9 °

max 9 ° / min 7 °

Četvrtak

13.02.

9° / 7°

Petak

14.02.

10° / 8°

Subota

15.02.

10° / 6°

Nedjelja

16.02.

12° / 5°

Ponedjeljak

17.02.

8° / 4°

Utorak

18.02.

9° / 4°

Srijeda

19.02.

6° / -2°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
M portal: Propao Spajićev plan da ispuni zahtjev studenata, problem diploma Bogdanovića

Društvo

Comments 6

M portal: Propao Spajićev plan da ispuni zahtjev studenata, problem diploma Bogdanovića

Izvor: M portal

Autor: Antena M

  • Viber

Izlazna strategija premijera Milojka Spajića u odnosu na zahtjeve neformalne studentske grupe "Kamo śutra?", koja na sve brojnijim protestima i blokadama od 5. januara traži ostavke i smjene ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika Vlade zaduženog za sektor bezbjednosti Alekse Bečića, bila je da postigne dogovor sa Demokratama koji je u suštini trebao da glasi: Bečić ostaje, Šaranović podnosi ostavku, a na njegovo mjesto dolazi Boris Bogdanović, piše M portal.

Prema informacijama M portala iz vrha izvršne vlasti, Spajić je računao da time može da umiri nezadovoljstvo građana, koje je buknulo nakon masakra na Cetinju 1. januara ove godine, kada je Aleksandar Martinović u crnogorskoj prijestonici ubio 13 sugrađana i punih šest sati praktično šetao gradom dok ga je policija bezuspješno tražila. Zbog takvog prijedloga je ranije i uputio poziv na sastanak studentima, koji su oni odbili.

Takvo rješenje je praktično trebalo da predstavlja „blickrig“ osmišljen u samoj Vladi i vladajućoj koaliciji, bez konsultacija za obavještajnim sektorom, koji je tih dana bio zauzet pokušajem da dokaže veze studenata sa kriminalnim krugovima, a potom i sa stranim organizacijama za koje su sumnjali da pomažu „Kamo śutra?“.

Izvori M portala tvrde da je krajem januara plan za rotaciju Šaranovića i Bogdanovića bio potpuno spreman – ministar unutrašnjih poslova je nakon razgovora sa Spajićem iskazao spremnost da podnese ostavku i tako se „žrtvuje“ kako bi Bečić bio sačuvan, a Bogdanović je prihvatio da „uskoči“ na njegovo mjesto. Jedini koji je u vladajućoj koaliciji bio protiv Šaranovićeve ostavke je predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, kojem su u tom trenutku Demokrate bile potrebne zbog eventualnog formiranja vlasti u Budvi.

Međutim, plan za šminkanje ispunjavanja zahtjeva studenata se ekspresno izjalovio, tvrde izvori M portala, i to najvjerovatnije zahvaljujući novoj postavci u Agenciji za nacionalnu bezbjednost – visoko obrazovanje i titula diplomiranog pravnika Borisa Bogdanovića su više nego upitni.

I Demokrate, ali i premijer Spajić, krajem januara su dobili materijalne dokaze, prema riječima izvora M portala, direktno od crnogorske granične policije da Boris Bogdanović ni jednom nije ušao iz Crne Gore u Srbiju tokom vremena koje bi trebalo da je proveo na studijama prava.

Mada ne postoje zvanični podaci o tome gdje je ideolog Demokrata i šef njihovog poslaničkog kluba stekao zvanje diplomiranog pravnika, operativci ANB-a su još ranije detaljno istražili Bogdanovićevo fakultetsko obrazovanje i, između ostalog, prikupili podatke od granične policije o njegovom kretanju van teritorije Crne Gore u vrijeme koje su locirali kao vrijeme njegovog studiranja.

Ispostaviće se da su ti podaci bili ključni dokaz za još jedno spašavanje premijera Spajića, koji je tek sada dobio informacije o Bogdanovićevom školovanju, od ucjena koalicionih partnera iz partija okupljenih oko Andrije Mandića, ali i dodatnog pritiska javnosti ukoliko bi detalji bili objelodanjeni. Bogdanovića crnogorska javnost od januara prepoznaje kao kreatora prljave kampanje koju Demokrate i dio PES-a vode protiv studenata, targetirajući ih i pokušavajući da ih dovedu u vezu sa kriminalnim klanovima i bivšim vlastima.

DF aktuelizovao Bogdanovićevu diplomu još 2020. godine  

I sam znajući da njegovo studiranje može biti dovedeno u pitanje, te da je dio ljudi iz aktuelne vlasti detaljnije upoznat sa njegovim načinom sticanja diplome, Bogdanović 2023. godine, prilikom formiranja Vlade Milojka Spajića, nije prihvatio da bude upravo ministar unutrašnjih poslova, zvanično pravdajući svoje odbijanje ličnim razlozima.

Naime, djelimičnu informaciju iz ANB-a o Bogdanovićevom studiranju nekadašnji DF je dobio još za vrijeme dok je bio u opozicionim klupama, a iskoristili su je 2020. godine, spočitavajući Bogdanoviću da je „tek u 35. godini stekao diplomu Megatrenda“, veoma sporne privatne visokoškolske ustanove u Beogradu.

