Ministarstvo odbrane Republike Hrvatske će za nekoliko dana i zvanično preuzeti obalni patrolni brod Umag (00B 32) nakon što je prošao i posljednji test u vodama kod Splita.
Prvi ovakav patrolni brod, Omiš, koji je bio prototip, isporučen je Hvatskoj u decembru 2018. Tako je Umag drugi obalni patrolni brod, odnosno prvi iz serije od ukupno pet brodova koji će ući u sastav Obalne straže i Hrvatske ratne mornarice, objavilo je juče hrvatsko Ministarstvo.
"Projekat izgradnje obalnog patrolnog broda dio je strateških napora Republike Hrvatske za modernizaciju i jačanje nacionalnih obrambenih sposobnosti, uz naglasak na saradnji s domaćim kompanijama", naveli su iz Ministarstva.
Komentarišući ovu vijest za Antenu M, a u kontekstu nabavke brodova koju je ranije sprovela Crna Gora, bivši načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore Dragan Samardžić kaže da bi brod od 40-50 metara bio bi sasvim dovoljan za potrebe naše države.
Objašnjava da je patrolni brod Umag Hrvatsku koštao 13,2 miliona eura s PDV-om.
"Za naredna četiri broda, koja su izgrađena oko 50%, pregovaraće se o izmjeni cijene, zbog poskupljenja troškova gradnje. Direktor Brodogradilišta Split izjavio je da bi, prema trenutnim tržišnim cijenama, vrijednost ovog broda iznosila 20 miliona eura. S obzirom na naše potrebe, brod od 40-50 metara bio bi sasvim dovoljan.
Međutim, šta smo mi uradili? Kupili smo brodove dužine 60 metara, koji će nas, uz dodatne kamate za kredite, koštati oko 70 miliona eura po brodu, bez PDV-a. Ukupna cijena može dostići čak 140 miliona eura, bez PDV-a, a brodovi nemaju raketne sisteme, već samo po jedan top 40-mm. Ovo je, bez sumnje, rasipništvo ogromnih razmjera na teret građana. Namjerno ne koristim izraz ‘glupost’, jer nije u pitanju neznanje, onaj ko je ‘dogovorio’ ugovor s privatnom kompanijom Keršip po ovim uslovima, bez tenderske procedure i na nezakonit način, morao je znati šta radi", navodi Samaradžić za Antenu M.
Kako dodaje, čak i da smo kupili brodove duplo bolje od onih koje su nabavili Hrvati, platili bismo 40 miliona eura po brodu, što bi ukupno iznosilo 80 miliona, i dalje znatno manje od 140 miliona.
"Takođe, izuzetno je važno napomenuti da prilikom kupovine brodova treba pažljivo razmotriti i dugoročne troškove eksploatacije. Troškovi posade, održavanja i upotrebe naših OPV-60 brodova biće značajno viši, što samo povećava ukupan trošak za budžet", zaključuje Samaradžić.
Tehničke specifikacije hrvatskog Umag-a
Brod je dug 43,16 metara. Opremljen je oružnom stanicom na daljinsko upravljanje s automatskim 30-milimetarskim topom te sa dvije automatske puške 12,7 mm i sa četiri ručna prenosna protivvazdušna raketna sistema.
Kapacitet broda je 17 članova posade, uz autonomiju plovidbe od deset dana. Brzinu od 28 čvorova osiguravaju mu glavni brodski motori snage 2 x 2525 kW (2 x 3386 konjskih snaga).
Opremljen je, uz ostalo, i dnevnim kamerama visoke rezolucije za detekciju i praćenje ciljeva, termalnom kamerom za detekciju ciljeva na velikim udaljenostima uz dva specijalna dalekozora za noćno motrenje.
@@@@
@@@@@ SHVATILI STE OZBILJNO!!!IRONIJA JE U PITANJU
Kalimero
Ma budimo realni - to se Vučić preko svojih kvislinga u CG pokušava " ulizati tj. kupiti" Makrona sa crnogorskim novcem!
@@@@
E Samardzicu ali Hrvati kao nasi desettisuni tradicionalni neprijatelji stave na taj brod neki cep kao na lavabo i kad brod isplovi oni daljinskim izvade cep i sta onda?Neka ste kupili Francuske koje su opjevane(KRECE SE LADJE FRANCUSKA)SRBIJA UBIJA A JA SE SALIM DA NEKO NE SHVATI OVO OZBILJNO