Nevladina organizacija Green Home organizovaće proslavu Dana Drimskog sliva kroz edukativni kamp naredna dva dana na Adi Bojani.
Ta NVO proslavu organizuje uz podršku GEF projekta „Jačanje prekogranične saradnje i integralnog upravljanja vodenim resursom u proširenom basenu rijeke Drim“.
Cilj proslave Dana Drimskog sliva je, kako je saopšteno, povećanje razumijevanja vrijednosti tog prirodnog resursa koji je od velike važnosti za ljude i ekosistem.
U proširenom basenu rijeke Drim, kako navode iz Grin houma, živi oko 1,5 miliona ljudi koji se oslanjaju na vodne resurse za potrebe pijaće vode, poljoprivrede, ribarstva, industrije, proizvodnje električne energije kao i za potrebe pružanja turističkih usluga.
„Ovo je istovremeno i prostor na kome se nalaze ekosistemi od velike važnosti sa jedinstvenim biotopima sa mnogo autohtonih vrsta. Istovremeno ovo područje podržava i utiče na obalne i morske ekosisteme Jadranskog mora, kroz tokove podzemnih voda“, dodaje se u saopštenju.
U okviru kampa učesnici će imati priliku da čuju o važnosti Drimskog basena, odnosno Ade Bojane (kao dijela proširenog Drimskog basesna) kroz prezentacije stručnjaka iz te oblasti.
„Biće održane terenske prezentacije o važnim biljnim staništima Ade Bojane, a zatim o invazivnim vrstama i reptilima koji su specifični za ovo područje. Veoma važan segment ovog kampa biće predavanja organizacije Bushcraft Montenegro o snalaženju u prirodi, navigaciji, prikupljanju hrane, drevnim načinima paljenja vatre i pravljenju skloništa u prirodi“, kaže se u saopštenju.
Učesnici će, dodaje se, imati priliku da čuju o tehnikama sportskog ribolova na Adi Bojani.
„Koordinisane aktivnosti na nivou Drimskog basena započele su razvojem zajedničke vizije za održivo upravljanje Drimskim basenom i potpisivanjem povezanog Sporazuma o razumijevanju (Tirana, 25. novembar 2011. godine) od strane resornih ministara zaduženih za upravljanje vodama i životnom sredinom zemalja Drimskog sliva (Albanija, Makedonija, Grčka, Kosovo i Crna Gora)“, kaže se u saopštenju.
Iz Grin houma su kazali da je krajnji cilj angažovanja u Drimskom basenu dostizanje trenutka u budućnosti kada će se upravljanja na nivou jednog vodnog tijela preći na upravljanje veoma povezanim hidrološkim sistemom kompletnog basena rijeke Drim, čineći da se napravi prelaz sa sadašnjeg dijeljenja vode u zemljama Drimskog sliva i eventualno konflikta u njenom korišćenju ka dijeljenju koristi između zainteresovanih strana.
Kako bi se to ostvarilo, saopšteno je, nakon potpisivanja Sporazuma uspostavljen je proces nazvan „DRIM CORDA, Koordinisana Akcija za Drim u cilju implementacije Sporazuma o razumijevanju“ kojim su uspostavljene i institucionalne strukture za implementaciju pratećeg akcionog plana koje služe i kao upravljačko tijelo projekta „Jačanje prekogranične saradnje i integralnog upravljanja vodenim resursom u proširenom basenu rijeke Drim“.
Cilj GEF projekta „Jačanje prekogranične saradnje i integralnog upravljanja vodenim resursom u proširenom basenu rijeke Drim“, kroz koji je podržana koordinisana proslava Dana Drimskog sliva u svim zemljama Dimskog sliva, je promocija zajedničkog međudržavnog upravljanja vodnim resursima u okviru proširenog prekograničnog basena rijeke Drim, uključujući i mehanizme koordinacije između različitih komisija i komiteta na nivou pod-slivova (jezera: Prespansko, Ohridsko i Skadarsko sa rijekom Bojanom).
Korisnici projekta su Albanija, Makedonija, Kosovo i Crna Gora.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR