Ovim esejom reditelj i pisac Obrad Nenezić započeo je sinoć promociju knjige “Kraj dana“ Aleksandra Srdanovića, koja je, uz prisustvo velikog broja publike, održana u galeriji Centra za kulturu.
On je istakao da nije riječ o lokalnoj već univerzalnoj knjizi, te da dušu imaju svi na svijetu, ali je i gube svi na planeti.
„Čovjek nije početak nego „Kraj dana“ hodajuća pričest i zlotvor, od koraka do koraka, ruka na srcu i na obaraču, na nožu i na pokajanju, čovjek je zločin koji hoda od pamtivijeka do ove večeri, gdje raspravljamo o poetici, a neko upravo izdiše u Gazi ili Ukrajini, u londonskom metrou ili Šarli Ebdo-u, u Sredozemnom moru ili bliskoistočnom podmorju, čovjek je čovjeku vuk, bio i ostao i ko drugačije kaže-laže i neka obavezno pročita knjigu „Kraj dana“ i neka zapali svijeću za živu poetiku, jer mrtvoj je svejedno odavno“, kazao je Nenezić.
Kako je kazao književnik Kemal Musić, Srdanovićeva knjiga ukazuje na različita tumačenja istorije, koja je na ovim prostorima čest faktor razdora i podjela.
On je istakao da „Srdanović bez dlake na jeziku govori o događajima u Šahovićima, ali ističe i lijepe primjere međunacionalnog i međuvjerskog sklada u Vranešu.
„Knjiga „Kraj dana“ Aleksandra Srdanovića zasnovana je na istorijskim činjenicama i ostaće kao svjedok jednog vremena, bez obzira što će je istinski čitaoci preživljavati kao književnu imaginaciju. Ovo je prvi roman o događajima u Šahovićima, jer o tome se uglavnom ćutalo. Kao da se svih ovih godina prećutno ispunjavala želja ondašnjih vlasti koje su željele da ispune svoj krvavi naum i da se o tome ćuti. Međutim, pero pisca je neposlušno. Ono traži istinu i ostavlja trag..."
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR