5 °

max 16 ° / min 5 °

Srijeda

13.11.

16° / 5°

Četvrtak

14.11.

11° / 7°

Petak

15.11.

13° / 5°

Subota

16.11.

14° / 4°

Nedjelja

17.11.

13° / 7°

Ponedjeljak

18.11.

13° / 7°

Utorak

19.11.

13° / 10°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Mijanović: Antifašizam se ne smije posmatrati kao relikt prošlosti

Izvor: RTV Cetinje

Kultura

Comments 0

Mijanović: Antifašizam se ne smije posmatrati kao relikt prošlosti

Izvor: RTV Cetinje

Autor: Antena M

  • Viber


U društvu postoji mišljenje da se o temi Drugog svjetskog rata i partizana sve zna. Međutim, diskurs u posmatranju prošlosti jugoslovenskih naroda značajno se promijenio, a javnost se svakodnevno bombarduje revizionističkim narativom koji partizane i četnike prikazuje kao dva jednakopravna antifašistička pokreta.

Izložba „Dani prkosa i slobode“, novinara Ivana Mijanovića i istoričara Filipa Kuzmana i Vukana Ražnatovića, predstavljena danas na Dvorskom trgu, na Cetinju, sa osmodecenijske istorijske distance poručuje da se antifašizam ne smije posmatrati kao relikt prošlosti.

Ovakve izložbe, prema riječima autora, treba da posluže kao primjer, uzor i inspiracija.

Novinar, Ivan Mijanović, otvarajući izložbu poručio je da antifašizam danas nije borba protiv pobijeđenog neprijatelja u Drugom svjetskom ratu.

"Neophodno je njegovati kulturu sjećanja, obilježavati značajne datume iz slavne prošlošti, podsjećati na žrtve fašizma kroz istoriju. Međutim, sve to nema svrhu ako se aktivno ne borimo protiv savremenih oblika fašizma. I zato se naš antifašizam ne smije pretvoriti u život u prošlosti. I zato nam je potrebna obnova antifašizma, antifašizma koji neće imati samo nacionalni karakter",  kazao je Mijanović.

Tekstovi, fotografije, novinski isječci, partizanski proglasi, hronološki na 12 panoa, prikazuju razvoj antifašističkog pokreta na Cetinju.

Dat je doprinos njegovanju kulture sjećanja na događaje iz narodnooslobodilačke borbe, od odluka za podizanje ustanka, najznačajnijih borbi, represalija okupatora prema stanovništvu, formiranja  „Lovćenskog partizanskog odreda”, Prve i Četvrte proleterske brigade, do konačnog oslobođenja Cetinja, 13. novembra 1944. godine.

Mijanović ističe da ovaj događaj služi kako bi podsjetio na ideju boraca NOR-a, ideju borbe za čovjeka, pravdu i jednakost.

"Pred vama je priča koja govori o ponosnom i slobodarskom Cetinju – Cetinju, koje je vjekovima drugovalo sa slobodom i krvlju je plaćalo. Oni su ovdje da nas podsjete na trinaestojulske ustanike, borce koji su jurišali na Pljevlja, na one koji su ginuli na Kuprešu, Vilića Guvnu i Neretvi, Ljubinom Grobu i Sutjesci, koji su ginuli za Beograd, Sarajevo i Zagreb, jednako kao za svoje Cetinje",  zaključio je Mijanović.

Izložbu, povodom 80 godina od oslobođenja Cetinja organizuju nevladino udruženje Antifašisti Cetinja i Prijestonica Cetinje.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR