14 °

max 17 ° / min 9 °

Ponedjeljak

31.03.

17° / 9°

Utorak

01.04.

13° / 8°

Srijeda

02.04.

18° / 9°

Četvrtak

03.04.

17° / 10°

Petak

04.04.

14° / 7°

Subota

05.04.

14° / 7°

Nedjelja

06.04.

10° / 3°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
CGO: Obrazovni sistem treba kritičko mišljenje, a ne disciplinovanje profesora

Izvor: Screenshot

Društvo

Comments 0

CGO: Obrazovni sistem treba kritičko mišljenje, a ne disciplinovanje profesora

Autor: Antena M

  • Viber

Centar za građansko obrazovanje osuđuje disciplinsko upozorenje profesoru Matu Kankarašu koje mu je izreklo novo rukovodstvo Gimnazije "Slobodan Škerović" zbog navodne povrede radne obaveze.

“Njegovo javno istupanje o pokušaju zataškavanja slučaja seksualnog predatorstva bivšeg profesora Radomana Čečovića od strane bivše direktorke gimnazije nikako ne može biti kažnjivo”, poručuju iz CGO-a.

Kako ističu u objavi, Kankaraš se vrijednosno i odgovorno odredio prema zaštiti žrtve, što bi trebalo biti osnovno načelo svake obrazovne institucije.

“Nažalost, novo rukovodstvo ovim činom šalje pogrešnu poruku – ograničavanja slobode mišljenja i govora, čime se podriva integritet obrazovnog sistema, koji bi trebalo da počiva na kritici i izvrsnosti. Kritika je neophodna u demokratskom društvu, a njeno gušenje ugrožava temeljna ljudska prava i potkopava duh kvalitetnog obrazovanja. Postupci poput ovog protiv profesora Kankaraša promovišu slijepu poslušnost i nezdravu lojalnost, umjesto akademske slobode i suprotstavljanja društveno neprihvatljivim pojavama”, poručuju iz CGO.

Šteta je, ocjenjuju iz CGO, što više profesora gimnazije nije javno istupilo u odbranu vrijednosti koje bi učenici trebalo da prepoznaju kao temeljne – odgovornost, integritet i zaštitu slabijih.

“Još je veća šteta što se dodatnim pokušajima “disciplinovanja” šalje signal da je ćutanje poželjnije od borbe za pravdu”, zaključili su iz CGO-a.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR