Svjedok Željko Aprcović ustvrdio je pred Višim sudom u Podgorici da nikada nije imao slobodu da zatraži pravni savjet od bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice o tome kako će postupati u određenim predmetima.
On je to kazao u nastavku suđenja Medenici i sudiji Privrednog suda Crne Gore Milici Vlahović Milosavljević optuženim za zloupotrebu položaja.
Proces vodi sutkinja Nada Rabrenović.
Apcrović je, inače, bio punomoćnik kuma okrivljene Vesne Medenice, Rada Arsića. Specijalni tužilac Vukas Radonjić prilikom današnjeg pretresa pročitao je poruke koje su navodno razmijenili Aprcović I Medenica vezano za korporaciju “Ten”.
"Mogu se životom zakleti da nikada nisam imao slobodu da sa Medenicom pričam o predmetima. Nikada nisam popio kafu sa njom. Poruke ako su poslate sa moga telefona i broja, moje su Jedinu privatnu komunikaciju koju sam mogao imati jeste da joj čestitam praznike ili ako je u prolazu sretnem da pošaljem piće", istakao je svjedok.
Dodao je da je sa nekadašnjom predsjednicom Vrhovnog suda imao korektan odnos.
"Sa njom sam imao prilike ponekad da razgovaram oko nekih zakonskih rješenja, izvještaja, ili Izvještaja Evropske komisije. Znam je preko 20 godina", rekao je.
Na upit tužioca Vukasa Radonjića da li su se Aprcović i Medenica dopisivali u vezi sa pravnim stvarima, svjedok je odgovorio: “Moguće da jesam”.
Žustra polemika Radonjića i Martinovića
Tokom odgovaranja svjedoka Željka Aprcovića na pitanja specijalnog tužioca Vukasa Radonjića reagovao je advokat Nikola Martinović.
Martinović je naveo da prigovara postavljenim pitanjima, na šta je Radonjić burno reagovao.
"Nemate pravo da prigovarate na pitanja. Sada je faza kad postavljam pitanja. Sudija, poštujte procesna pravila", istakao je Radonjić.
Sutkinja Nada Rabrenović ipak je dozvolila da advokat ima riječ.
Martinović je tokom žustre rasprave rekao da je sudija pristrasna i iznio primjedbu na vođenje postupka dodajuću da je sudija zabranila njegova elementarna prava na prigovor.
"Ovo nije korektno, pristrasni ste. Svaka privremena mjera je ista po sadržaju", naveo je on.
Optužena Vesna Medenica problematizovala je oduzimanje njenog telefon prilikom pretresa koji se sproveden 18. Aprila 2022. Godine. Medenica tvrdi da tada nije dala šifru telefona policiji, već tek 26. Aprila te godine.
"Tužilac pokušava da stvori sliku izvan profesionalizma. Moj telefon je oduzet i vještačen, ali naredba za pretres telefona nije i naredba za pretres "I Cloud-a". U policiji nisam dala šifru, kako onda može telefon da se otvori... Ako je neko u policiji otvarao telefon, mogao je da piše i briše, da radi šta hoće", poručila je Medenica.
Optužnica
Vlahović-Milosavljević se tereti da je kao službeno lice i javni funkcioner, sudija Privrednog suda Crne Gore krajem 2018. i početkom 2019. godine pod pritiskom bivše predsjednice Vrhovnog suda zloupotrebila službeni položaj.
Ona je kako se navodi u optužnici, suprotno Zakonu o izvršenju i obezbjeđenju, donijela privremenu mjeru u korst kuma okrivljene Vesne Medenice, Rada Arsića i njegove kompanije, čime su teže povrijeđena prava druge parnične stranke.
Suprotno stavu SDT-a, odbrana Vlahović Milosavljević tvrdi da se radi o zakonitoj odluci.
Specijalno tužilaštvo Vesnu Medenicu terete I da je kao pripadnik kriminalne organizacije koju je formirao njen sin Miloš Medenica, koristeći položaj preko Vlahović Milosavljević ali I pojedinih sudija Vrhovnog i Osnovnog suda u Herceg Novom uticala na ishod odluka u korist stranaka koje su zauzvrat dale mito ili su sa njom u kumovskim vezama.
Pored Milice Vlahović Milosavljević, Vesne i Miloša Medenice na optužnici su Darko Lalović, Vasilije Petrović, Bojan i Marko Popović, Marko Vučinić, Milorad Medenica, Luka Bakoč, Petar Milutinović, Ivana Kovačević, Radomir Raičević, Marjan Bevenja, Stevo Karanikić i Goran Jovanović kao i kompanija „Kopad Company“ DOO Nikšić.
Prema stavu SDT-a Miloš Medenica je 2019. godine, formirao kriminalnu organizaciju radi sticanja nezakonite dobiti i moći kroz šverc cigareta i protivzakoniti uticaja na sudsku vlast.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR