14 °

max 17 ° / min 11 °

Petak

08.11.

17° / 11°

Subota

09.11.

19° / 10°

Nedjelja

10.11.

16° / 7°

Ponedjeljak

11.11.

15° / 5°

Utorak

12.11.

15° / 7°

Srijeda

13.11.

15° / 6°

Četvrtak

14.11.

12° / 6°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
U Nacrtu Zakona o visokom obrazovanju potrebna prelazna rješenja za studente

Izvor: PR Centar

Društvo

Comments 0

U Nacrtu Zakona o visokom obrazovanju potrebna prelazna rješenja za studente

Autor: Antena M

  • Viber
Predstavnici Studentskog parlamenta Univerziteta Crne Gore (SPUCG) upozorili su danas na nedostatak prelaznih rješenja u Nacrtu Zakona o visokom obrazovanju, posebno za studente koji se obrazuju prema aktuelnom modelu studija 3+2+3.

Iako se novi model obrazovanja planira uskladiti s potrebama tržišta rada, kritičari ističu da trenutni nacrt ne nudi adekvatnu podršku za studente koji završavaju studije prema starom sistemu, kao i da nije uvedeno dovoljno ispitnih rokova kako bi se olakšala tranzicija.

„Novi model studija biće u potpunosti usklađen sa potrebama tržišta rada, ali je problem što Nacrt Zakona o visokom obrazovanju ne nudi prelazno rješenje za studente koji studiraju po aktuelnom modelu, kao i to što nijesu uvedena dva dodatna ispitna roka“, poručeno je na današnjoj konferenciji.

Novi model studija

Kardović je istakla da su studentkinje i studenti predanim radom izdejstvovali model studija koji se može opisati kao 3+1+1+3 ili 3+2+3, uz mogućnost opredjeljenja univerzitetskih jedinica. Prema njenim riječima, studenti neće biti obavezni da upisuju i pohađaju master studije niti da pišu i brane master rad kako bi bili kvalifikovani za tržište rada kao visokoškolci.

„Praktična nastava je redefinisana i postavljena na drugi način u obimu od 30 ECTS kredita, za razliku od prethodnog oblika od 25 procenata“, dodala je Kardović i naglasila da će ova nastava biti realizovana na način koji je usklađen sa potrebama lica s invaliditetom, kao i da se nadaju postizanju većih uspjeha novim modelom.

Pravo na studentske poslove

Takođe, prepoznato je pravo na obavljanje studentskih poslova.

„Studentski parlament se, kako je podsjetila, godinama zalaže za uspostavljanje studentskog servisa u Crnoj Gori, kao i za usvajanje Zakona o obavljanju studentskih poslova“, rekla je Kardović i izrazila nadu da će se ovim zakonom stvoriti preduslovi za uspješan početak ove inicijative.

Generalni sekretar Studentskog parlamenta UCG Vedran Vujisić, naglasio je da Nacrt zakona ne sadrži prelazna rješenja za studente koji studiraju po aktuelnom modelu studija, posebno za one na dvogodišnjim master studijama.

„Ovo prelazno rješenje bi se odnosilo na to da studenti, koji studiraju po aktuelnom modelu, nakon što završe prvu godinu master studija i polože sve ispite, dobiju mogućnost da im se izda diploma ili uvjerenje kojim mogu dokazati da su kumulativno stekli 240 ECTS kredita“, objašnjava Vujisić.

Problemi aktuelnog modela studija

Vujisić je ukazao na nepravednost i nekompatibilnost aktuelnog modela studija 3+2+3 sa tržištem rada, naglašavajući da je potrebno pronaći prelazno rješenje kako bi se studenti koji su upisani po ovom modelu mogli lakše integrisati u tržište rada.

„Nadam se da će se ovo pitanje naći u prelaznim i završnim odredbama Zakona o visokom obrazovanju“, dodao je on.

Takođe, Vujisić je istakao da je Studentski parlament tražio uvođenje dva dodatna ispitna roka, aprilski i julski, međutim, Nacrtom zakona zadržani su samo postojeći rokovi, koji su januarski, junski i septembarski.

„Zakon o visokom obrazovanju po prvi put propisuje rok za završetak studija, definišući da status studenta prestaje ako ne završi studije u roku koji je dvostruko duži od vremena propisanog za trajanje studijskog programa“, objašnjava Vujisić.

Angažovanje i uključivanje studenata

Predsjednik Studentskog parlamenta UCG, Jakov Vukčević, najavio je organizaciju raznih događaja vezanih za Zakon o visokom obrazovanju.

„Organizovaćemo okrugle stolove, tribine i panel diskusije kako bismo okupili sve zainteresovane strane i omogućili sveobuhvatnu i transparentnu raspravu“, poručio je Vukčević. On je pozvao sve studente, akademsku zajednicu i javnost da se pridruže ovom procesu.

Na kraju, student povjerenik Pravnog fakulteta Ognjen Kovačević ukazao je na smanjenu zainteresovanost za poslove pripravnika u sudovima, koja je rezultat dugogodišnje neusklađenosti sistema visokog obrazovanja i pravosudnog sistema.

„Prema informacijama koje smo dobili, naknada za pripravnike nije definisana u skladu sa Zakonom o radu, što predstavlja nelegalnu i nepravednu praksu“, rekao je on.

Kovačević je naglasio potrebu za prelaznim rješenjem koje bi studentima omogućilo konkurentnost na tržištu rada i unaprijedilo funkcionisanje cjelokupnog pravosuđa.

„Smatramo da je od suštinskog značaja stvoriti uslove koji će omogućiti studentima da budu spremni za izazove koje tržište rada postavlja“, zaključio je Kovačević.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR