Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Milan Gazdić, potpisao je, suprotno mišljenju Komisije, rješenje kojim je dao saglasnost na Elaborat o procjeni uticaja na životnu sredinu za projekat eksploatacije mineralnih sirovina boksita i tehničko - građevinskog kamena na ležištu Međeđe kod Nikšića, kompaniji "UNIPROM WHITE BAUXITE" d.o.o. iz Podgorice. Gazdić je rješenje potpisao 31. decembra 2024. godine.
Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu od kompanije UNIPROM WHITE BAUXITE doo, sa pratećom dokumentacijom dostavljen je prvi put elektronskim putem Komisiji za ocjenu Elaborata procjene uticaja 27.10.2023. godine.
Komisija je razmotrila dostavljenu dokumentaciju i konstatovala da Elaborat nije urađen u skladu sa pravilnikom, i od nosioca projekta zahtijevala određene izmjene i dopune koje su date u izvještaju Komisije.
Nosilac projekta dostavio je Agenciji za zaštitu životne sredine inovirani Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu za projekat eksploatacije mineralnih sirovina boksita i tehničko-građevinskog kamena na ležištu Međeđe kod Nikšića 31.05.2024. godine.
Komisija je, zatim, razmotrila inovirani Elaborat i konstatovala da ni on nije urađen u skladu sa navedenim primjedbama koje je Komisija navela u svom prvom izvještaju, te je sačinila Izvještaj sa ocjenom inoviranog Elaborata procjene uticaja.
Nosilac projekta je, zatim, dostavio Agenciji nanovo inovirani Elaborat, 5.12.2024, međutim, Komisija za ocjenu Elaborata je 30.12.2024. dala prijedlog da se i on odbije, zato što nosilac projekta nije otklonio sve nedostatke koji su navedeni u prethodnom izvještaju Komisije.
Direktor Agencije Gazdić, međutim, suprotno mišljenju Komisije, samo dan kasnije odlučio je da potpiše rješenje!?
Gazdić je, u obrazloženju rješenja, naveo da komentar Komisije nije adekvatan jer ne postoje literaturni podaci, kao i rezultati dosadašnjih istraživanja na predmetnom području koji bi mogli potkrijepiti predikciju pojave bujičnih tokova, koji bi ugrozili magistralni put.
"S obzirom da je zakonska regulativa jasna, i da nosilac projekta za miniranje mora da dobije saglasnost drugog organa u čijoj je to nadležnosti, Komisija je izašla van granica svojih nadležnosti i ingerencija, pa navedeni komentar ne možemo uzeti kao relevantan”, naveo je Gazdić u obrazloženju.
U obrazloženju on navodi i da "vodeni uslovi" prestaju da važe po isteku jedne godine od dana njihovog izdavanja, ako u tom roku nije podnijet uredan zahtjev za izdavanje vodne saglasnosti.
"Ugovorom o koncesiji, a u opravdanim slučajevima i rješenjem o vodenim uslovima, može se utvrditi duži ili kraći rok važenja vodenih uslova. Obzirom da predmetni projekat nema nikakvog uticaja na promjenu režima voda, članovi 115 i 118 na koje se poziva Komisija se nikako ne mogu odnositi na ovaj projekat, pa shodno tome ne postoji zakonska osnova da za predmetni projekat treba izdavati vodene uslove. Svakao, i da postoji zakonska obaveza, Komisija u okviru svojih zakonskih ovlašćenja, nema ingerencija da traži druge dozvole i saglasnost, jer to nije u njenoj nadležnosti".
U obrazloženju dodaje i da je Agencija razmotrila sve komentare Komisije za ocjenu Elaborata i konstatovala da nijesu osnovani i objektivni.
"Agencija je nakon detaljno pregledanog Elaborata konstatovala da je urađen u skladu sa pravilnikom o sadržini Elaborata procjene uticaja na životnu sredinu, da sadrži adekvatno procijenjene moguće uticaje na životnu sredinu, pa shodno tome sadrži adekvatne mjere, kao i plan monitoringa, a uzimajući u obzir lokaciju planiranog projekta, koja je opredijeljena samo za tu namjenu, smatramo da nema zakonskih osnova da se predmetni Elaborat ne prihvati".
Zanimljiv je podatak da je kompanija koja je dobila saglasnost za eksploataciju boksita - UNIPROM WHITE BAUXITE Podgorica, kako je navedeno u Centralnom registru privrednih subjekata, pod sporom.
