16 °

max 16 ° / min 8 °

Petak

04.04.

16° / 8°

Subota

05.04.

16° / 8°

Nedjelja

06.04.

10° / 2°

Ponedjeljak

07.04.

8° / 0°

Utorak

08.04.

10° / -0°

Srijeda

09.04.

12° / 2°

Četvrtak

10.04.

14° / 3°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Ćalović Marković: Zakon o SPI šalje poruku da se korupcija neće tolerisati

Izvor: Media Biro

Društvo

Comments 0

Ćalović Marković: Zakon o SPI šalje poruku da se korupcija neće tolerisati

Izvor: Media Biro

Autor: Antena M

  • Viber

Vanja Ćalović Marković, izvršna direktorica MANS-a ističe važnost Zakona o slobodnom pristupu informacija za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.

“Iz ugla nevladinog sektora ne postoji ni jedan jedini zakon u Crnoj Gori koji je toliko doprinio da otkrijemo slučajeve korupcije i organizovanog kriminala koliko je to uradio ovaj zakon. Sjetite se svih onih slučajeva koje smo otkrivali u toku 25 godina našeg rada – svi oni primjeri vezani za imovinu javnih funkcionera koja je bila skrivena, godinama prije nego što su pokrenuti postupci protiv njih, mi smo zahvaljujući ovom zakonu objavljivali skrivenu imovinu tih funkcionera, a ta imovina je ukazivala da imaju prihode mimo zvaničnih i da su uključeni u neke nelegalne aktivnosti.

Nekima od njih se danas sudi ili su pod istragom Specijalnog državnog tužilaštva,” navela je Ćalović Marković na okruglom stolu “Pravo javnosti da zna - Zakon o slobodnom pristupu informacijama - Konačno usvajanje ili novo odlaganje? kao dio aktivnosti projekta “Inicijativa za integritet Crne Gore - Slobodan pristup informacijama”. 

Ćalović Marković dodaje da Zakon o slobodnom pristupu informacijama ima i preventivan efekat.

“Samo zamislite koliko novca je on uspio da sačuva građanima zbog toga ne samo što smo neke slučajeve otkrili, pa ih je tužilaštvo procesuiralo, već i zbog toga što su neki ljudi znali da mogu da budu predmet pažnje javnosti, da njihove odluke mogu da budu objavljene i da zbog toga nisu bili korumpirani.

Zamislite samo koliki je preventivni efekat ovog zakona kada neko zna da će njegove odluke biti predmet pažnje javnosti i da u svakom trenutku mogu biti objavljene, njegova odgovornost je neuporedivo veća i njegov strah da napravi grešku, a kamoli da se uključi u kriminal i korupciju je neuporedivo veći, nego kada se odluke donose iza zatvorenih vrata, kada su podaci tajni,” kazala je direktorica MANS-a na okruglom stolu koji je ta nevladina organizacija organizovala uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske preko kancelarije za inostrano zajedničko bogatstvo i razvoj (FCDO).

Ćalović Marković ipak napominje da im je razumljivo zašto je teško usvojiti Zakon o slobodnom pristupu informacijama.

“Ovaj zakon pokazuje najveću moguću količinu političke volje zato što vi dajete običnim građanima, bez obzira na to kojoj oni političkoj partiji, vjeri ili naciji pripadaju, veoma moćno oružje. Oružje kojim mogu da kontrolišu svoje izabrane predstavnike. Zato je ovaj zakon tako teško usvojiti i zato mi od 2007. godine čekamo izmjene ovog zakona.

Zato imamo tri vlade koje četiri puta predlažu izmjene ovog zakona i to nakon promjene vlasti za koju smo tvrdili da nema političku volju za borbu protiv korupcije, koju smo zamijenili onima koji tvrde da imaju volju za borbu protiv korupcije. Ovo je test za njih i ja se nadam da će ga položiti zbog ove države i građana. Ovaj zakon šalje poruku da se korupcija neće tolerisati i da će se jačati mehanizmi za njeno otkrivanje,” ispričala je Ćalović Marković.

Maraš Dukaj, ministar javne uprave podsjetio je da je predlog Zakona o slobodnom pristupu informacijama utvrđivala 42, 43 i 44. Vlada, te da je sada po četvrti put u skupštinskoj proceduri.

“Ove godine smo poslije procedura i konsultacija već 27. januara vratili predlog u skupštinsku proceduru i očekujemo ovih dana od odbora i Skupštine da će se ovaj zakon usvojiti. Mi smo kao ministarstvo i Vlada završili sve procedure i ispoštovali dogovorene rokove. Ovaj zakon ima sva neophodna mišljenja, ne samo naših institucija nego i Evropske komisije. Ključno je da ovaj predlog zakona proširuje opseg informacija koje su organi i institucije dužni da proaktivno objavljuju. Samim tim, smanjuje se mogućnost zloupotrebe ovog demokratskog prava javnosti da zna,” ispričao je Dukaj.

Don Meken, britanska ambasadorka u Podgorici, istakla je da sa MANS-om podržavaju ovaj proces izgradnje odgovorne i efikasne uprave.

“Slobodan pristup informacijama nije samo pravno pitanje, to je ključni element svake zdrave demokratije. Kada građani, novinari i organizacije civilnog društva imaju efikasan i djelotvoran pristup informacijama povećava se odgovornost javnih institucija, takođe se smanjuje prostor za zloupotrebe i izgrađuje se povjerenje u institucije vlasti. U tom kontekstu smatramo da je ovaj zakon ključan za Crnu Goru i njen dalji evropski put,” navela je Meken.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR