U NB „Radosav Ljumović" večeras će, sa početkom u 19 sati, biti održana promocija knjige „Blagoje Jovović - srpski heroj u vučjoj jazbini", autorke Marije Jovović.
Pored autorke, kćeri Blagoja Jovovića, o knjizi će govoriti i istoričar Žarko Leković.
Inače, Blagoje Jovović je bio pripadnik Bjelopavlićke vojno-četničke brigade, a istoričari koji prilježno rade na istorijskom revizionizmu, uzeli su za ga za ličnost koja u takvoj interpretaciji istorije – predstavlja heroja i uzor.
Srpski istoričar dr Bojan Dimitrijević iz Instituta za savremenu istoriju Srbije, ne tako davno, priznao je da priča Blagoja Jovovića (saopštene poznih devedesetih godina XX vijeka) da je bio atentator na Anta Pavelića, nije dokazana te da srpska istoriografija uopšte nije znala ko je pucao na bivšeg poglavnika NDH u Argentini i ranio ga.
Jovović je devedesetih godina prošlog vijeka ispričao „ličnu priču“ Amfilohiju Radoviću, a njegovu „ispovijest“ ne prati nijedno istorijsko svjedočanstvo.
I srpska istoričarka prof. dr Dubravka Stojanović, profesorica na katedri za istoriju Univerziteta u Beogradu, ustvrdila je da nije tačno da je Jovović pucao na Pavelića.
Ali, navedenu „priču“ su istoričari koji se zalažu za staranje Srpskog sveta proglasili za neporecivu istinu.
Tako je i jedna ulica u Beogradu, odnosno u Zemunu, dobila ime po "atentatoru" Blagoju Jovoviću.
I to tako da je nekadašnja Zagorska ulica preimenovana u Ulicu Blagoja Jovovića.
Mila
Evo ga pere biblioteka "Radosav Ljumovic". A ko ce njih oprati i moze li ih ikad oprati
sramotno
Je li to onaj te je naredio strijeljanje crnogorske patriotske omladine na Lazinama? Nema obraza koji taj grijeh može oprati.