U Centralnom registru privrednih subjekata ova kompanija ima zabilježbu: “Rješenjem Višeg suda u Podgorici kris. Br 145/23 od 18.12.2023. godine određena je privremena mjera obezbjeđenja, zabrana otuđenja i opterećenja akcija ili udjela u privrednom društvu”. Kao osnivač, navodi se d.o.o. Central European Investments Podgorica, a izvršni direktor je Izraelac Lior Dragan. Upisani kapital kompanije je nenovčani 281.056,20 eura.
Uvidom u CRPS, d.o.o. Central European Investments Podgorica vidi se da je osnivač ove kompanije Lior Dragan, koji je i izvršni direktor kao i ovlašteni zastupnik. Upisani kapital je jedan euro.
Upitani da prokomentarišu ovaj podatak, iz Agencije za zaštitu životne sredine su nam kazali da, što se tiče procesa procjene uticaja projekata na životnu sredinu, procedura je ustaljena i propisana Zakonom o procjeni uticaja projekata na životnu sredinu, kojim su propisane i nadležnosti.
"Što se tiče dozvole Agencije, ona je samo jedna u nizu dozvola koje je potrebno prikupiti da bi se neki projekat mogao sprovesti. Odlučivanje o davanju ili nedavanju dozvole se vrši na osnovu zahtjeva i dokumentacije koju predaje nosilac projekta, što je takođe propisano ovim zakonom. Kompletna procedura prilikom izdavanja dozvole u pomenutom slučaju je sprovedena u skladu sa zakonom. Što se tiče provjeravanja poslovnog ili finansijskog poslovanja nosioca projekta to apsolutno nije nadležnost Agencije za zaštitu životne sredine, već drugih nadležnih institucija", kazali su nam iz Agencije.
Na pitanje da li su imali susret sa predstavnicima ili zastupnicima Lior Dragana, iz Agencije su kazali da je u zvaničnoj dokumentaciji koja je dostavljena Agenciji, a koja se tiče zahtjeva o potrebi izrade Elaborata jasno naznačena odgovorna osoba kao i kontakt osoba, sa kojom su u zakonskoj obavezi da stupe u kontakt i komuniciraju, kako putem naznačenog broja telefona tako i putem email adrese.
"Navedene kontak osobe su bile u Agenciji zajedno sa obrađivačem Elaborata, članovima Komisije i predstavnicima zaposlenih u Agenciji, što je uobičajna praksa, u cilju pojašnjenja i davanja što kvalitetnijih informacija kako investitorima, tako i obrađivačima. U pomenutom predmetu Agencija je imala isključivo kontakt sa predstavnicima nosioca projekta DOO NIPROM WHITE BAUXITE, odgovornim licem i kontakt osobom naznačenih u dokumentaciji koja je podnešena uz zahtjev".
Na pitanje Antene M da li su zakonske norme iste za crnogorske i strane investitore, iz Agencije su kazali da se Zakoni Crne Gore jednako primjenjuju na sve investitore, bez obzira na to da li su domaći ili strani.
Upitani, zašto u ovom slučaju nije poštovano mišljenje relevantne Komisije, kažu da prema Zakonu o procjeni uticaja projekata na životnu sredinu odluku o davanju saglasnosti ili odbijanju zahtjeva za davanje saglasnosti na Elaborat, donosi nadležni organ, u ovom slučaju Agencija za zaštitu životne sredine.
"Procjena uticaja je prije svega mehanizam zaštite životne sredine i kroz ovaj proces se daju mjere nosiocima projekta kako bi se smanjio uticaj projekta na životnu sredinu i osiguralo poštovanje ekoloških standarda. Pomenuti projekat je dobio urbanističko tehničke uslove, kao i koncesiju za eksploataciju mineralnih sirovina boksita i tehničko građevinskog kamena na ležištu Međeđe. Takođe, projekat je 8.02.2021. dobio saglasnost na Elaborat o procjeni uticaja na životnu sredinu za projekat izgradnje i funkcionisanja postrojenja za pripremu mineralne sirovine na lokaciji Međeđa, koju je izdala opština Nikšić.
