Piše: Lela Šćepanović
Dva sporazuma koje je premijer Crne Gore Milojko Spajić potpisao sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima o ekonomskoj i saradnji u turizmu, koji otvaraju put za zakup Velike plaže u Ulcinju, za dio nevladinog sektora i lokalnu zajednicu su neprihvatljivi.
Plaža, duga 13 kilometara, nedaleko od Ulcinja, najjužnijeg crnogorskog grada i njeno zaleđe obuhvataju oko 20 miliona kvadrata.
Nekoliko dana uoči potpisivanja Spajić je rekao da Crna Gora ne smije propustiti 30 milijardi eura, koje je spreman da u projekat na Velikoj plaži investira arapski biznismen Mohamed Alabar.
Po tom scenariju, Crna Gora bi Veliku plažu dala u zakup na 99 godina Alabarovoj kompaniji "Emmar", koja bi sagradila megaturistički kompleks. Alabar je učestvovao regionalnim projektima u Hrvatskoj, Albaniji i "Beogradu na vodi" u Srbiji.
Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) saopštila je da sporazum sa UAE suspenduje dio crnogorskih zakona, zaobilazi tenderske procedure i "širom otvara vrata za pranje novca".
Sporazume mora ratifikovati Skupština Crne Gore.
Partije vladajuće većine ćute na ovu temu. Jedino je članica nekadašnjeg proruskog Demokratskog fronta, partija Milana Kneževića, koja u Vladi ima dva ministra, izrazila određene rezerve.
Od pomena projekta do potpisa - mjesec i po
Mjesec i po nakon što je 13. februara u Dubajiu potpisao Memorandum o razumijevanju između Vlade Crne Gore i UAE, premijer Spajić je 28. marta u Abu Dabiju potpisao sporazume o ekonomskoj i saradnji u turizmu koji predviđaju veća ulaganja u projekte na jugu zemlje.
Vrijeme između dva potpisa, premijer je iskoristio da poslanicima u Skupštini i vlastima Ulcinja predstavi ovaj megaprojekat.
Kako je rekao, projekat bi uključio izgradnju: turističkih sadržaja, velikog aerodroma, najmodernije bolnice na Balkanu, marine, dva univerziteta...
Tokom diskusije sa poslanicima 26. marta premijer je kazao da u najavljenom investiranju Alabara nema "ništa skriveno".
Istakao je da u tom projektu nema riječi o korupciji i pranju novca, kazavši da je Vlada već utvrdila sporazum sa UAE.
Poslanik iz Ulcinja Mehmed Zenka je poručio Spajiću da "razmisli šta nudi tamo":
"Vi mislite da mi pasemo travu, pa da nam vi kažete što je bolje za Ulcinj. Imaćete odgovor Ulcinja. Dabogda nas ne bilo ako dozvolimo da nas ostavite bez hljeba".
Spajić je odgovorio da je dobio stotine poruka podrške od Ulcinjana.
"Vi iz lokalnih zajednica pazite šta radite i šta izjavljujete. Ovo nije mala politika ovo su velike priče".
Neistinitim je nazvao tvrdnje da se neće primjenjivati Zakon o sprečavanju pranja novca:
"Najbitnija stvar je da prvi put u istoriji država UAE direktno garantuje i stoji iza jednog projekta. Sa ovakvim investitorima nema trange-frange, neće biti korupcije i problema te vrste".
Dijelu opozicije, koji tvrdi da bi uz hotele na Velikoj plaži, Alabar gradio stanove i apartmane za prodaju, premijer je poručio "da ne tjeraju investitore".
"Ako UAE odluče da ne investira u Crnu Goru kriviću ljude iz opozicije, jer ste užasnim izjavama i lažnim aferama otjerali te ljude", rekao je Spajić.
'Visok rizik'
MANS je saopštio da tekst popisanog Sporazuma suspenduje niz crnogorskih zakona i širom otvara vrata za pranje novca, te omogućava zaobilaženje tendera.
"Postoji izuzetno visok rizik da bi Sporazum sa Vladom UAE mogao biti zloupotrijebljen za pranje novca, jer podaci o stvarnim vlasnicima kompanija registrovanih u toj državi nijesu dostupni javnosti", naveli su iz MANS-a.
Ocjenjuju i da Spajić manipuliše informacijama o garancijama:
"Sporazumom je predviđeno da Vlada UAE garantuje za investitore koje sama predlaže, ali se u istom članu, navodi da ta država ne snosi nikakvu odgovornost u slučaju da ne ispune obaveze ili budu uključeni u sporne ili nezakonite aktivnosti".
U slučaju kršenja ugovornih obaveza od strane investitora, Crna Gora neće imati pravni osnov da pokrene bilo kakvu proceduru protiv UAE, zaključuju u MANS-u.
Novinar Brkić poziva na oprez
Miša Brkić, novinar iz Beograda, kaže da je najavljena investicija od 30 milijardi u Ulcinju prevelika.
"Kad je Crna Gora u pitanju bojim se da ne bude ona narodna poslovica 'mnogo je mačku teleća glava'. To je mnogo para, čak i za ulcinjsku Veliku plažu sa zaleđem. Ne znam da li da vam čestitam ili da vas žalim", kazao je Brkić za Radio Slobodna Evropa.
Na osnovu iskustva u Srbiji sa Alabarom, koji je učestvovao u građevinskom megaprojektu "Beograd na vodi", smatra da će to biti netransparentan posao.
"Daleko mu lijepa kuća, rekao bih kad posmatram iz Beograda. To što premijer Spajić priča, računajte da će biti vrlo netransparentno. Mislim da je to idealan teren za korupciju i pogodbe u četiri oka".
Za kontrolu i nadgledanje takve investicije, kaže Brkić, potrebni su ogromni i vrlo specifični mehanizmi.
"Oni nose neviđenu mogućnost korupcije i nijesam siguran da su crnogorsko društvo i nezavisne institucije sposobne da prave monitoring na tako velikim i skupim projektima".
Prema njegovim riječima dostupne informacije o projektu "Beograd na vodi" govore da je samo srpska strana ispunila obaveze iz tog "nazovi ugovora".
"Ugovor nikad nije viđen i neće biti viđen. Pitanje je da li uopšte postoji ili je u pitanju pogodba u četiri oka. Nikad nije javno rečeno, objelodanjeno ili otkriveno je li arapski investitor ispunio svoje obaveze. Po onome što je dostupno javnosti, on to nije ispunio", kaže Brkić.
Smatra da od ovakvih projekata korist prije svih imaju partije na vlasti.
O namjerama Alabara Ulcinjane informisao Spajić
U Ulcinju su za Alabara čuli prije dvadesetak dana kada je dao najbolju ponudu na tenderu za četvorogodišnji zakup devet od 19 kupališta na ulcinjskoj Velikoj plaži.
To je izazvalo revolt dosadašnjih zakupaca. Nakon toga je Spajić posjetio Ulcinj i prenio mještanima da je Alabar odustao od zakupa plaža, ali da je zainteresovan za ulaganja na Velikoj plaži.
Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu kazao je da lokalna zajednica nije protiv investicija ali jesu protiv zakupa na 99 godina.
Gencijev stav nakon toga potvrdio je i ulcinjski parlament.
"Zabrinjava ekstremna netransparentnost i užurbanost čitavog procesa, što upućuje na maksimalnu opreznost i strah lokalne vlasti i zajednice", saopšteno je nakon sjednice.
Hoće li parlament podržati projekat?
No, i pored upozorenja mještana, Vlada je 24. marta na telefonskoj sjednici utvrdila predlog Sporazuma koji je Spajić četiri dana kasnije potpisao u Abu Dabiju sa UAE.
Sporazume treba da potvrdi Skupština. A kako će se prema njemu odrediti poslanici zasad je neizvjesno.
Zasad ga javno podržava samo Spajićev Pokret za promjene.
Jedan od lidera nedavno rasformiranog Demokratskog fronta Milan Knežević je izjavio da niko iz njegove partije nije bio upoznat sa namjerom Spajića da potpiše sporazum.
"Problematično nam je i što bi zakup trebalo da bude na 99 godina, po Zakonu o državnoj imovini mislim da to ne postoji kao mogućnost", rekao je Knežević.
Poručio je da Spajić treba da razgovara sa liderima parlamentarne većine. Ministarka iz njegove partije je rekla da na sjednici Vlade nije glasala za sporazum.
Dritan Abazović, lider opozicionog Građanskog pokreta URA tvrdi da sporazum "nosi elemente korupcije i organizovanog kriminala".
"Sve je ovo pripremano uz pomoć ljudi iz Srbije, a u sve ovo su uključeni Spajić, Andrija Mandić i Aleksa Bečić", tvrdi Abazović.
On je povodom sporazuma Vlade sa UAE pozvao Specijalno tužilaštvo da reaguje i najavio krivičnu prijavu protiv Spajića.
Partije parlamentarne većine - stranka predsjednika Skupštine Andrije Mandića, Demokrate, Socijalistička narodna partija, predstavnici manjinskih partija, uključujući i potpredsjednika Vlade za ekonomiju Nika Đeljošaja - nijesu se oglašavale.
One u Skupštini imaju 52 od 81 poslanika.
Vlada premijera Spajića, treća od smjene Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića, koja je vladala tri decenije, izabrana je oktobra 2023.
Vanja
Zasto Alabar ne dobi saglasnost za "Zagrebacki Menhetn"? Zato sto njihovi politicari Hrvatsku vide kao svoju drzavu, a ne kao svoj plijen.