena postojećeg Zakona direktno uticale na navike građana, te posljedično dovele do pada prometa i manjeg obima posla u ugostiteljskim objektima.
Istina
TRAZILI STE OVO...... ORGANIZUJTE VELICANSTVENE LITIJE,MOZDA POMOGNE.........
Katunjanin
80% ako ne i vise ,gostiju u kaficima su pusaci .Naznacite jedan kafic da je dozvoljeno pusenje ,a u susjedni da je strogo zabranjeno i poslije sedam dana utvrdite promet kod jednog i drugog ,pa ce vam sve biti jasno. Ja necu nekome u kucu da svratim ako nemogu zapalit cigar ,a kamoli u kafic
Realista
Nemate se što žalit kad ste ovu popovsku vlast birali, tek sad kad je pa vašim rebrima počelo da puca tek sad se javljate…