1 °

max 8 ° / min -1 °

Četvrtak

20.02.

8° / -1°

Petak

21.02.

9° / 1°

Subota

22.02.

9° / 2°

Nedjelja

23.02.

10° / 4°

Ponedjeljak

24.02.

10° / 6°

Utorak

25.02.

12° / 7°

Srijeda

26.02.

12° / 9°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Politika i kriptovalute – Mileji i LIBRA u centru najnovijeg skandala

FinTech

Comments 1

Politika i kriptovalute – Mileji i LIBRA u centru najnovijeg skandala

Autor: Antena M

  • Viber
Volatilnost kriptovaluta, odnosno brze i značajne promjene cijene, koje mogu da budu uzrokovane različitim faktorima često se pominje kao Najveća mana ove vrste imovine, međutim, osnov problema većine skandala u ovoj oblasti čine situacije u kojima na ulaganje poziva ili za sigurnost „garantuje“ neka uticajna ličnost iz javnog života, a među njima prednjače političari.

Za Antenu M piše: Ana Nives Radović

Obećavajući ekonomski preporod zemlje i finansijsku renesansu cio jedan globalni politički pokret pominje različite oblike digitalne imovine kao spasonosno rješenje – većini građana dovoljno nepoznato da ne otvaraju pitanje izvodljivosti takvog plana ukoliko im se ideja pravilno „upakuje“. Najnovije kontroverze vezane su za argentinskog predsjednika.

Lansiran 14. februara 2025. godine, memecoin $LIBRA pokazao je kako političke podrške, nedostatak nadzora i manipulacija tržištem mogu da dovedu do razarajućih finansijskih posljedica za investitore. Ono što je promovisano kao obećavajući projekat koji je podržao predsjednik Argentine Havijer Mileji, brzo je prerastlo u skandal koji je uključivao milijarde u tržišnoj vrijednosti, optužbe za trgovinu na osnovu povlaštenih informacija i pozive na ostavku i odgovornost.

Osnovni pojmovi

Kriptovalute su vrsta digitalnog novca koji koristi kriptografiju za sigurnost podataka, koje su, za razliku od tradicionalnih valuta koje izdaju centralne banke, decentralizovane i koriste tehnologiju poznatu kao blockchain.

Memecoin je vrsta kriptovalute koja nastaje kao šala ili internet meme, obično bez ozbiljnog funkcionalnog cilja, pa iako može da postane popularna zbog humora ili viralnosti, često imaju visoku volatilnost i spekulativnu prirodu, a njihova vrijednost može biti vrlo promjenjiva, a u ovom trenutku najaktuelniji su $TRUMP i $MELANIA koje su lansirali predsjednik i prva dama SAD.

Tokenomika obuhvata ekonomske principe i strategije koje upravljaju dizajnom, distribucijom i upotrebom tokena unutar određenog blockchain projekta, što uključuje faktore kao što su ukupan broj tokena (ponuda), način njihovog sticanja (mining, staking, kupovina), njihova funkcija u ekosistemu (npr. kao sredstvo razmjene, nagrada ili glas) i kako sve to doprinosi održivosti i stabilnosti projekta na duži rok.

„Spasonosno rješenje za argentinsku ekonomiju“

LIBRA memecoin je stvoren na Solana blockchainu, a lansiranje je obavljeno na Meteora launchpadu, koji je baziran na Solani. Meteora je prethodno ugostila druge projekte visokog profila, ali i TRUMP memecoin, što je dodatno učvrstilo njegovu reputaciju kao ključnog igrača u svijetu ove vrste digitalnih novčića.

LIBRA je bila promovisana kao digitalna imovina koja ima misiju da podrži argentinsku ekonomiju, koja se bori s problemima, finansirajući mala preduzeća i lokalne inicijative kroz program pod nazivom "Project Viva La Libertad".

Početna ponuda ovog coina zvučala je obećavajuće. Investitori su bili uvjereni da će njihova sredstva biti usmjerena na oživljavanje argentinske ekonomije podržavajući male preduzetnike i startape, međutim, već od početka postojale su ozbiljne upozoravajuće tačke, a uprkos ambicioznim ciljevima, LIBRA nije imala nikakvu stvarnu ekonomsku osnovu, niti snažnu tokenomiku koja bi obezbijedila njenu održivost.

Većina ponude tokena bila je koncentrisana u nekoliko digitalnih novčanika, što je činilo coin visoko podložnim manipulaciji cijenama. Kao rezultat toga, umjesto da bude održiv finansijski alat, LIBRA je brzo postala spekulativna imovina sa potencijalom za značajnu volatilnost.

Kreacija ovog tokena postavila je nekoliko važnih pitanja, prije svega zašto je coin sa tako malom ekonomskom osnovom promovisan kao rješenje za finansijske probleme zemlje. Nejasno je i koji su mehanizmi bili na mjestu da osiguraju njegov dugoročni uspjeh. Ova pitanja su uglavnom ignorisana, a razvoj projekta je nastavljen bez previše nadzora, barem dok zvanična podrška nije stigla od najmoćnije ličnosti u Argentini.

Mileijeva podrška kao okretač rasta LIBRA-e

Dana 14. februara 2025. godine, odmah nakon lansiranja LIBRA coina, Milei je na mreži X objavio da podržava LIBRA coin, tvrdeći da bi token mogao da pomogne u poboljšanju argentinske ekonomije podržavajući lokalne biznise. Njegova javna podrška bila je ključna, jer je izgledalo kao da projektu LIBRA daje kredibilitet, privlačeći pažnju i interesovanje investitora.

