Na trećoj sjednici Savjeta za reformu javne uprave razmatrana su dokumenta od značaja za rad Savjeta, sa fokusom na aktivnosti koje se sprovode u okviru dijaloga između Crne Gore i Evropske komisije (Posebna Radna grupa za reformu javne uprave).
"Reforma javne uprave u Crnoj Gori je jedan od ključnih stubova u dijalogu između Crne Gore i EK, kao i za unapređenje digitalizacije, koja je jedan od pokazatelja otvorenosti i efikasnosti javne uprave u skladu sa potrebama građana. Usklađivanje sa evropskim standardima su naši ključni prioriteti", rekao je ministar javne uprave Maraš Dukaj.
Savjet je razmatrao Informaciju o aktivnostima koje se sprovode u procesu reforme javne uprave sa Nacrtom operativnih zaključaka sa XII sjednice Posebne grupe za reformu javne uprave. S tim u vezi, razgovaralo se o statusu izrade Akcionog plana za implementaciju Strategije reforme javne uprave 2022-2026 za period 2025-2026. Predmet diskusije bio je i Nacrt operativnih zaključaka Posebne radne grupe za reformu javne uprave. Posebna grupa za reformu javne uprave predstavlja najviši nivo dijaloga između Crne Gore i Evropske komisije.
"Dvanaesti sastanak grupe, održan je 20. novembra 2024. i po prvi put organizovan u Briselu, čime su dodatno osnaženi efikasnost i vidljivost ovog dijaloga. Sastanci će ubuduće biti organizovani naizmjenično u Podgorici i Briselu", kaže se u saopštenju.
U saopštenju ističu da je na Savjetu diskutovano i o Informaciji o aktivnostima usmjerenim na unapređenje koordinacije i implementaciju reforme upravljanja javnim finansijama u 2024. godini.
"Sprovođenje reforme upravljanja javnim finansijama predstavlja presudan korak ka unapređenju efikasnosti i transparentnosti u korišćenju državnih resursa. U prethodnoj godini je uspostavljena i dodatno ojačana koordinaciona struktura za praćenje napretka reforme, intenzivirana komunikacija s međunarodnim partnerima i nastavljen proces jačanja institucionalnih kapaciteta u različitim segmentima upravljanja javnim finansijama", ističe se u saopštenju.
U oblasti reforme javne uprave, u 2024. godini sprovedene su brojne aktivnosti u pravcu unapređenje pravnog okvira, prije svega kroz reformu Zakona o državnim službenicima i namještenicima, kao i izradu Zakona o lokalnoj samoupravi.
"S tim u vezi, Savjet je razmatrao Predlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o državnim službenicima i namještenicima. Intencija Ministarstva javne uprave je jačanje profesionalizacije, merit sistema i depolitizacije državne uprave, unapređenje službeničkog sistema u skladu sa praksama EU. Takođe, na dnevnom redu bila je i Informacija o statusu izrade Zakona o lokalnoj samoupravi.
Završena je javna rasprava, i trenutno smo u procesu usaglašavanja teksta Predloga Zakona sa Sakretarijatom za zakonodavstvo. Takođe, započet je rad i na Zakonu o lokalnim službenicima i namještenicima. Kroz projekte digitalizacije, već sada se realizuju aktivnosti koje će podržati decentralizaciju, a koja je Zakonom o lokalnoj samoupravi, bliže definisana.
Na sjednici je, na predlog Sindikata uprave i pravosuđa, bilo riječi i o Zakonu o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, Zakonu o sindikatima, kao i o uticaju dnevne politike na reformu javne uprave", zaključuje se u saopštenju.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR