6 °

max 6 ° / min 2 °

Utorak

24.12.

6° / 2°

Srijeda

25.12.

9° / 1°

Četvrtak

26.12.

9° / 3°

Petak

27.12.

6° / 1°

Subota

28.12.

8° / -0°

Nedjelja

29.12.

9° / 2°

Ponedjeljak

30.12.

9° / 4°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
DRI: Nije otklonjen problem sa Centralnim zakazivanjem pregleda, Ministarstvu zdravlja dat rok do juna

Ekonomija

Comments 0

DRI: Nije otklonjen problem sa Centralnim zakazivanjem pregleda, Ministarstvu zdravlja dat rok do juna

Autor: Antena M

  • Viber

Državna revizorska institucija (DRI) objavila je drugi Izvještaj o realizaciji preporuka vezanih za unapređenje Integralnog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS), s posebnim fokusom na segment zakazivanja pregleda. Prema izvještaju, od tri preporuke koje se prate, samo jedna je realizovana, dok su dvije ocijenjene kao djelimično realizovane. Ovo ukazuje na ozbiljne izazove u funkcionisanju sistema koji direktno utiču na dostupnost i kvalitet zdravstvenih usluga.

DRI je identifikovala dva ključna problema u funkcionisanju IZIS-a koje Ministarstvo zdravlja nije u potpunosti riješilo i to problem sa Centralnim zakazivanjem pregleda, kao i problem nefunkcionalnog prenosa medicinskih podataka između sistema.

Problemi sa Centralnim zakazivanjem pregleda

Preporuka DRI zahtijevala je od Ministarstva zdravlja da, u saradnji sa domovima zdravlja, analizira i poboljša sistem Centralnog zakazivanja. Cilj je bio da se prevaziđu ograničenja i zabrane zakazivanja specijalističkih i dijagnostičkih pregleda u informacionom sistemu Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), koji stvaraju ozbiljne prepreke za pacijente.

Ministarstvo je održalo niz sastanaka sa ključnim institucijama, uključujući domove zdravlja, Fond za zdravstveno osiguranje i Klinički centar. Takođe je pokrenut pilot projekat za zakazivanje prvih i kontrolnih pregleda na Internoj klinici i Kardiologiji. Ovo rješenje omogućava prioritetno zakazivanje termina za medicinski najkritičnije pacijente.

Međutim, preporuka je ostala djelimično realizovana, jer pilot projekat još traje, a rezultati nijesu analizirani niti implementirani na nivou svih klinika. Pacijenti širom zemlje i dalje se suočavaju s ograničenjima u zakazivanju pregleda, što otežava pristup neophodnoj zdravstvenoj zaštiti.

Nefunkcionalan prenos medicinskih podataka između sistema

Druga djelimično realizovana preporuka odnosi se na otklanjanje problema u vezi sa prenosom otpusnih listi i izvještaja ljekara specijalista iz informacionog sistema KCCG u sistem primarne zdravstvene zaštite. Dok je prenos otpusnih listi sada uspješan, prenos izvještaja ljekara specijalista i dalje nije u potpunosti funkcionalan.

Ovaj problem znači da izabrani doktori često nemaju pristup kompletnim podacima o pacijentima, što ugrožava kontinuitet liječenja i povećava rizik od grešaka. Ministarstvo zdravlja je održalo sastanke sa vendorima sistema i drugim institucijama, ali problemi ostaju, a preporuka nije u potpunosti realizovana.

Odgovornost vendora u rješavanju tehničkih problema

Jedan od ključnih aspekata nerealizovanih preporuka odnosi se na tehničke izazove koje treba da riješe vendori informacionog sistema – kompanije „Heliant“ d.o.o. i „MG Soft“ d.o.o. Uprkos održanim sastancima između Ministarstva zdravlja, vendora i institucija poput Kliničkog centra i Fonda za zdravstveno osiguranje, tehnička rješenja nijesu u potpunosti implementirana.

Konkretno, u sistemu Centralnog zakazivanja još nijesu uklonjena sva ograničenja i zabrane koje ometaju pacijente u zakazivanju specijalističkih i dijagnostičkih pregleda. Takođe, problemi s prenosom medicinskih podataka, poput izvještaja ljekara specijalista, nijesu tehnički riješeni, iako su otpusne liste sada uspješno prenesene.

DRI je naglasila potrebu za dodatnim naporima i bržim djelovanjem vendora kako bi se osigurala potpuna funkcionalnost informacionog sistema. Ministarstvo zdravlja, kao naručilac usluga, treba intenzivnije nadgledati rad vendora i osigurati odgovornost za tehničke nedostatke.

Od ukupno pet preporuka koje je Državna revizorska institucija izdala Ministarstvu zdravlja, tri su nastavile da se prate. Među njima je jedna potpuno realizovana, dok su dvije djelimično realizovane. Preporuka IT3, koja se odnosi na poboljšanje informacionih tehnologija, realizovana je u skladu sa navodima Ministarstva i DRI. S druge strane, preporuke IT1 i IT2, koje se tiču unapređenja sistema Centralnog zakazivanja i rješavanja problema s prenosom medicinskih podataka, ostale su djelimično realizovane, jer ključni problemi nijesu u potpunosti otklonjeni.

DRI je u izvještaju istakla da je Ministarstvo zdravlja preduzelo određene aktivnosti, ali da nijesu dostavljeni dokazi o potpunoj realizaciji preporuka, naloživši tom resoru da do 30. juna 2025. godine dostavi novi izvještaj o realizaciji preporuka, zajedno s analizama rezultata pilot projekta i planovima za implementaciju rješenja na nacionalnom nivou. Takođe, traži se dokumentacija koja će dokazati da je prenos svih medicinskih podataka između sistema u potpunosti funkcionalan. 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR