27 °

max 27 ° / min 18 °

Subota

28.09.

27° / 18°

Nedjelja

29.09.

21° / 12°

Ponedjeljak

30.09.

20° / 10°

Utorak

01.10.

19° / 9°

Srijeda

02.10.

21° / 12°

Četvrtak

03.10.

17° / 15°

Petak

04.10.

21° / 17°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Đeljošaj: Zakon o potrošačkim kreditima donosi značajne koristi za potrošače

Ekonomija

Comments 0

Đeljošaj: Zakon o potrošačkim kreditima donosi značajne koristi za potrošače

Autor: Antena M

  • Viber

Potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj, proslijedio je Vladi Crne Gore Zakon o potrošačkim kreditima, koji će, kako je kazao, biti usvojen ove nedjelje i poslat u skupštinsku proceduru.

On je kazao da donošenje novog Zakona o potrošačkim kreditima u Crnoj Gori donosi značajne koristi za potrošače u kontekstu sve većeg razvoja finansijskog tržišta i ponude novih kreditnih instrumenata, u skladu sa pravnim standardima EU.

"Naime, ovim zakonom se prenosi Direktiva 2014/17 o stambenim kreditima koja u mnogim segmentima pruža veći obim zaštite, pa je predlagač odlučio, u mjeri u kojoj je to bilo moguće, da primijeni rješenja predviđena ovom direktivom na sve ugovore o potrošačkim kreditima, a ne samo na ugovore o stambenim potrošačkim kreditima, čime će se potrošačima u Crnoj Gori pružiti osjetno veći stepen zaštite nego što je to bio slučaj do sada", naveo je Đeljošaj.

Kako je naveo, ključne prednosti za potrošače uključuju: "Ukidanje naknada: Ukinute su naknade za obradu i prijevremenu otplatu stambenih kredita, što će direktno poboljšati finansijski položaj potrošača. Uklanjanje ovih troškova predstavlja važan korak ka unapređenju životnog standarda potrošača, jer smanjuje nepotrebne finansijske terete koji su do sada bili povezani sa zaduživanjem i koji su se pokazali nepoštenim prema potrošačima".

Jedna od najvažnijih koristi za potrošače proističe iz uvođenja maksimalne dozvoljene efektivne kamatne stope na potrošačke kredite, na inicijativu Centralne banke, dodao je Đeljošaj.

"Ova mjera osmišljena je da zaštiti potrošače od ekstremno visokih kamatnih stopa, koje mogu značajno ugroziti njihov finansijski položaj. Preciznije, od dana stupanja na snagu ovog zakona, kreditori neće imati pravo da sa potrošačima ugovaraju kamatne stope koje prelaze određeni prag koji je zasnovan na tržišnim principima tj. kamatne stope ne mogu biti veće od prosječne ponderisane efektivne kamatne stope na stanje svih potrošačkih kredita upisanih u Kreditni registar Centralne banke do kraja određenog kvartala, uvećane za 100odsto", rekao je on.

Zakon, kako je istakao, takođe uvodi značajna poboljšanja u dijelu procjene kreditne sposobnosti potrošača.

"Kreditori su sada obavezni da uspostave procedure za rano prepoznavanje potrošača koji bi mogli imati poteškoće u plaćanju, te da uspostave kontakte sa njima kako bi se pronašla najbolja rješenja za nastavak otplate kredita. To podrazumijeva kontinuirano praćenje kreditne sposobnosti potrošača tokom cijelog trajanja ugovornog odnosa, kao i obavezu da kreditor, na osnovu ažuriranih informacija, ponovo procijeni kreditnu sposobnost potrošača prije svakog značajnijeg povećanja ukupnog iznosa kredita", dodao je Đeljošaj.

On je pojasnio da prije pokretanja izvršnog postupka, kreditori moraju pokušati da postignu dogovor s potrošačima o naplati obaveza.

"To uključuje obavezu da kreditor predloži mjere za olakšanje otplate ugovora u takvim okolnostima. Ova odredba je ključna za zaštitu potrošača koji se suočavaju sa finansijskim poteškoćama, jer im pruža priliku da reorganizuju svoje obaveze prije nego što dođe do prinudne naplate. Vrste mjera biće precizirane podzakonskim aktom Centralne banke", dodaje se u saopštenju Đeljošaja.

Novi zakon, prema njegovim riječima, propisuje strože zahtjeve za informisanje potrošača, posebno kada je riječ o stambenim kreditima, pa su kreditori dužni da potrošačima predoče sve relevantne informacije na jasan i razumljiv način, omogućavajući im da donesu odluke zasnovane na potpunoj informisanosti.

Takođe, kako ističe, obaveza informisanja se proširuje i na kreditne posrednike, čime se dodatno osigurava da potrošači budu adekvatno obaviješteni o svim aspektima kredita koji uzimaju.

"Polazeći od sve učestalije ponude kredita putem kreditnih posrednika, zakon detaljno reguliše uslove za rad kreditnih posrednika i odgovornosti kreditora za njihov rad, osiguravajući da oni djeluju u najboljem interesu potrošača", navodi se u saopštenju.

Donošenjem ovog zakona, prema riječima Đeljošaja, potrošači u Crnoj Gori dobijaju znatno veću zaštitu nego što je to bio slučaj do sada, a pravni okvir za ovu oblast je usklađen sa standardima EU, čime se potrošačima osiguravaju pravedniji uslovi i veća sigurnost prilikom uzimanja kredita.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR