Uprava policije u periodu od 14.09. do 30.09.2024. godine, u saradnji sa Nacionalnim biroom osiguravača Crne Gore, organizuje i sprovodi kampanju pod nazivom „Pojas za sve“.
Cilj kampanje je podizanje nivoa svijesti građana o poštovanju zakonske obaveze korišćenja sigurnosnih pojaseva na svim mjestima u vozilima na kojima su pojasevi ugrađeni, kao i obavezno korišćenje bezbjednosnih sjedišta za prevoz djece.
Kampanja će imati preventivno-edukativni i represivni karakter, u okviru kojeg će službenici saobraćajne policije preduzimati mjere u toku njenog trajanja.
Represivne mjere će se sastojati u striktnom poštovanju odredbi Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, evidentiranjem pomenutih prekršaja kao ozbiljnog rizika za sve učesnike u saobraćaju.
Odredbama pomenutnog Zakona predviđeno je da su vozač i putnici u motornom vozilu u kojem su ugrađeni, odnosno postoje mjesta za ugradnju sigurnosnih pojaseva, dužni da u saobraćaju na putu koriste sigurnosni pojas na način koji je predvidio proizvođač vozila, kao i da se dijete do pet godina starosti mora prevoziti u bezbjednosnom sjedištu, odnosno korpi koja je za vozilo pričvršćena sigurnosnim pojasom ili posebnim kopčama u vozilu, ukoliko nije riječ o vozilima za javni prevoz putnika.
“Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije korištenjem sigurnosnog pojasa se do 50 odsto mogu spriječiti smrtne posljedice. Sami taj podatak govori koliko je bitno da svi oni koji učestvuju u saobraćaju imaju zakonsku obavezu korištenja pojasa i koriste pojas. Ovo će u narednom periodu biti stalna aktivnost službenika policije i na ovoj vrsti prekršaja ćemo svakako nastojati da postignemo maksimalne rezultate,” kazao je Ilija Janjušević iz Uprave policije.
Janjušević je podsjetio da je zakonom propisana novčana kazna od 50 do 90 eura za vozača ili putnika u vozilu koji za vrijeme učestvovanja u saobraćaju ne koristi sigurnosne pojaseve.
“Mi smo svakako u prethodnom periodu sankcionisali ovu vrstu prekršaja, tako imamo podatak da smo prošle godine za 12 mjeseci ukupno sankcionisali 26.025 vozača, a ove godine za devet mjeseci 19.043 vozača. Nažalost, svjedoci smo da je saobraćajna kultura na niskom nivou, a kada je u pitanju korištenje sigurnosnih pojaseva ona je zabrinjavajuća. Veoma mali broj vozača i putnika u vozilu koristi sigurnosne pojaseve. Taj procenat je nešto veći van naseljenih mjesta, a u gradskom području je to nešto što je alarmantno,” naveo je Janjušević.
O kompleksnosti trenutne situacije u saobraćaju na današnjoj press konferenciji je govorio i mr Boris Šaban, izvršni direktor Nacionalnog biroa osiguravača Crne Gore.
“Povećan broj saobraćajnih nezgoda sa teškim posljedicama, evidentan pad saobraćajne kulture, svjesno kršenje saobraćajnih propisa i povećan broj neregistrovanih i neosiguranih vozila – sve to jasno ukazuje da je potrebna sveobuhvatna društvena akcija kako bi se ovi negativni društveni trendovi smanjili i na kraju potpuno suzbili. Bezbjednost u saobraćaju mora da bude jedan od prioriteta cjelokupne društvene zajednice. Upravo sa tim ciljem i u okviru naših nadležnosti sa Upravom policije, između ostalih, sprovodimo kampanju Pojas za sve. U toku trajanja ove kampanje nastojaćemo da dođemo do građana i da im jasno pošaljemo poruku zašto je važno da koriste sigurnosne pojaseve i nadamo se jednom pozitivnom odgovoru, te da će shvatiti našu iskrenu namjeru da je naš krajnji cilj povećanje bezbjednosti u saobraćaju,” podvukao je Šaban.
Bjelisi_bb
@Javor i edukacija vozaca kako se vozi u kruzne tokove jer vecina nezna sjecenje u kruznom toku je strogo zabranjeno svako treba svojom trakom da vozi.
Javor
@Zmigavac, apsolutno si u pravu, još bih dodao, zabranu upotrebe svirena za pozdravljanje ili pritisak na vozača ispred, traumiraju sviranjem. 4 zmigavca trebaju osigurati auto u kvaru, a ne svugdje i na svakom mjestu kod nepropisnog parkiranja. Telefoniranje, minimum 7 od 10 telefonira u vožnji.
Zmigavac
Hocemo kampanju zmigavac za sve. Telefon ni za koga. Izginusmo zbog toga ne pojasa. 'bes pojas.