U okviru postupka procjene koji je vođen u Agenciji, sprovedena je javna rasprava i dokumentacija je bila na uvidu javnosti i tom prilikom nije bilo komentara na ovaj projekat. Prema zakonu, na odluku Agencije može se podnijeti žalba Ministarstvu, odnosno glavnom administratoru, što u ovom slučaju nije urađeno.
Shodno konačnom Izvještaju Komisije kojim se daje predlog o davanju saglasnosti ili odbijanju sa obrazloženjem, postupajući službenik koji vodi postupak sagledavajući svu raspoloživu dokumentaciju kao i Odluku koju je donijela Komisija donosi odluku da li je ista ispravna, a shodno navedenom, moramo dodati, da odluka Komisije ne obavezuje Agenciju da donese identičnu odluku već svoje obrazloženje daje u obrazloženju rješenja koje je donio, a što je u konkretnom slučaju i ispoštovano u komunikaciji sa kolegama koji se bave procjenom.
Komentari Komisije su ocjenjeni kao neosnovani s obzirom da je izvođenje ovog projekta na datoj lokaciji već predviđeno strateškim dokumentima, ali i činjenicom da u neposrednoj blizini ne postoje naselja, zaštićena područja, vodni tokovi, itd. Što je detaljno i obrazloženo u rješenju. Da je Agencija postupila po komentarima Komisije takav pristup bi morao postati standard prilikom odlučivanja o svim budućim projektima. A to znači da bi za svaki sljedeći projekat koji se planira na teritoriji Crne Gore za ekološku saglasnost trebalo najmanje 2,5 godine, što je neprihvatljivo s obzirom na evropske standarde".
Što se tiče uticaja kada je u pitanju oblast životne sredine, s obzirom na to da je Komisija ukazala na određene nedostatke koje investitor nije otklonio, iz Agencije kažu da su u Rješenju objavljenom na sajtu Agencije detaljno obrađene sve primjedbe Komisije, uz navođenje mjera koje investitor mora preduzeti kako bi osigurao poštovanje ekoloških standarda.
"Takođe, važno je napomenuti da je Komisija u mnogim slučajevima izašla iz okvira svojih nadležnosti, čime je prekršen Pravilnik o radu Komisije, na šta je ukazano u donesenom rješenju.
Agencija za zaštitu životne sredine je u cilju unapređenja procesa procjene uticaja projekata na životnu sredine a tako i zaštite životne sredine na inicijativu Arhus centra Nikšić - u saradnji sa NVO "Ozon" izradila Vodič za investitore. Vodič ima za cilj upoznavanje investitora sa postupkom procedure procjene uticaja na životnu sredinu, čime Agencija za zaštitu životne sredine želi proaktivnim pristupom uticati na bolje razumijevanje Zakona o procjeni uticaja na životnu sredinu i zakonskih obaveza, nosioca projekata i nadležnih organa, a sve u cilju kako bi se uticalo na uspostavljanje balansa između investicija i zaštite prirode.
Takođe, imajući u vidu važnost učešća javnosti u procesu donošenja odluka u svim fazama postupka, vodič sadrži i prava zainteresovane javnosti, kako bi investitori bili upoznati i sa Arhuskom konvencijom koja garantuje prava javnosti na informisanost, učešće u procesu donošenja odluka iz oblasti životne sredine, kao i prava na pravnu zaštitu u slučaju povrede tih prava".
Bilo bi zanimljivo čuti šta u Komisiji imaju da kažu na ovakvu ocjenu njenog rada u Agenciji.
Ekolog
Ovaj "strucnjak" se predstavlja za zastitara prirode a u stvari sve radi u interesu sumnjivih investitora. Potpuno je urusio nekad uglednu Agenciju. I na drugim portalima se moze svasta procitati za njega. Na ovom primjeru se moze vidjeti da je direktno prekrsio zakon. Sramota za Crnu Goru, sramota za ekologiju. Ministar da reaguje sto prije i smijeni ovo, mada treba preispitati i sluzbenike koji rade ovakve odluke za njega
Mojkovac
Pa što ne dadoste tako i za Brskovo?
odiva
Ovo je nevjerovatno što se čini od Nikšića. Hoće i ovo malo prirode da urnišu kojekakvi nesposobnjakovići i nedobronamjernici. Nikšićani , na izborima "počistite" ove "stručnjake", spasite sebe i svoj grad za vašu đecu. Imate priliku da ih pošaljete doma. Prekontrolišite spiskove glasača!!!