Kako se najveći sajam potrošačke elektronike na svijetu CES 2025 u Las Vegasu bliži, svijet očekuje niz predstavljanja revolucionarnih dostignuća iz oblasti inovativnih tehnologija. Međutim, tehnološki gigant čije odsustvo će ovoga puta biti primjetno je Apple, no uprkos odsustvu njegova dostignuća ipak će biti centralna tema, prije svega u poređenju s onim što konkurenti budu predstavljali.
Uprkos tome što nije prisutan od ranih 1990-ih, uticaj Applea veći je nego ikad, suptilno preoblikujući pejzaž i narativ događaja i kada ne zakorači u Las Vegas.
Istorija Appleovog učešća na CES-u
Suprotno uvjerenju mnogih, Apple nije uvijek bio van CES-a. U maju 1992. godine, Apple je prisustvovao sajmu u Čikagu, gdje je tadašnji direktor Džon Skuli predstavio Newton MessagePad. Iako je u to vrijeme bio revolucionaran, Newton nije ispunio očekivanja, djelimično zbog preuranjene najave. Ta greška kao da je naučila Apple važnu lekciju: kontrolisati tajming.
Do sredine 2000-ih, Apple je uspostavio sopstveni ritam lansiranja proizvoda, oslanjajući se na pažljivo tempirane događaje poput godišnjeg WWDC-a i povremenih predstavljanja proizvoda. Odluka da prestane prisustvovati CES-u, a kasnije i Macworld Expou nakon 2009. godine, učvrstila je Appleovu nezavisnost od zajedničkog kalendara tehnološke industrije.
Čak i u rijetkim slučajevima kada se Apple pojavio, poput panela o privatnosti na CES-u 2020. na kojem je učestvovala Džejn Horvat, direktorica za privatnost, ti nastupi bili su više simbolični nego stvarni. Apple nije izlagao proizvode, najavljivao inovacije niti zauzimao izložbeni prostor. Poruka je bila jasna: Appleu nije potreban CES.
Uticaj na trendove
Appleovo odsustvo ne znači i njegovu nevažnost. Naprotiv, CES je postao pozornica na kojoj svijet vidi kako se konkurenti mjere s Appleom ili, češće, kako reaguju na dominaciju giganta iz Kupertina.
Primjer je CES 2024, kada je predstavljanje Apple Vision Pro VR uređaja zasjenilo mnoštvo AR i VR uređaja prikazanih na sajmu. Mnogi učesnici su konkurentske proizvode odbacili kao irelevantne zbog Appleovog ulaska na to tržište.
Ove godine, samo postojanje patenata za Apple Smart Ring unosi nemir među konkurente. Circular Ring, jedan od vrhunaca CES-a 2025, koji nudi EKG i mogućnosti za praćenje zdravlja, suočava se s teškim zadatkom da se nametne prije nego što Apple neminovno zakorači na to tržište.
M4 čip kao vodeći izazov za konkurenciju
Lansiranje Appleovog M4 čipa krajem 2024. godine postavilo je scenu za još jedan okršaj na tržištima laptopova i procesora. Debitovanje M4 čipa u iPadima i Macovima ne samo da jača postojeći hardverski ekosistem Applea već predstavlja direktan izazov rivalima poput Qualcomma, AMD-a i Intela.
Na CES-u 2025, proizvođači Windows laptopova će neizbježno predstaviti nove proizvode s najmodernijim procesorima. Međutim, ti uređaji će se neminovno upoređivati s Appleovim MacBookovima. Posebno je prijeteći glas o M4 pogonjenom MacBook Airu, koji je već najavljen.
Appleova tvrdnja da je MacBook Air „najprodavaniji laptop na svijetu“ može izazvati raspravu, ali njegova popularnost je neosporna. Predstavljanje unaprijeđenog modela tako blizu CES-a vjerovatno bi ukralo pažnju bilo kojem predstavljanju laptopa na sajmu, što je simboličan primjer Appleove promišljene strategije.
Dodatna oprema i dominacija ekosistema
Dok neki konkurenti nastoje da se takmiče s Appleom, drugi biraju saradnju, čineći CES izlogom za dodatke kompatibilne s Appleovim ekosistemom. Na ovogodišnjem događaju predstaviće se su razni proizvodi dizajnirani za integraciju s Appleovim ekosistemom:
Eli Health: Setovi za testiranje hormona kompatibilni s iPhone modelima.
Hyper i Targus: Futrole, hubovi i ruksaci s Appleovom Find My integracijom.
Moft: Stalci za iPhone sa Find My kompatibilnošću.
SwitchBot i Lutron: Pametni kućni uređaji koji se besprijekorno integrišu sa glasovnim asistento Siri.
Withings Omnia Smart Mirror: Uređaj fokusiran na zdravlje, povezan s Apple Health aplikacijom.
Čak i naizgled nepovezani proizvodi, poput robotskih usisivača, vežu se za Appleov ekosistem, pokazujući kako uticaj tehnološkog giganta prožima CES bez zvaničnog prisustva.
Standardi i inovacije
Appleova sposobnost da postavlja industrijske standarde posebno je vidljiva ove godine s Thunderbolt 5 tehnologijom. Razvijen u saradnji s Intelom i drugima, Thunderbolt 5 nudi neuporedive brzine i mogućnosti napajanja. Dok Appleovi najnoviji MacBook Pro i M4 Pro Mac mini podržavaju ovu tehnologiju, CES 2025 prikazuje nove dodatke kompatibilne s Thunderbolt 5 standardom od kompanija poput Targusa i Ugreena.
Rano usvajanje takvih standarda od strane Applea pokreće industriju naprijed, stvarajući prilike za proizvođače dodataka i istovremeno učvršćujući Appleovu poziciju kao lidera na tržištu.
Zašto Appleu (ne) treba CES
Appleovo odsustvo na CES-u je smišljena strategija, vođena ogromnom tržišnom snagom i samostalnim modelom lansiranja proizvoda. Sa više od dvije milijarde aktivnih iPhone uređaja širom svijeta i tržišnom vrijednošću većom od tri biliona dolara, Apple lako privlači pažnju.
Čak i kompanije koje nemaju direktnu povezanost s Appleom profitiraju od referenci na njegov ekosistem ili takmičenja s njegovim proizvodima. Time mu, htjele to ili ne, pružaju besplatnu reklamu. U međuvremenu, Apple izbjegava troškove učešća – osnovni izložbeni prostor na CES-u počinje od 50.000 dolara, što je trivijalna suma za Apple, ali nepotrebna s obzirom na njegovu trenutnu strategiju.
Da li bi se Apple mogao ikada vratiti na CES? Možda. Ali za sada, kompanija ostaje nepozvani gost koji dominira razgovorima, pokreće trendove i postavlja standarde na ovom događaju. Appleova sposobnost da zasjeni CES bez prisustva svjedočanstvo je njegovog neuporedivog uticaja u tehnološkoj industriji.
Za organizatore, izlagače i posjetioce CES-a, Appleovo odsustvo ne umanjuje značaj sajma – naprotiv, povećava ga, podsjećajući nas na to da čak ni najdominantniji igrač ne mora uvijek biti za stolom da bi imao kontrolu.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR