Vlada Crne Gore je 24. decembra 2024. godine na telefonskoj sjednici, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova, donijela izmjene i dopune Uredbe o posebnim zahtjevima higijene za proizvode životinjskog porijekla.
Izmjene se odnose na dopune člana 2, stav 1 Uredbe ("Službeni list CG", br. 32/16, 80/16 i 57/17, 49/18 i 13/23). Prema novim odredbama, u ovaj član dodata je nova tačka koja definiše pojam suhog dozrijevanja. Prema novoj formulaciji, suvo dozrijevanje predstavlja skladištenje svježeg mesa u aerobnim uslovima, pri čemu se trupovi ili komadi mesa, koji mogu biti nezapakovani ili zapakovani u vrećice koje propuštaju vodenu paru, vješaju u rashlađenu prostoriju ili opremu. Meso se ostavlja da dozrijeva u kontrolisanim uslovima temperature, relativne vlažnosti i protoka vazduha tokom nekoliko nedjelja.
Dodatno, nakon tačke 32, dodata je još jedna tačka koja definiše pojam pothlađivanja. Pothlađivanje se opisuje kao postupak kojim se temperatura svježeg proizvoda ribarstva snižava na nivo između početne tačke zamrzavanja ribe i nivoa od približno 1 do 2 °C niže. Ovaj postupak primjenjuje se na odmrznute, neprerađene proizvode ribarstva, kao i na svježe proizvode ribarstva kojima su dodati prehrambeni aditivi u skladu sa propisom o aditivima koji se mogu dodavati u hranu. Međutim, postupak pothlađivanja ne primjenjuje se na žive školjke, bodljokošce, plaštaše i morske puževe, ukoliko se ovi proizvodi stavljaju na tržište u živom stanju.
Ove izmjene i dopune usmjerene su na preciziranje postojećih regulativa u oblasti higijene proizvoda životinjskog porijekla, sa ciljem osiguravanja usklađenosti sa savremenim standardima u ovoj oblasti.
Jedna od najvažnijih promjena odnosi se na strože zahtjeve za transport mesa. Prema novim pravilima, svinjsko meso mora se prevoziti sa temperaturom površine manjom od 4°C, dok unutrašnja temperatura mesa ne smije biti viša od 7°C. Za meso ovaca i koza, površinska temperatura prevoza ne smije biti viša od 4°C. Ova pravila imaju za cilj očuvanje kvaliteta mesa i sprečavanje mikrobioloških rizika tokom transporta.
Osim toga, Zakon propisuje strože higijenske standarde u mesarama. U svim objektima koji se bave preradom mesa, moraju se poštovati principi higijene kako bi se smanjio rizik od kontaminacije i obezbijedio visok nivo bezbjednosti hrane. Ove izmjene donose obavezu mesarama i prerađivačima mesa da unaprijede higijenske procedure, uz redovne provjere od strane nadležnih inspekcija.
Izmjene takođe uključuju precizne propise o skladištenju mesa. Skladištenje mesa u mesarama mora biti organizovano u klimatizovanim prostorijama koje zadovoljavaju propisane temperature. Meso koje je namijenjeno za zamrzavanje mora odmah nakon klanja biti smješteno u rashladne komore sa temperaturom od -18°C ili niže, kako bi se očuvala svježina i bezbjednost mesa do trenutka potrošnje.
Takođe, Zakon uvodi obaveznu kontrolu kvaliteta mesa kroz inspekcije i druge nadležnosti. Svaki proizvod mesa mora biti označen sa datumom proizvodnje i rokom trajanja, a proizvođači mesa i mesara moraju biti spremni na redovne kontrole od strane inspekcija. Ovaj propis je uveden kako bi se osigurala sigurna i kvalitetna ishrana za sve potrošače.
Novi zakon takođe donosi posebne propisane procedure za klanje živine i lagomorfa, gdje će se životinje morati klati u kontrolisanim uslovima koji minimiziraju stres i osiguravaju očuvanje mesne sigurnosti. Sve ove izmjene stupaće na snagu 1. januara 2024. godine, čime će proizvođači mesa i mesara imati rok da se usklade sa novim regulativama.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR