Privredne komore biće ključni akteri u sprovođenju reformi definisanih u okviru novog Plana rasta, koje će poboljšati konkurentnost svake zemlje i regiona u cjelini, saopštio je predsjednik Asocijacije evropskih komora (Eurochambres), Vladimir Dlouhý.
On je u intervjuu agenciji Mina-business kazao da su u reformskim agendama, koje su vlade regiona podnijele u okviru novog Plana rasta, identifikovane ključne reforme za približavanje ekonomija Zapadnog Balkana Evropskoj uniji (EU).
“Komore će biti ključni akteri u sprovođenju ovih mjera, koje će poboljšati konkurentnost svake zemlje i regiona u cjelini. Nacionalne vlasti moraju prepoznati komore kao ključne partnere u sprovođenju reformi, posebno u dijelu poboljšanja poslovnog ambijenta, borbe protiv korupcije, olakšavanja zelene i digitalne tranzicije i razvoja vještina potrebnih kompanijama”, rekao je Dlouhý koji će biti jedan od učesnika Konferencije o ekonomiji Montenegro 2024, koju naredne sedmice u Splendidu organizuje Privredna komora Crne Gore (PKCG).
Prema njegovim riječima, komore svakodnevno pružaju usluge i konkretne alate svojim članovima, kako bi im pomogle u digitalnoj i zelenoj tranziciji, ispunjavanju potreba za vještinama, jačanju međunarodne konkurentnosti i olakšavanju finansijske podrške u različitim fazama poslovnog ciklusa.
“Zahvaljujući svojoj mreži, komore mogu olakšati razmjenu najboljih praksi između zemalja i povezati kompanije”, smatra Dlouhý.
Komentarišući rad Eurochambresa u dosadašnjem dijelu godine, Dlouhý je kazao da je ovo bilo dinamično razdoblje za tu asocijaciju i tranziciona godina za institucije EU.
Kako je objasnio, glavni cilj bio je obezbijediti da ključna pitanja u vezi sa konkurentnošću, pojednostavljenjem regulative i pristupom tržištu, budu u središtu pažnje tokom pripreme mandata EU za period od ove do 2029. godine.
“Zadovoljan sam da smo to postigli i drago mi je što je naša poruka – „Getting back to business“ imala uticaja. Pravi test, ipak, će biti način na koji će Evropska komisija (EK) i zakonodavci funkcionisati u praksi u narednih pet godina, pa ćemo morati kontinuirano vršiti pritisak”, rekao je Dlouhý.
Dlouhý je, komentarišući ekonomske prilike u zemljama članicama Eurochambresa, kao i aktivnosti koje komore sprovode, kazao da su ekonomije Zapadnog Balkana pokazale otpornost u suočavanju sa pandemijom covid-19 i ratom Rusije u Ukrajini.
“Tokom 20 godina, bruto domaći proizvod (BDP) po stanovniku u regionu porastao je 80 odsto. U posljednjim godinama postignut je značajan napredak u digitalnoj transformaciji i transportnoj infrastrukturi. Međutim, predstoji još mnogo toga”, smatra Dlouhý.
On je podsjetio da je u 2022. godini, BDP po stanovniku u zemljama Zapadnog Balkana bio između 27 odsto i 50 odsto prosjeka EU.
“Iako su stope nezaposlenosti na istorijski niskim nivoima u regionu, one su i dalje visoke u poređenju sa EU”, dodao je Dlouhý.
Na pitanje kako privredne komore mogu pomoći preduzećima da se prilagode izazovima sa kojima se suočavaju ekonomije širom Evrope, Dlouhý je odgovorio da vlasnici preduzeća znaju da kažu “Ono što se može mjeriti, može se i poboljšati”.
“I upravo kroz podatke komore mogu prezentovati izazove sa kojima se preduzeća suočavaju i doći do predloga rješenja za buduće politike. Ovo je moj pristup kao predsjednika Eurochambresa i razlog zašto sam osnovao novu Grupu glavnih ekonomista, koja će se sastati kasnije ovog mjeseca u Briselu. Istog dana, predstavićemo rezultate 32. godišnje Ekonomske ankete Eurochambresa, koja prezentuje stavove preko 40 hiljada preduzetnika iz evropske mreže komora”, kazao je Dlouhý.
On tvrdi da privredne komore i industrija nikada nijesu korisnije nego u periodu krize i izazova.
“Djelujemo kao spona između kompanija i vlada na lokalnom, nacionalnom i evropskom nivou. Preduzetnici često imaju osjećaj nezavisnosti i individualizma, ali postoje trenuci kada je snaga u brojevima, a to posebno dolazi do izražaja kod malih kompanija. Komore ovim preduzetnicima i kompanijama daju snagu koju ne bi mogli imati pojedinačno”, objasnio je Dlouhý.
Na pitanje kako ocjenjuje rad PKCG u okviru Eurochambresa, Dlouhý je odgovorio da je crnogorska asocijacija aktivni član od 23. oktobra 2006. godine.
“Učestvuju u svim našim aktivnostima i ključni su partner u aktivnostima vezanim za proširenje EU. Daju stručna mišljenja i doprinose definisanju prioriteta u ovoj oblasti. Konkretno, prošle godine učestvovali su u anketi koju smo objavili o poslovnoj perspektivi proširenja EU, prenoseći stavove crnogorskih kompanija o izazovima i prilikama pridruživanja EU“, rekao je Dlouhý.
On je dodao i da su predstavnici PKCG, u martu, na konferenciji o proširenju EU podijelili svoje iskustvo o uključivanju Komore u proces pristupanja.
„Doprinose uspjehu naših ključnih događaja kao što su Evropski parlament preduzeća, kongres Eurochambresa i susreti komora. Aktivno učestvuju u našoj godišnjoj ekonomskoj anketi koja daje prikaz stavova poslovne zajednice i izazovima sa kojima se preduzetnici suočavaju“, dodao je Dlouhý.
Govoreći o oblastima koje bi mogle biti pokretači razvoja u budućem periodu, Dlouhý je saopštio da takozvana dvostruka tranzicija ka digitalizaciji i održivosti predstavlja u isto vrijeme i izazov i priliku za evropsku poslovnu zajednicu.
„Ako kreatori politika EU obezbijede okvir koji će omogućiti preduzećima da uz odgovarajuće uslove lagano izvrše tranziciju, biće više prilika. Ako pokušaju da urade previše, prebrzo i bez koordinacije, naše kompanije će biti u nepovoljnijnem položaju u odnosu na konkurente u inostranstvu. Nažalost, trenutno je to slučaj. Evropski zeleni dogovor nameće nesrazmjerne i neizdržive terete kompanijama. Ispravljanje ovoga mora biti glavni prioritet za novi mandat EU“, poručio je Dlouhý.
U Eurochambresu, kako je rekao, konstantno tražimo nove načine da olakšamo umrežavanja i saradnju između komora i njihovih članova.
„To se značajno razvilo od kada je pandemija donijela ogroman pomak ka online sastancima, ali ponekad nema alternative za sastanke licem u lice. Naša struktura nam omogućava da olakšamo razmjenu između komora na više nivoa“, saopštio je Dlouhý.
Lobistički napori Eurochambresa usmjereni su da poruke koje se prenose institucijama EU, odražavaju potrebe cijele evropske poslovne zajednice, dok kroz EU projekte koje sprovodimo unapređujemo saradnju između komora.
“Naše radne grupe, takođe, omogućavaju razmjenu najboljih praksi o različitim temama, a u cilju podrške komorama u pružanju kvalitetnih usluga svojim članovima“, zaključio je Dlouhý.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR