Crna Gora treba da ostvaruje ekonomski rast u skladu sa standardima Evropske unije (EU), rečeno je Radiju Slobodna Evropa iz Delegacije EU u Crnoj Gori, na pitanje da li Sporazum Vlade i Ujedinjenih Arapskih Emirata može uticati na proces pristupanja Crne Gore Uniji.
Crna Gora je najozbiljniji kandidat za članstvo u EU.
Premijer Milojko Spajić potpisao je 28. marta u Dubaiju Sporazum o ekonomskoj saradnji i zajedničkim investicijama sa UAE.
Vlada ga je usvojila 3.aprila i u formi zakona poslala Skupštini na glasanje.
Ukoliko se usvoji, on bi kao leks specijalis imao prednost u odnosu na domaće zakone u slučaju sporova.
Iz Delegacije EU ističu da je prirodno da Crna Gora razvija odnose sa zemljama izvan EU, ali naglašavaju da treba da se pridržava domaćih i evropskih propisa:
"U skladu sa zakonodavstvom EU i Crne Gore o javnim nabavkama, kao i u skladu sa Reformskom agendom, Crna Gora ostaje u obavezi da u potpunosti primjenjuje principe jednakog tretmana, nediskriminacije i transparentnosti prilikom sprovođenja svih ugovora i sporazuma koji budu zaključeni u okviru sporazuma o saradnji sa UAE".
Međutim, u Sporazumu koji se odnosi na turizam i razvoj nekretnina, piše da se u njegovoj primjeni "neće primjenjivati bilo koja procedura u vezi sa javnim nabavkama, javnim tenderom ili javnim nadmetanjem".
Isključivanje međunarodnog tendera Spajić je novinarima 3. aprila obrazložio "ograničenim brojem investitora koji mogu da ulože 35 milijardi".
Dodao je da se tender organizuje "kada ima makar deset investitora koji se mogu uključiti".
Prema tekstu Sporazuma, UAE bi predlagali i garantovali za investitore, dok Crna Gora treba da obezbijedi zemljište, infrastrukturu, planska dokumenta i dozvole.
"Cijela Vlada stoji iza Sporazuma", kazao je Spajić.
Prethodno je objavio da je za megaprojekat izgradnje u Ulcinju zainteresovan investitor Mohamed Alabar, sa kojim je imao nekoliko sastanaka.
Taj arapski biznismen bi Veliku plažu, dugu 13 kilometara, zakupio na 99 godina i u gradnju poslovno-stambenih objekata uložio preko 30 milijardi eura, kazao je Spajić krajem marta.
On je naveo i da svi poslanički klubovi i opština Ulcinj treba da da prihvate ovaj projekat, "kako ne bi djeci i unucima objašnjavali kako su propustili 35 milijardi investicija".
Otpor u Ulcinju i među ekološkim aktivistima
"Ulcinj nije na prodaju. Istorija, identitet i prirodna bogatstva se ne mogu ustupiti nakome zarad uskih interesa", saopštio je predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu nakon što je Vlada usvojila Sporazum.
On je, zajedno sa političkim partijama u lokalnom parlamentu, pozvao na protest 5. aprila, koji će se održati u Ulcinju umjesto svečane sjednice povodom Dana Opštine.
Nimanbegu je kazao da je Vlada ignorisala odluke dvije sjednice lokalnog parlamenta na kojima je jednoglasno poručeno da ne prihvataju megainvesticiju kakva je najavljena.
"Želimo razvoj turizma, ali ne na štetu prirode, ne na štetu ulcinjskih porodica i njihove ekonomije, ne na štetu budućih generacija", rekao je Nimanbegu.
U toku je i potpisivanje online peticije protiv Sporazuma koju je pokrenuo civilni sektor, i koja je za dan prikupila preko 5.000 potpisa.
"Sporazum omogućava preuzimanje više lokacija širom države bez transparentnih procedura i javnog uvida, što nosi rizik od korupcije i zloupotrebe državnih resursa", piše u peticiji.
Osim što je neustavan i krši zakone države Crne Gore, dodaje se, Sporazum ne poštuje ni međunarodne konvencije o učešću građana u odlučivanju, te zaštiti životne sredine.
Ekolozi smatraju da bi megaturistički kompleks na Velikoj ulcinjskoj plaži, koji uključuje i izgradnju aerodroma, degradirao životnu sredinu Ulcinjske solane - jednog od najvažnijih staništa ptica u Evropi.
Vanja
Cim se ovo ovo pokusava obaviti na ho-ruk, znak je da nesto tu "smrdi". Imacemo 99 godina za kajanje.
jovan j.
Vrijednost Velike plaže je u tome što je nedirnuta. Samim tim ona je suvo zlato. Graditi oprezno u zaleđu, dalje od obale, u zelenilu niske zgrade. Sačuvati ono djelo prirode, za vjekove i generacije. To je božja volja.
Mila K
Prevesti na twitteraški ove komplikovane rečenice da ih premijer možebiti pročita.