Trend rasta državnih prihoda nastavlja se u trećem kvartalu, u kojem je ostvaren suficit budžeta od 85 miliona eura, što predstavlja značajan uspjeh za javne finansije Crne Gore, navodi se u saopštenju Ministarstva finansija.
Skupština Crne Gore je početkom septembra usvojila Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o budžetu za 2024. godinu kako bi se javne finansije tehnički uskladile s novom organizacijom državne uprave. Ovaj korak takođe je bio nužan radi uravnoteženja budžeta, u skladu s revidiranim makroekonomskim pokazateljima i dosadašnjim trendovima naplate budžetskih prihoda. U okviru ovih promjena, prilagođeni su planovi prihoda i rashoda za tekuću godinu, podsjećaju u saopštenju.
U prvih devet mjeseci, budžetski prihodi su, kako se navodi, dostigli 2.073,7 miliona eura, što je za 169,9 miliona eura, ili 8,9 odsto, više nego u istom periodu prethodne godine. Ako se isključe jednokratni prihodi, rast je još izraženiji: budžetski prihodi za devet mjeseci 2024. godine u poređenju s istim periodom 2023. viši su za 294,5 miliona eura ili 16,9 odsto, dok su u odnosu na rebalans veći za 25,6 miliona eura ili 1,3 odsto.
Na osnovu dosadašnjeg ostvarenja prihoda i rashoda, budžetski suficit za devet mjeseci ove godine iznosi 85 miliona eura, odnosno 1,2 odsto procijenjenog BDP-a. Ova brojka, kako je navedeno, nadmašuje plan budžeta za 2024. godinu, koji je predviđao deficit od 31,6 miliona eura, za čak 116,6 miliona eura.
Kapitalni budžet je u istom periodu realizovan u vrijednosti od 110,91 milion eura, što predstavlja 98,7% plana za ovaj period i označava rast od 14,10 miliona eura ili 14,6 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Glavni doprinos rastu prihoda dolazi od poreza na dodatu vrijednost, poreza na dobit pravnih lica, poreza na dohodak fizičkih lica, doprinosa i akciza, ističe se u saopštenju.
Prihodi od poreza na dobit pravnih lica dostigli su 204,3 miliona eura, što je povećanje od 63,3 miliona eura ili 44,9 odsto u odnosu na isti period prošle godine. U poređenju s planom po rebalansu, ostvareno je 2,4 miliona eura ili 1,2 odsto više. Porez na dohodak fizičkih lica iznosio je 59,5 miliona eura, što predstavlja rast od 16,2 miliona eura ili 37,4 odsto u odnosu na prethodnu godinu i 1 milion eura ili 1,7 odsto više u odnosu na rebalans.
Doprinosi su ostvareni u iznosu od 430,2 miliona eura, što je za 42,4 miliona eura ili 10,9 odsto više nego u istom periodu 2023. godine, dok je u odnosu na rebalans plan premašen za 7,2 miliona eura ili 1,7 odsto.
Porez na dodatu vrijednost (PDV) iznosio je 901,6 miliona eura, što je za 111,6 miliona eura ili 14,1 odsto više nego u istom periodu prošle godine. Povraćaj PDV-a dostigao je 72,3 miliona eura, što je za 6,2 miliona eura ili 9,4 odsto više nego u 2023. godini, što doprinosi stimulisanju poslovnog ambijenta i smanjenju poslovnih barijera, dosaju u Ministarstvu finansija.
Prihodi od akciza u prvih devet mjeseci iznosili su 276,9 miliona eura, što je povećanje od 34,7 miliona eura ili 14,3 odsto u poređenju s istim periodom prošle godine. Najveći doprinos rastu akciza ostvaruju mineralna ulja, njihovi derivati, te duvan i duvanski proizvodi.
Rezultati ostvareni do sada "nedvosmisleno potvrđuju da odgovorno i transparentno upravljanje javnim finansijama, optimizacija potrošnje, racionalno planiranje i fokus na razvojne projekte, daju pozitivan efekat na punjenje državnog budžeta i stabilnost i otpornost javnih finansija", kako navode iz Ministarstva finansija. Cilj Ministarstva je nastavak ekonomskog rasta i poboljšanje standarda za sve građane kroz ubrzane dinamike i kompetentne politike, zaključuje se u saopštenju.
kuč
samo nam još recite koliko su uvećani rashodi i kolika su dugovanja dobavljačima .