Ni Demokrate ni Bogdanović to nikada nijesu demantovali, a u zvaničnim biografijama šefa poslaničkog kluba Demokrata navodi se samo da je diplomirani pravnik, bez imena ustanove u kojoj je stekao to zvanje, pa čak i bez navedene završene srednje škole, što poslanici i odbornici uobičajeno navode u svojim CV-jevima. Sa druge strane, Bogdanović u zvaničnim biografijama navodi čitav niz kurseva, seminara, obuka, različitih škola demokratije koje je pohađao.

U biografiji šefa poslaničkog kluba Demokrata nema čak ni njegove godine rođenja, tako da je potraga za njegovim stvarnim obrazovanjem značajno otežana.

U COBISS-u crnogorskog Univerziteta zabilježen je samo jedan diplomski rad, i to na Ekonomskom fakultetu, studenta sa imenom Boris Bogdanović, iz 2006. godine. Drugih podataka o studentima sa istim imenom i prezimenom nema ni na jednom od fakulteta u sklopu Univerziteta Crne Gore.

M portal je pokušao da provjeri tvrdnje nekadašnjeg DF-a da je Bogdanović diplomu stekao na privatnom Univerzitetu Megatrend u Beogradu i 28. januara smo na nekoliko njihovih mejl adresa poslali pitanja koja su se odnosila na studije Borisa Bogdanovića. Odgovori još nijesu stigli, mada je prvo pitanje prilično jednostavno: „Da li je Boris Bogdanović iz Podgorice bio student Pravnog fakulteta Univerziteta Megatrend?“.

Megatrend, plagirani doktorati, starlete, lažne diplome, izmišljeni ljudi...

Privatni univerzitet Megatrend osnovan je prije 36 godina u Beogradu, u vrijeme vladavine Slobodana Miloševića. Njegov osnivač, vlasnik i dugogodišnji rektor Mića Jovanović je i tada i danas blizak saradnik Miloševićeve partije SPS, mada se tokom decenija nije libio ni saradnje sa drugim vladajućim partijama u Srbiji.

Megatrend decenijama prate različite afere, od kojih je, ispostaviće se tokom posljednjih par godina, najbezazlenija ona o angažovanju starleta kao nastavnog kadra na fakultetima. Mada sam univerzitet nikada nije uživao poseban ugled u javnosti, dodatno je urušen stalnim sumnjama o izdavanju kupljenih diploma i nekoliko krupnih afera koje su potresale srpsku javnost.

Kada su se 2014. godine prvi put pojavile sumnje da je tadašnji srpski ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović plagirao svoj doktorski rad, Univerzitet Megatrend je ponovo dospio u žižu javnosti. U junu te godine grupa profesora iz Londona analizirala je Stefanovićev doktorski rad, nostrifikovan na Megatrendu, i izrazila sumnje da je riječ o plagijatu. Megatrend je te optužbe ocijenio neistinitim i zlonamjernim, uz napomenu da je Stefanović zakonito završio osnovne, magistarske i doktorske studije na tom univerzitetu. Srpska opozicija je čak podnosila i krivične prijave protiv Stefanovića i rukovodstva Megatrenda, koje nikada nijesu procesuirane.

Iste godine Mića Jovanović, osnivač Megatrenda i njegov dugogodišnji rektor, podnosi ostavku na to mjesto nakon što je otkriveno da nikad nije doktorirao na Londonskoj školi ekonomije, kao što je do tada tvrdio. On je tada kazao da ne podnosi ostavku iz moralnih razloga niti zbog toga što je to od njega tražio tadašnji ministar prosvjete, već „zato što su sumnje u vezi sa njegovim doktoratom iskazali i Aleksandar Vučić i Ivica Dačić“, u to vrijeme premijer i potpredsjednik Vlade Srbije.

Jovanović se 2017. vraća na čelo Megatrenda, da bi dvije godine kasnije saopštio da je univerzitet prodao njemačkom konzorcijumu fondova, u čije je ime nastupao izvjesni Dejan Đorđević.

Jovanović je prodaju obrazlagao time da mu je preko glave raznih optužbi, dan nakon što je televizija N1 emitovala dokumentarni film u kome je naveden čitav niz nelogičnosti i nepravilnosti u poslovanju Megatrenda, kao i u sticanju najviših akademskih zvanja funkcionera na vlasti u Srbiji. Međutim, od prodaje je odustao kada su tamošnji otkrili da rukovodstvo navodnog njemačkog konzorcijuma čine – izmišljeni ljudi.

Posljednja afera Megatrenda izbila je u septembru prošle godine, kada je Ministarstvo prosvjete tom univerzitetu oduzelo dozvolu za rad. Dozvola im je brzo vraćena, kako tvrde srpski mediji, zahvaljujući Jovanovićevim bliskim vezama sa SPS-om iz čijih redova dolazi srpska ministarka prosvjete Slavica Đukić-Dejanović. 

Komentari (6)

POŠALJI KOMENTAR

Josip tito

Demokrate - elementarna nepogoda! Skup osnovnošlolaca! Po njima se vidi da nemaju ni srednju okončanu...

nenad_mne

Puna usta borbe protiv kriminala, a problemi sa diplomama su, manji prekršaj? Političari i lažne diplome? Dokle smo to došli???