12 °

max 12 ° / min 10 °

Utorak

07.01.

12° / 10°

Srijeda

08.01.

12° / 10°

Četvrtak

09.01.

14° / 10°

Petak

10.01.

13° / 10°

Subota

11.01.

11° / 9°

Nedjelja

12.01.

7° / 3°

Ponedjeljak

13.01.

7° / 3°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Bajke iz skupštinskih klupa

Izvor: Antena M

Ekonomija

Comments 1
Perperzona

Bajke iz skupštinskih klupa

Autor: Antena M

  • Viber

Za Antenu M piše: Ana Nives Radović

U bajkama i legendama nešto ogromno sinonim je za snagu i moć. U Crnoj Gori ogromni javni sektor odraz je nemoći da se stane na kraj ukorijenjenom nepotizmu i pokrene racionalizacija koja bi pretvorila administraciju iz neefikasnog birokratskog mastodonta u sistem koji zaista služi građanima, a ne privilegijama.

Iako toliki državni aparat može da djeluje kao stub društva i savršen model solidarnosti i socijalne države, on zapravo ukazuje na neravnotežu koja ugrožava ne samo ekonomsku održivost, već i buduće generacije. Problem nije samo u broju zaposlenih, već u percepciji da je javni sektor bezbjedno utočište od nesigurnosti tržišta rada. To je model u kojem se resursi države prelivaju ka neproduktivnim mjestima, dok se privatnom sektoru daju tek simbolički značaj i poreska opterećenost.

Proteklu sedmicu obilježile su brojne društveno-političke i budžetske rasprave začinjene zabrinjavajućom kulminacijom neznanja i nestručnosti, no u njenoj završnici poput rijetkog bisera zablistala je izjava izvjesne poslanice PES-a da je „nemoguće da službenik ili zaposleni u privatnom sektoru kao referent ima veću platu od čovjeka koji rukovodi recimo sa 200-300 zaposlenih“.

U svijetu bajki u kojem ona i njene partijske kolege žive možda nije moguće – u realnosti, naravno, jeste i to bez ikakvih ograničenja. U toj, za PES očigledno nepopularnoj stvarnosti u kojoj nema veljih brda, kuća od čokolade i prozora od marmelade, privatni sektor stvara novac – javni sektor ga troši. Ta „nemogućnost“ koju poslanica navodi u najprirodnijoj stvari zapravo je ključ opstanka svake ekonomije.

Dok se u privatnom sektoru zarada mjeri prema vrijednosti koju donosite kompaniji, u javnom sektoru plata se isplaćuje bez obzira na učinak, a „ogromna odgovornost“, na koju poslanica skreće pažnju, u javnom sektoru se često svodi na to da budete potpisnik odluka koje generišu dalje troškove, dok odgovornost u privatnom sektoru znači da rizikujete vlastiti kapital i egzistenciju.

­Okrivljivati sada neku partiju ili vladu za ovakvo stanje bilo bi pogrešno, jer što se na ovom planu dešava u Crnoj Gori nije nastalo, iako jeste znatno intenzivirano, u posljednje vrijeme, budući da je u pitanju sistemska greška koja odražava način na koji društvo funkcioniše uz jasno prisutnu percepciju da je državni posao sinonim za sigurnost, a tržište rada prepuno opasnih rizika. Najveći problem zapravo je u odnosu predstavnika vlasti, poput ove poslanice, koji otvoreno pokazuju koliko im je stvarnost nerazumljiva dok stvaraju okruženje u kojem je prirodno da neefikasnost postane norma.

Kada vam se nakon čitanja informacije o ovoj izjavi pojavi članak o tome kako značajan broj pravnika iz američkih institucija, poput Ministarstva pravde, SEC-a i FTC-a, napušta vladine službe da bi se zaposlio u privatnim kompanijama ili traže pozicije u korporativnim advokatskim firmama, a sve to u želji da izbjegnu suočavanje sa planom racionalizacije dolazećeg predsjednika Donalda Trampa i ideje poput ukidanja čitavih ministarstava, ili plana Ilona Maska da se čak 75 odsto državne birokratije jednostavno „racionalizuje“, iznova se uvjeravate u manipulativni karakter vlastodržaca.

Iako vidno oduševljeni Trampovim povratkom, koji inače zabrinjava ostatak svijeta iz niza razloga, predstavnici vlasti u Crnoj Gori bi ga, čini se, kopirali u svemu osim u ovakvim nastojanjima. Ironično je što se, dok se poslanici u Crnoj Gori dive globalnim figurama poput Trampa ili Maska, ideje poput racionalizacije birokratije, smanjenja nepotrebnih ministarstava ili stvaranja efikasnog sistema nikada ne provlače kroz politička obećanja.

Ironično je kako se u Crnoj Gori, dok se javni sektor širi kao balon, ne primjećuje da svaki dodatni savjetnik, svaka nova funkcija i privilegija ne ispravljaju sistemske greške, već ih učvršćuju, dok građani sve to finansiraju.

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR

Mila K

Sjajno. Hvala. Gdje je ubijen i u šporkosti sahranjen 30i avgust posebno od tekućih junoša 44e Vlade i sijedih glava crnogorske Skupštine je okretanje leđa "meritokratiji, optimizaciji i racionalizaciji" i borbi protiv korupcije za naslove u novinama.