Požar na podgoričkom brdu Gorica je tokom noći uspješno lokalizovan, saopštio je zamjenik gradonačelnice Luka Rakčević.
"Prvi dio požara, koji je primijećen u 21:04h kod vršnog platoa Gorice, izazvan je najvjerovatnije suludim i nesmotrenim paljenjem vatrometa, a određena lica su tim povodom lišena slobode i predata tužilačkim organima.
I taman kada smo uspjeli da odbranimo hrastovu šumu, čije zahvatanje bi imalo dalekosežne posljedice, izbio je i drugi požar, na nekih 300 metara udaljenosti od svih tada aktivnih žarišta, što nažalost ukazuje na novo podmetanje.
Naše ekipe će u saradnji sa Upravom policije izvršiti istragu, a ukoliko se ta logična pretpostavka učini tačnom - nadam se da će i ta lica biti lišena slobode i žestoko procesuirana", poručuje Rakčević u objavi na Facebook-u.
Kako nadalje navodi - neizmjerno ljudsko hvala se duguje gradonačelniku Cetinja, kao i predsjednicima Opština Danilovgrad i Nikšić, koji su odmah poslali svoje ekipe i kamione i pomogli pri gašenju požara.
Naravno, napominje Rakčević, najveću zahvalnost dugujemo našim hrabrim pripadnicima Službe zaštite i komandiru Zdravku Blečiću, ali i rendžerima Agencije za upravljanje zaštićenim područjima i Jasni Gajević na, kako kaže, nadljudskim naporima i ostavljenom dušom na najljepšem podgoričkom brdu.
U svoje ime, a i u ime Glavnog grada - duboki naklon i neizmjerno hvala, dodaje Rakčević.
Prilikom gašenja požara, ističe Rakčević, "lakše su povrijeđena i dva naša sjajna momka - Ognjen Anđušić (najmlađi vatrogasac u Službi) i Danijel Sekulić, kojima od srca želim brz oporavak."
"Da Grad, Agencija, Služba i druga preduzeća nisu mjesecima unazad sprovodili protivpožarne aktivnosti, ovaj požar bi imao nesagledive posljedice.
Naporom svih, a posebno Jasne i Zdravka, sa Gorice smo u prethodnim mjesecima uklonili i odnijeli više od 1.300 kubnih metara suvog i opožarenog drveća. Da je to ostalo na brdu, kao što je stajalo godinama (od posljednjeg velikog požara), aktivnosti bi bile neuporedivo teže, a plašim se da bismo požar gasili - danima", navodi Rakčević.
Svi hidranti na Gorici su, naglašava, bili u punom kapacitetu i to je, dodaje, mnogo pomoglo našim kamionima koji su se direktno napajali i dejstvovali bez prestanka.
Nauk za naredni period - moramo izgraditi nove prstenove hidrantske mreže, na nižim kotama brda, ali i prokrčiti male pristupne puteve, kako bi gašenje u tim nepristupačnim terenima bilo još lakše i brže, poručuje Rakčević.
"Iako je ovo možda i prva godina koju Gorica dočekuje spremna za požarnu sezonu, u nju se tokom narednih godina mora uložiti dodatan novac, kako na svakih par godina ne bismo ratovali protiv vremenskih prilika, nesmotrenosti ili namjernih šteta, već kako bi svaki dio brda bio trajno pokriven i zaštićen.
Hvala i ekipama Zelenila, Čistoće, Vodovoda i Puteva, koji su odmah poslali svoje cistijerne i pomogli napajanje kamiona koji su bili na nižim kotama brda.
Bila mi je čast što sam, sa velikim brojem hrabrih spasilaca, rendžera, volontera i drugih, dao makar mali doprinos da sačuvamo našu Goricu. Tako je bilo i tokom svih ranijih požara, a i biće dok god budem živ", zaključuje Rakčević.
ZabranaGradnje
Zalozi se da se zabrani gradnja u roku od 30 godina na zgaristima podmetnutih pozara.
Profesor
Da se to nijesu veselile mlađane Dalaj Lamine komšije?
zoran
Sacuvajmo najvrijednije sto ima Podgorica, nasu Goricu!!!!