Fakultet likovnih umjetnosti Univerziteta Crne Gore (FLU UCG) je domaćin drugog izdanja IPAF-a – Internacionalnog festivala performansa, od 9. do 11. oktobra 2024. godine, na Cetinju.
Ovaj internacionalni festival, posvećen umjetnosti performansa, osmislili su i zajednički kreiraju, Marko Marković, dekan Fakulteta likovnih umjetnosti UCG, Maja Šofranac, prodekanica FLU UCG, Salvo Bitonti, direktor Akademije likovnih umjetnosti Albertina u Torinu i Luigi Moio, umjetnik i profesor Tehnika performansa u vizuelnim umjetnostima na Akademiji likovnih umjetnosti Albertina u Torinu.
Festival će se, kako je saopšteno sa UCG, održati na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju (FLU), koji će biti pozornica za izvođenje različitih oblika performansa. Uživo i video performansima će se predstaviti Fakultet likovnih umjetnosti Cetinje (FLU) i Akademija likovnih umjetnosti Albertina iz Torina.
Kao i međunarodni gosti festivala biće Nacionalna akademija za umjetnost iz Osla (KHiO), Atinska škola likovnih umjetnosti (ASFA) iz Grčke, Univerzitet Sister Nivedita, Kolkata, iz Indije i Institut za umjetnost iz Seula, Južna Koreja.
Gostujuća umjetnica je Regina José Galindo, priznata gvatemalska umjetnica. Rođena u Gvatemali 1974. godine, Galindo je poznata po tome što koristi svoje tijelo u radovima kroz koje osuđuje socijalno, političko i kulturno nasilje, s posebnim fokusom na rodno nasilje. Njeno stvaralaštvo prati tradiciju umjetnosti performansa koju su postavile umjetnice poput Ane Mendiete i Marine Abramović.
Tokom festivala, Galindo će izvesti performans "Jedan metar ispod zemlje", u trajanju od 12 minuta i tri sekunde, moćnu refleksiju o dinamikama potlačenosti i otpora.
Na IPAF-u će svoje radove predstaviti i istaknuti umjetnici i profesori sa Akademije u Oslu, Pedro Gómez-Egaña i Ane Hjort Guttu. Profesor Pedro Gómez-Egaña će voditi radionicu u kojoj će učestvovoati studenti iz Osla i Cetinja. Radionica istražuje kritični prostor između onoga što se anticipira i onoga što se doživljava, posebno iz perspektive ekonomije pažnje. Kao radionica za umjetnike, ovo postaje način aktiviranja kritičkog pristupa prema tome gdje i kako se slike i objekti dijele, kao i razvoj umjetničkih alata za suočavanje s pažnjom kao ključnim dijelom iskustva.
Takođe, tokom trajanja festivala održaće se i predavanje dr Svetlane Racanović pod nazivom "Montenegro Performing the Past", sa fokusom na performativne aspekte Cetinjskih bijenala.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR