Za dalji napredak Crne Gore prema Evropskoj uniji biće ključna posvećenost političkih aktera evropskoj agendi, ali i sposobnost rješavanja unutrašnjih blokada, upravo anticrnogorskih stranaka. Treba očekivati i neke dalje opstrukcije. To je za 24 sata Televizije E kazao doskorašnji izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru, a od nedavno za Srbiju, Tonino Picula.
Novi Izvještaj Evropske komisije o napretku Crne Gore, kaže Picula, kao i uvijek, markira propuste i propuštene prilike, ali i činjenicu da su evidentirani i neki uspjesi.
“Izvještaj, najčešće, koristi ocjenu o umjerenoj pripremljenosti najvećeg broja poglavlja. Ukupna ocjena je, čini mi se, nešto bolja nego ranijih godina. U slučaju pravosuđa, koje, ipak, ostaje početna i završna tačka cijelog procesa, Komisija registruje neke preporuke koje su ispunjene, ali, istovremeno, naglašava da je potrebno raditi na onim preporukama koje nisu ispunjene. Recimo, prioritet je imenovanje predsjednika Vrhovnog suda i drugih visokih funkcionera. Ono što zabrinjava su nepopunjena mjesta u pravosuđu i tužilaštvu. Ukratko, rekao bih napredak u ostvarivanju svih segmenata u poglavljima 23 i 24 ostaje ključan za uspješno dovršavanje pristupnog procesa, bilo koje zemlje kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, pa tako i Crne Gore", rekao je Picula.
Napominje da treba zadržati skepsku prema, kako kaže, uticaju političkih opcija u Crnoj Gori koje su sklone da negiraju crnogorski identitet i koče crnogorski napredak na evropskom putu.
“Jedan od takvih slučajeva je potez vladajuće većine, koji je ugrozio dobrosusjedske odnose sa Hrvatskom, ovog ljeta. Rekao bih da je to politikantsko nametanje teme koja je dovela u pitanje bilateralnu saradnju i dalji napredak Crne Gore na putu prema Evropskoj uniji. Uopšteno govoreći, za dalji napredak Podgorice prema Evropskoj uniji biće ključna posvećenost političkih aktera evropskoj agendi, ali i sposobnost rješavanja unutrašnjih blokada. Upravo od anticrnogorskih stranaka treba očekivati neke dalje opstrukcije”, istakao je Picula.
Zabrinjavajuće je, poručuje Picula, što dio stranaka parlamentarne većine otvoreno djeluju na platformama koje, kako kaže, zagovaraju antievropske politike.
“Posebno su opasne inicijative poput promjene Ustava, Zakona o dvojnom državljanstvu, ali i pokušaj da se usvoji Zakon o stranim agentima, čime bi se, po mom mišljenju, direktno ugrozili temelji na kojima je izgrađena evropska perspektiva Crne Gore. Nadam se, da je premijer Spajić na to mislio kad je rekao da nikome neće dozvoliti da ugrozi evropski put Crne Gore”, poručio je Picula.
Vijest o tome da je Picula novi izvjestilac Evropskog parlamenta za Srbiju, vlast u Beogradu dočekala je uz kritike i optužbe da je riječ o čovjeku koji vodi antisrpsku politiku. Komentarišući pokušaje diskreditacije srbijanskih vlasti, Picula poručje da kontinuirano vodi proevropsku, a nikako antisrpsku politiku i da je spreman da razgovara sa svima kojima je stalo do uspješnijeg puta Srbije ka članstvu u Evropskoj uniji.
“Nikada i nikome se nijesam spreman izviniti za svoje političke stavove. Mislim da se radi o nekoj vrsti potrage za alibijem, za neke moguće buduće zastoje u pristupanju Srbije Evropskoj uniji. Evropske ambicije Srbije, sasvim sigurno, ne zavise od jednog jedinog predstavnika Evropskog parlamenta. Prije će biti da evropska budućnost Srbije zavisi od čovjeka koji ima stvarne poluge moći u toj zemlji i mogućnost, ako to želi, da podrži promjene koje su neizbježne, kako bi pregovarački proces ka Evropskoj uniji bio s uspjehom zaključen”, rekao je Picula.
On podsjeća da dugo postoji nezadovoljstvo srbijanskog rukovodstva njegovim političkim stavovima, zbog čega je i došlo do burne reakcije vlasti i raznih, kako kaže, radikalnih skupina.
“Poručujem im da se uvredama i podmetanjima stanje u Srbiji, stvarno, ne može mijenjati na bolje. Da ne ostane neizgovoreno, moram reći da me izuzetno raduje velika podrška mnogih građana i organizacija koju dobijam iz Srbije, jer zaista mislim da ću opravdati očekivanja proevropskih građana Srbije i svih onih kojima je na srcu evropska Srbija”, poručio je Picula.
Kao zastupnik u Evropskom parlamentu, podsjeća Picula, posljednjih deset godina aktivno je učestvovao u nadzoru pristupnog procesa država kandidatkinja sa Zapadnog Balkana. Bavio se Bosnom i Hercegovinom, Kosovom, Crnom Gorom.
“Danas sam izvjestilac, za najuticajniju među zapadno balkanskim državama - Srbiju. Mnogi elementi nedovršene demokratske tranzicije Srbije itekako se osjećaju u nekim susjednim zemljama, pogotovo u Crnoj Gori. Zato će mi iskustvo evropskog izvjestitelja za Crnu Goru biti izuzetno važno u novom poslu”, zaključio je Tonino Picula.
Ante
Velika je sreća za sve poštene Srbijance da će im Picula biti "komesar" za pristupanje ka EU!