U nekoliko sati nakon Mileijeve objave, tržišna kapitalizacija LIBRA-e oštro je porasla na vrtoglavih više od četiri milijarde dolara, a investitori su žurili da se uključe u ono što je izgledalo kao revolucionalna prilika. Riječi argentinskog predsjednika imale su ogroman uticaj, podstičući talas optimizma i uzbuđenja na tržištu kriptovaluta, pa se na trenutak činilo da LIBRA može da ispuni obećanje o ekonomskoj revitalizaciji zemlje, međutim, situacija je ubrzo krenula u neželjenom pravcu.

Manipulacija cijenama i postupci insajdera

Kako je cijena LIBRA-e rasla, počela su da se pojavljuju sve veća pitanja, pa iako je javnost vjerovala da je coin predodređen da promijeni finansijski pejzaž zemlje, bilo je sve više znakova koji su sugerisali da je vrijednost coina vještački povećavana. LIBRA projekat je bio strukturisan na način da je većina coina bila kontrolisana od strane samo nekoliko novčanika, što je stvaralo značajan rizik od manipulacije cijenama, dajući insajderima sposobnost da vještački podižu vrijednost coina prije nego što povuku svoja ulaganja.

U centru kontroverze bio je KIP Protocol, firma odgovorna za upravljanje sredstvima prikupljenim od LIBRA-e i njihovo alociranje argentinskim preduzećima u okviru "Project Viva La Libertad" ideje. Uprkos njihovim tvrdnjama da se nijedni Solana tokeni neće koristiti van okvira ciljeva projekta, analiza blockchaina otkrila je sumnjivu aktivnost koja sugeriše da su sredstva premještana i manipulisana od strane ključnih aktera iza kulisa.

Prema analizi blockchaina, insajderi, koji su pravdali praksu trgovine na osnovu povlaštenih informacija, tvrdeći da je to uobičajeno na tržištima meme coina, povukli su više od 107 miliona dolara iz projekta odmah nakon njegovog lansiranja. Od tog iznosa, 57,6 miliona dolara je premješteno u USDC, dok je skoro 50 miliona dolara prebačeno u Solana tokene, što upućuje na to da su insajderi iskoristili početno interesovanje da prodaju ulaganja, ostvarujući značajan profit na račun malih investitora.

Iznenadni kolaps i Mileijevo povlačenje

Nedugo nakon što je vrijednost LIBRA-e porasla, počela je da pada, a talas uzbuđenja oko coina bio je kratkog vijeka. Jedna od glavnih zabrinutosti bila je da je novčanik za distribuciju LIBRA-e primio značajna sredstva sa razmjene koja nije zahtijevala verifikaciju korisnika (KYC), što je izazvalo sumnje u izvor sredstava i integritet projekta.

Kako su sumnje u legitimitet projekta rasle, cijena LIBRA-e počela je da pada. Podaci sa blockchaina pokazali su da je, nakon masovnih povlačenja insajdera vrijednost ovog memecoina opala približno 90%. Iznenadni kolaps bio je tipičan primjer "rug pulla" – taktike tržišne manipulacije u kojoj insajderi vještački povećavaju vrijednost kovanice prije nego što prodaju svoja ulaganja, ostavljajući male investitore sa ogromnim gubicima.

Milei je u takvom ambijentu brzo povukao svoju podršku, a u naknadnoj izjavi objasnio je da nije bio potpuno informisan o detaljima projekta kada ga je inicijalno podržao.

„Nijesam bio svjestan detalja projekta, a nakon što sam se informisao, odlučio sam da ne nastavim sa njegovim promovisanjem“, izjavio je Milei, međutim, njegovo povlačenje je ocijenjeno kao pokušaj da se distancira od rastuće afere. Do tog trenutka šteta je već bila učinjena – kako za reputaciju LIBRA-e, tako i za investitore koji su uložili novac u ovaj token.

Političke i pravne posljedice

Skandal sa LIBRA-om brzo je prerastao u veliki političku kontroverzu, zbog optužbi na račun Mileija da je iskoristio političku moć da podrži spekulativnu imovinu koja je na kraju dovela do finansijskog uništenja mnogih investitora. Promociju LIBRA-e pojedini argentinski parlamentarci vidjeli su kao oblik finansijske prevare, a neki su čak sugerisali da su Mileijevi postupci bili neodgovorni ili potencijalno krivični.

Skandal je izazvao pozive na ostavke, a neki su dovodili u pitanje i to da li je Milei djelovao sa punim znanjem o rizicima koji su bili uključeni. Argentinska kancelarija za borbu protiv korupcije (OA) pokrenula je istragu u vezi sa incidentom, fokusirajući se na to da li su Milei i njegova administracija igrali ulogu u olakšavanju prevare ili izvlačili korist iz projekta. Istraga je proširena na one koji stoje iza KIP protokola i bilo koje druge osobe koja bi mogla da bude uključena u organizovanje šeme.

Uticaj na kripto industriju

Skandal sa LIBRA-om izazvao je šokove u industriji kriptovaluta. Pretpostavka da su insajderi najvjerovatnije iskoristili Mileijev nedostatak punog razumijevanja tržišta kriptovaluta, oštetila je njegovu reputaciju i širi potencijal za druge inovacije u Argentini.

Incident je takođe skrenuo pažnju na rizike memecoina s političkom podrškom. Slično TRUMP tokenu i MELANIA memecoinu, uspon i pad LIBRA-e otkrili su opasnosti ulaganja u imovinu koja nema transparentnost i institucionalni nadzor.

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR

Mila K

Ovo bi nama budžet bio da nismo EU kandidat.