17 °

max 19 ° / min 12 °

Petak

01.11.

19° / 12°

Subota

02.11.

21° / 13°

Nedjelja

03.11.

20° / 11°

Ponedjeljak

04.11.

20° / 10°

Utorak

05.11.

18° / 10°

Srijeda

06.11.

18° / 11°

Četvrtak

07.11.

17° / 10°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Objavljena publikacija “Očuvanje tradicionalnih znanja i vještina za rad sa tekstilom"

Izvor: Društvo za kulturni razvoj

Kultura

Comments 0

Objavljena publikacija “Očuvanje tradicionalnih znanja i vještina za rad sa tekstilom"

Autor: Antena M

  • Viber

Publikacija "Očuvanje tradicionalnih znanja i vještina za rad sa tekstilom” nedavno je objavljena, a rađena je kao dio projekta Društva za kulturni razvoj "Bauo“ iz Petrovca na Moru – "Zanati stari za đecu novu! Očuvanje tradicionalnih znanja i vještina za rad sa tekstilom”.

Kako je saopšteno iz organizacije, autorka  teksta u publikaciji je mr Jelena Đukanović, kostimografkinja, dizajnerka tekstila i umjetnica iz Instituta za vunu Crne Gore, ujedno i voditeljka radionica sa osnovcima, a urednik izdnja je Dušan Medin, direktor Društva "Bauo". Dizajn i tehničko uređenje radila je firma MM Digital d. o. o., a štampu je obavila štamparija Opus3 iz Podgorice.

U projektu "Zanati stari za đecu novu! Očuvanje tradicionalnih znanja i vještina za rad sa tekstilom“ fokus je na tradicionalnim zanatskim tehnikama u obradi i radu s raznim vrstama tekstila. Ukupno deset radionica starih zanata namijenjene su primarno učenicima od IV do IX razreda petrovačke Osnovne škole "Mirko Srzentić“, kako bi razvili i osnažili svoje kreativne, ali i socijalne vještine.

Teme radionica su: bojenje vune biljnim bojama, suvo filcanje vune iglom, mokro filcanje vune – pustovanje, tkanje – klečana tehnika, tkanje – uzlana tehnika, tkanje karo uzorka, kukičanje – heklanje, pletenje, vez na platnu po broju i vez na platnu po pismu, sve sa ciljem da doprinesemo očuvanju nematerijalne zaostavštine, ali i da djecu naučimo novim, korisnim i kreativnim poslovima.

Organizatori su saopštili da je ideja za ovaj projekat potekla je od svijesti o tome da u svijetu u kojem se tehnološki napredak čini nezaustavljivim, klasična, stara i tradicionalna znanja i vještine (nematerijalna kulturna baština), poput šivenja, pletenja, heklanja, veza i ostalih ručnih radova često su u potpunosti zanemareni, naročito kod djece i mladih, kojima ih uglavnom niko ne uči, niti u školi, niti kod kuće, a podaci o tome nijesu prisutni ni u medijima ni na društvenim mrežama.

“Opšti cilj ovog projekta odnosi na prenošenje i očuvanje kulturne baštine Crne Gore, naročito nematerijalne zaostavštine, mladim generacijama – njenim budućim nosiocima i čuvarima. Specifični cilj je sticanje znanja i vještine djece i mladih iz Petrovca na Moru kroz učenje o tradicionalnim vještinama i starih zanata, kako bi se doprinijelo očuvanju kulturne baštine, afirmaciji tradicije i osnaživanju lokalne zajednice okupljene oko nasljeđa”, saopštili su.  

Partneri na projektu su dvije crnogorske NVO, a saradnici tri javne ustanove prosvjete i kulture, koje su prepoznale značaj ovakvog projekta i koje će direktno doprinijeti njegovoj organizaciji i realizaciji: NVU Institut za vunu Crne Gore, NVU Centar za revitalizaciju i izučavanje tradicionalnih igara i pjesama iz Kolašina, JU Osnovna škola „Mirko Srzentić“, Petrovac na Moru, JU Škola za osnovno muzičko obrazovanje i JU Muzeji i galerije Budve.

Projekat je finansijski podržala Opština Budva putem Javnog konkursa za raspodjelu sredstva nevladinim organizacijama za 2024. godine.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR