Godišnji sastanak projekta tehničke pomoći u oblasti finansijske edukacije, koji je okupio više od 50 učesnika iz 10 zemalja održan je u Podgorici od 24. do 26. septembra. Ovaj događaj, koji implementira Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) uz finansijsku podršku Ministarstva finansija Holandije, ima za cilj unapređenje finansijske pismenosti u zemljama učesnicama kroz osmišljavanje i implementaciju nacionalnih strategija.
Sastanak je otvorio viceguverner Centralne banke Crne Gore dr Nikola Fabris, koji je istakao ključnu ulogu finansijske edukacije u savremenom finansijskom okruženju.
"Podrška i posvećenost Ministarstva finansija Holandije, OECD-a i ostalih partnera ovom projektu obavezuju nas da kontinuirano ulažemo napore kako bismo postigli zacrtane ciljeve. Primarni cilj je unapređenje finansijske pismenosti u našim zemljama, jer finansijski pismeni pojedinci doprinose stabilnosti i otpornosti ekonomskog sistema", rekao je Fabris.
Trodnevni događaj okupio je ključne aktere iz oblasti finansijske pismenosti, koji su imali priliku da razmene iskustva i razgovaraju o izazovima sa kojima se suočavaju njihove zemlje. Održane su brojne sesije koje su pokrile širok spektar tema, uključujući finansijsku edukaciju za mlade, unapređenje pismenosti ranjivih grupa, kao i strategije za zaštitu potrošača od finansijskih prevara. Predstavnici Centralne banke Crne Gore predstavili su aktivnosti i inicijative koje se sprovode u ovim oblastima.
Među istaknutim primerima uspešne saradnje bio je projekat "Robotika za najmlađe", koji realizuju CBCG, Ministarstvo nauke, prosvjete i inovacija, i Fond za inovacije. Ovaj projekat promoviše korišćenje tehnologije i robotike u finansijskom opismenjavanju najmlađih, ističući važnost uključivanja dece u svet finansija već od najranijeg uzrasta.
Na kraju sastanka, delegacija OECD-a se sastala sa predstavnicima crnogorskih institucija uključenih u sprovođenje Programa razvoja finansijske edukacije u Crnoj Gori za period 2023-2027. Ovaj susret pružio je priliku za detaljnu diskusiju o dosadašnjem napretku u oblasti finansijske edukacije, razmenu iskustava, kao i definisanje budućih koraka i aktivnosti. Istaknuto je da finansijska edukacija postaje sve važnija, s obzirom na složenost finansijskih proizvoda i usluga koje se nude građanima.
Sastanak je zaključio porukom o postojanju značajnog prostora za dalja unapređenja u oblasti finansijske pismenosti, uz naglasak na važnosti uključivanja što većeg broja subjekata u nove inicijative koje će povećati svest o značaju finansijskih znanja. Projekat tehničke pomoći OECD-a nastaviće da podržava Crnu Goru i ostale zemlje učesnice u njihovim naporima da unaprede finansijsku pismenost svojih građana, čime se jača ukupna ekonomska stabilnost u regionu.
Mila K
Nema u CG finansijske edukacije kad CB CG vodi df pes jonizirajući guverner.