Novinarka i građanska aktivistkinja Tanja Pavićević danas je u Osnovnom sudu, na suđenju protiv autorke propagandnog uratka - skandalozne mape BIRN -a, novinarke koncerna Vijesti Jelene Jovanović i sada bivše urednice sajta BalkanInsight Dušice Tomović, kazala da se tokom dosadašnje karijere, kao medijska radnica, prevashodno bavila pitanjem ljudskih prava, te praćenjem rada crkava i vjerskih zajednica, te da je ovdje riječ o lošim, unaprijed smišljnim namjerama tuženih i na tim osnovama iznesenim neistinima.
Ona je Jovanović i Tomović tužila zbog povrede prava ličnosti na čast, ugled, psihički integritet i dostojanstvo. BIRN je objavio dva sramna izvještaja autorke Jovanović - „Mapiranje krajnje desničarskih i ekspremističkih grupa na Balkanu“ objavljenih 16. i 30. novembra 2022. godine, u kojima su Pavićević i još osam osoba, građanskih aktivista i novinarki, označeni kao krajnji desničari i vjerski esktremisti.
Na današnju raspravu, tužene Jovanović i Tomović se nijesu pojavile, a njihova advokatica Aleksandra Rogošić je kazala kako iste nijesu mogle pristupiti zbog obaveza. Na pitanje sutkinje Milice Radović o kakvim obavezama je riječ, Rogošić je kazala da ne zna, da o prirodi obaveza tuženih nije obaviještena.
Tok namjernog targetiranja
Pavićević je pred sudom ispričala kako je saznala za “novu realnost” da je preko noći od novinarke i aktivistkinje, u izvedbi bivše koleginice, bez i jednog dokaza, postala vjerska ekstremistkinja, kao i da su demantiji i reakcije nakon objavljivanja mape bile apsolutno ignorisane od strane BIRN organizacije, zbog čega je sve ambasade, EU, donatore i važne zaštitnike ljudskih prava obavijestila o onome što se desilo, nakon čega je BIRN objavio reagovanja ali tako sakriveno da ga samo iskusni istraživači mogu naći.
“Nakon 10 mjeseci izašla je treća mapa, koja je dokazala sve ono što sam pričala od prvog dana – a to je da metodologija nije postojala i da su tužene slagale vrlo svjesno, te da su neistinu svjesno “spakovale” u izvještaj koji je trebalo da se bazira na faktografiji, kako su ga one na početku i predstavile. Niti jedan dokaz tužene nijesu priložile za svoje tvrdnje”, ispričala je Pavićević.
Objasnila je da se baš ta treća mapa, objavljena nakon više eksternih revizija unutar samog BIRN-a, i koja je za polje Crne Gore bila prazna, u narativnom dijelu jasno pokazala da za prethodne mape nijesu postojale smjernice već da se ova organizacija oslonila na “znanje lokalnih istraživačica”.
“Denis Džidić je u Sarajevu, u postupku koji je vođen protiv njega i BIRN-a, a po tužbi Nebojše Mrvaljevića, priznao da je izvještaj za Crnu Goru radila Jelena Jovanović. Međutim, ni nakon 10 mjeseci i treće mape, tužene se nijesu oglašavale niti izvinile, da bi tek nedavno, u odgovoru na tužbu iste se pozvale na vrijednosne sudove”, kazala je Pavićević.
Objasnila je da su cijenu podmetanja neistina platili ona, njena porodica i prijatelji, te da je ovaj događaja u bitnom promijenio i njen pogled na život i ljude, na način što je pokidala socijalne kontakte koji su bili opterećeni patolološkim ponašanjem – tetošenjem dželata i žrtve.
“Ističem da je nakon smrti moje majke ovo bila najstresnija situacija koja me zadesila u životu. Stres je bio kontinuiran i za mene je to bilo psihičko zlostavljanje”, precizirala je Pavićević.
Na pitanje advokatice tuženih šta to u mapi nije bilo tačno, Pavićević je odgovorila da mapa u cjelosti nije tačna kao ni u pojedinostima.
“Ne postoji niti jedan dokaz da je bilo ko od targetiranih ljudi ekstremista, a što se tiče priloženog materijala, koji nije kompromitujuć niti ima veze sa ekstremizmom već slobodom govora, autorke “Izvještaja” su pokazale da pojma nemaju ni pšta je ekstremizam a ni đe je ko bio i šta je ko radio. Konkretno, kod mene, pripisale su mi da sam bila na događajima na kojima nijesam bila, a za jedan događaj, vezan za potpisivanje Temeljnog ugovora su opet netačno napisale da sam bila prisutna na protestu. Nisam bila, ja sam ga organizovala”, kazala je Pavićević.
Advokatica tuženih je bila zainteresovana i da sazna da li je Pavićević bila na protestu podrške Bobanu Batrićeviću, na šta je reagovao advokat Igor Martinović, a sud zabranio odgovor na ovo pitanje jer je u potpunosti irelevatno.
Ročište glavne rasprave održaće se 4.03.2025. godine, a tužene su ponovo pozivane preko punomoćnika da pristupe, pošto se to u dosadašnjem toku postupka nije desilo.
Postupci koji slijede
Osim tužbe Pavićević, pred Osnovnim sudom u Podgorici se vode još četiri postupka protiv Jovanović i Tomović zbog povrede časti, ugleda i dostojanstva.
Njih su tužili novinarka Kaćuša Krsmanović, zatim građanski aktivisti Nebojša Mrvaljević, Draško Martinović i Maja Miličković. Početak ovih procesa obilježila su brojna odgađanja, a odbrana je koristile sve „trikove“ kako bi se postupak odugovlačio, uključujući i mijenjanje advokata, ali je bilo i drugih oblika opstrukcije.
Takođe, Krsmanović, Pavićević, Mrvaljević, Martinović, Miličković, Tatjana Perišić Knežević, Aleksandar Saša Zeković i Predrag Vušurović su, sredinom februara prošle godine, preko svog zastupnika, sarajevskog advokata Senada Pećanina podnijeli Sudu u Sarajevu tužbu protiv BIRNA i Denisa Džidića - izvršnog direktora BIRN-a za BiH - za naknadu štete zbog klevete nanešene objavljivanjem skandaloznog uratka novinarke Jovanović, koja ih je targetitrala kao krajnje desničare i religiozne ekstremiste.
Pred Općinskim sudom u Sarajevu, po tužbi Nebojše Mrvaljevića, BIRN i i direktor Denis Džidić nedavno su proglašeni krivim zbog klevete.
nenad_mne
Imaš neke obaeze,nepoznate, i ne dolaziš na sud? Sud ne može da obezbjedi prisustvo? Važi li to za sve stranke u sudskim procesima? Može li tako do zastare?...
Svedska
Nisu one krive,one samo rade po partijskom zadatku. To su dvije ,nazovi novinarke, kakvih smo se nagledali .Ja samo ne razumijem otkud tolika mrznja , otkud toliko zlo u njima.