Dok se završetak popisa stanovništva doživljava kao značajan korak naprijed, Evropska komisija šalje jasan signal da je suštinski problem u Crnoj Gori duboko ukorijenjen u nedostatku pouzdanih fiskalnih podataka, što ozbiljno ugrožava mogućnost usklađivanja s evropskim standardima.
Piše: Dr Gordana Radojević
I dok se u Crnoj Gori podaci popisa stanovništva koriste za etničko prebrojavanje, a njegova realizacija smatra najvažnijim uspjehom u prvoj godini rada 44. Vlade, Evropska komisija u jučerašnjem izvještaju šalje jasnu poruku – popis je završen, ali Crna Gora i dalje zaostaje u pružanju transparentnih i pouzdanih podataka o stanju javnih finansija.
Stoga, Evropska komisija u ovogodišnjem izvještaju, iako konstatuje važne korake u povećanju dostupnosti statističkih podataka, ipak ne konstatuje napredak u nivou spremnosti države da se bavi statističkim pitanjima na način kako to zahtjeva EU zakonodavstvo.
Izgleda, da ključni problem (ne)napretku pregovaračkog poglavlja 18 - Statistika leži u još uvijek ne objavljenim podacima javnog duga i deficita Crne Gore u skladu sa novom EU metodologijom (ESA 2010). Činjenica da Ministarstvo finansija kao glavni proizvođač ove statistike ne objavljuje i ne dostavlja EUROSTAT-u potpune podatke o javnom dugu i deficitu u skladu sa evropskim statističkim i računovodstvenim pravilima, ne samo da usporava napredak u poglavljima 18 (Statistika) i 17 (Ekonomska i monetarna politika), već i dovodi u pitanje validnost raspoloživih informacija o održivosti javnih finansija.
Stoga, Ministarstvo finansija što prije mora objaviti podatke o javnom dugu i deficitu u skladu sa ESA 2010 metodologijom, posebno imajući u vidu značajan rizik koji EK navodi u izvještaju povodom održivosti javnih finansija u kontekstu programa "Evropa sad 2". Ovo bi ne samo ubrzalo napredak u pregovaračkim poglavljima 17 i 18, već bi takođe ojačalo povjerenje država članica EU u reforme koje Crna Gora sprovodi. Iskustvo Grčke iz 2009. godine je pokazalo koliko ozbiljne posljedice mogu biti kada država odluči da prilikom obračuna javnog duga i deficita ne koristi evropska pravila obračuna.
Na kraju, nije problem samo u nedostatku podataka o državnim finansijama u skladu sa ESA 2010 standardom, već i u nedovoljnom kapacitetu institucija koje se bave proizvodnjom statistike. Za dalji napredak u ovom pregovarackom poglavlju, neophodno je povećati broj statističara i obezbijediti im evropske uslove za rad i razvoj. Samo na taj način Crna Gora može obezbjediti sve neophodne podatke za kreiranje i monitoring javnih politika.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR