Savjet Agencije za sprečavanje korupcije je na današnjoj sjednici razmatrao Informaciju o aktivnostima Odsjeka za integritet Agencije za sprečavanje korupcije.
"Konstatovano je da je najveći intenzitet rizika u planovima integriteta zabilježen u pravosuđu, državnoj upravi i lokalnoj samoupravi, a najniži u oblastima prosvjete i kulture, prema procjeni organa u tim sektorima.
U toku je peti ciklus planova integriteta. Na kraju četvrtog ciklusa ocijenjeno je da je realizovano 80% mjera za savladavanje identifikovanih rizika. Kao rezultat sprovođenja planiranih mjera, zabilježeno je i kontinuirano smanjenje prosječnog intenziteta identifikovanih rizika od 2016. do 2024. godine", navodi se u saopštenju.
Agencija je uočila unapređenje kvaliteta donijetih planova integriteta i njihovog sprovođenja.
"Ipak, u određenim sektorima i oblastima rizika postignuti su manje uspješni rezultati. Sektori u kojima je tokom prethodnih godina zabilježen najniži stepen realizacije mjera su lokalna samouprava i privredna društva čiji je osnivač opština, što ukazuje na potrebu dodatne podrške na lokalnom nivou. Izazove su imali i sektori kulture i zdravstva.
Kao najzahtjevnija i najrizičnija oblast u planovima integriteta se pokazala kadrovska politika, etično i profesionalno ponašanje zaposlenih, sa najvećim brojem visokih rizika i nerealizovanih mjera. Agencija je dala veći broj preporuka u oblasti zapošljavanja i privremenog angažovanja kadra, kao i osnaživanja etike i integriteta zaposlenih.
Na sjednici su predstavljeni efekti Metodologije za procjenu primjene antikorupcijskih mjera, koju Agencija sprovodi u saradnji sa UNDP. Organi u četiri analizirana sektora donijeli su više od 300 dokumenata u cilju sprečavanja korupcije i osnaživanja ličnog i institucionalnog integriteta, a sektor pravosuđa je u tom pogledu postigao najzapaženije rezultate", navode iz ASK-a.
Savjet je inicirao nastavak proaktivnog djelovanja Agencije u oblasti planova integrieta, kroz jačanje uloge menadžera integriteta, unapređenja transparentnosti, proširenje obuhvata Metodologije za procjenu primjene antikorupcijskih mjera na ostale releventne sektore.
Takođe, inicirana je međusektorska saradnja i redovna evaluacija primjene preporuka koje Agencija daje organima vlasti, u cilju jačanja institucionalnog integriteta.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR