Vlada Crne Gore utvrdila je dana predloge Zakona o uređenju prostora i Zakona o izgradnji objekata, koji će biti upućeni Skupštini Crne Gore na donošenje.
Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine je, nakon konstituisanja nove Vlade, sačinilo analizu stanja u svim oblastima iz svoje resorne nadležnosti, sa posebnim osvrtom na oblasti prostornog planiranja i urbanizma, izgradnje i legalizacije objekata.
U tom resoru ističu da su, u cilju prevazilaženja uočenih, evidentnih problema i unapređenja stanja u ovim oblastima, u fokus stavili izradu i donošenje zakona koji uređuju oblasti prostornog planiranja, izgradnje i legalizacije objekata.
„Brojne promjene koje su se dogodile u sveukupnom razvoju Crne Gore neposredno se odražavaju i na prostor, noseći sa sobom mnoge, veoma kompleksne probleme i konflikte, zbog čega su se stekli uslovi da se Predlogom zakona o uređenju prostora definiše nova politika u ovoj oblasti. Ona se, prvenstveno, odnosi na decentralizaciju poslova planiranja i propisivanje nadležnosti Države i lokalne samouprave za donošenje planskih dokumenata, što je u skladu sa evropskom regulativom i praksom. Shodno značaju prostora kao našeg nacionalnog dobra, pri određivanju subjekta izrade planskih dokumenata, intencija je bila da se otklone nedostaci na koje je ukazala dosadašnja praktična primjena, uglavnom negativna, zbog čega je izrada planskih dokumenata stavljena u nadležnost Države, odnosno lokalnih samouprava, preko privrednih društava koje osnivaju“, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Oni podsjećaju da su Predlogom zakona o uređenju prostora redefinisani instrumenti sprovođenja planskih dokumenata i građevinskog zemljišta, a u sistem je uveden i novi institut - institut urbane komasacije. Predviđa se osnivanje Komore arhitekata i planera Crne Gore, kao i inspekcijski nadzor preko urbanističkog inspektora.
„Predlogom zakona o izgradnji objekata, u kontekstu redefinisanja politike izgradnje objekata, predviđena je građevinska dozvola kao uslov za građenje objekta i izvršena decentralizacija, u smislu podjele nadležnosti pri izdavanju građevinskih dozvola između Države, odnosno Ministarstva, i jedinica lokalne samouprave. Uvođenjem građevinske dozvole kao uslova za početak građenja objekta, koja se izdaje samo na osnovu glavnog projekta za sve objekte, postiže se viši stepen sigurnosti i bezbjednosti objekata i izgrađenog okruženja, poboljšava kvalitet izgradnje objekata i povećava pravna sigurnost investitora. Uvodi se i elektronska građevinska dozvola, kojom se stvara bolje poslovno okruženje i povećava interakcija između nadležnih organa, fizičkih i pravnih lica“, navodi se u saopštenju.
Predlogom ovog zakona propisuje se način i postupak izdavanja upotrebne dozvole sa tehničkim pregledom objekta, predviđaju se nove djelatnosti u procesu izgradnje objekata, propisuje veća odgovornost lica koja se bave djelatnostima izgradnje objekata, predviđa se drugačiji status Inženjerske komore Crne Gore, kao i inspekcijski nadzor preko građevinskog inspektora.
Predlog zakona o uređenju prostora i Predlog zakona o izgradnji objekata sačinjeni su u skladu sa pravnim aktima Evropske unije i Ministarstvo procjenjuje da će predložena rješenja biti dobar normativni okvir i osnov za realizaciju strateškog opredjeljenja Crne Gore da racionalno i održivo koristi svoje prirodne i stvorene resurse, da se razvija na principima održivog razvoja, težeći bržem rastu ekonomije i postizanju socijalnog razvoja i socijalne kohezije.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR