Novi slučaj gljivične infekcije kože glave kod djeteta registrovan je i u vaspitnoj jedinici „Ljubica Popović“ JPU „Ljubica Popović“, potvrđeno je Pobjedi iz Instituta za javno zdravlje.
Laboratorijski nalaz kože glave djeteta stigao je 3. marta, kada je i potvrđeno da dijete ima gljivičnu infekciju.
Ova infekcija se manifestuje opadanjem kose u pečatima.
Tokom prošlog mjeseca, ovo gljivično oboljenje je registrovano u vaspitnoj jedinici ,,Dragan Radulović“, ali već tri sedmice nema novih slučajeva.
U ovom vrtiću je kod ukupno četvoro djece potvrđeno da su zaraženi gljivicom tinea capitis.
- Posljednji slučaj gljivične infekcije u vaspitnoj jedinici ,,Dragan Radulović“ laboratorijski je potvrđen 13. februara, što znači da u posljednje tri sedmice nije registrovan nijedan novi slučaj u ovom vrtiću – kazali su Pobjedi iz Instituta za javno zdravlje.
Istakli su da u saradnji s medicinskim osobljem i zaposlenima u JPU „Đina Vrbica“ i JPU „Ljubica Popović“ nastavljaju s pojačanim nadzorom oboljele djece i njihovih bliskih kontakata kako bi se suzbilo dalje širenje infekcije.
- Gljivične infekcije kože glave najčešće pogađaju djecu, ali se mogu, iako rijetko, pojaviti i kod odraslih. Ove infekcije ne spadaju u zarazne bolesti koje podliježu obaveznom prijavljivanju pojedinačnih slučajeva. Prate se samo u slučaju grupisanja oboljelih ili pojave u kolektivima od posebnog epidemiološkog značaja, te se u tim situacijama prijavljuju epidemiološkim službama - kazali su iz IJZCG.
U ranijem razgovoru za Pobjedu iz ove zdravstvene institucije pojasnili su simptome.
- Simptomi infekcije variraju u zavisnosti od uzročnika i odgovora imunskog sistema domaćina. Infekcija nastaje kada gljivične spore - sitne, reproduktivne ćelije koje omogućavaju gljivicama da prežive u okolini i šire infekciju, dospiju na kožu glave i počnu da rastu. Najčešće se javljaju u vidu: okruglih pečata na koži glave, svraba i iritacija, opadanja kose na zahvaćenim mjestima i dlaka slijepljenih gnojem u težim slučajevima - pojasnili su iz IJZ.
Izvori zaraze mogu biti čovjek i životinje, posebno psi, mačke, glodari i goveda.
Infekcija se prenosi najčešće direktnim kontaktom sa oboljelom osobom/životinjom, ali može i indirektnim putem u kontaktu sa predmetom na kojem se nalazi uzročnik - na primjer preko naslona sjedišta, pribora kao što su češljevi, četke za kosu, rublje, peškiri, jastuci, kontaminirane kape.
- Gljivice mogu dugo da prežive na kontaminiranim materijalima. Inkubacija, odnosno period od zaražavanja do pojave prvih simptoma, iznosi 10-14 dana. U terapijske svrhe, uz pojačanu higijenu i njegu, koriste se antimikotici za lokalnu primjenu. Kod neadekvatno tretiranih slučajeva i osoba sa oslabljenim imunskim sistemom nekada je neophodna terapija dok su ponovne infekcije vrlo rijetke - kažu iz ove zdravstvene institucije.
Preporučili su dodatan oprez prilikom izdavanja potvrda o sposobnosti djeteta za boravak u vrtiću u slučaju kada postoji sumnja na gljivičnu infekciju kože glave.
- Preporučeno je da se za povratak oboljele djece u kolektiv izdaje potvrda o sposobnosti boravka djeteta u predškolskoj ustanovi uz obavljenu adekvatnu dijagnostiku i na osnovu mišljenja dermatologa, kako bi se smanjio rizik od vraćanja potencijalno infektivnog djeteta u kolektiv - apeluju iz IJZCG.
Ranka
@haker Djeca su nam sve vise zapustena bez sistemskog pristupa zdravstvu i obrazovanju. Nema logopeda,nema djecjih psihoterapeuta u skolama,u zavrsnim razredima osnovne djeca ne znaju da pisu i osnovne matematicke operacije,mnogi krezubi ili sa ozbiljnim poremecajem zubnog aparata.Zasto?2025 godina
haker
Sta ce nam vrtici, mi gradimo crkve tudje drzave na svaki cošak?! je li tako?! koga briga za djecu, natalitet i buducnost CG?! naravno Vladu CG nije briga! DNO!